contamı kendim değiştiriyorum! Bilgisi olanlar paylaşsın lt

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

contamı kendim değiştiriyorum! Bilgisi olanlar paylaşsın lt

İleti sonerx » 02 Ağu 2010, 21:21

girdik bu işe bi kere,rastgele besmelesiz, fahiş fiyat ,baştan savma,kendini doktor sanma ve garanti vermeme vb olaylar beni usta edecek. Bir alian anahtar ve bir kalorifer borusu ile söktük üst kapağı. taşlamayı yaptırdım 30 tl,manifolt ve conta 35+15 50 tl.

Şimdi sorum şu: 1.3 karbiratörlü motorda sente olayı nasıl olacaK ve supap ayarını üst kapağı sabitledikten sonra gidip yaptırsam olur mu yada kendim yapsam,bu supap ayarını ayrıntılı anlatan bir link biliyor musunuz?
teşekkür ederim.

Bu ustalar adamı USTA eder!
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yaşar balcı(soner)
Nereden: Trabzon
Arabanız: Hyundai Getz 1.5 CRDİ 2006

İleti AhmetH » 02 Ağu 2010, 21:56

Üst kapağı nasıl kapattınız ?

düzgün torklandı mı
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti sonerx » 02 Ağu 2010, 22:38

ahmet senin sentil supap ayarı yazını buldum okudum, sağol. tork işi ise burdaki usta çoğu zaten ayarlanmadan sıkıyor ustalar ,el güçüyle sıkıyorlar. ne yapmalıyım ayrıntı işin devamı konusunda dikkat etmem gerekenleri yazın lütfen
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Favocu » 03 Ağu 2010, 05:20

Bence de conta değişiminin torklama kısmı belkide en önemli kısımlarından bir tanesidir. Bir tork anahtarı bulmak lazım, tork anahtarıda el gücüyle çalışır ayarlanan güç noktasına gelince çıt çıt diye salıp daha fazla sıkımasına engel olur. Bir de conta değişiminden yaklaşık 1000 km sonra conta biraz daha oturacağı için tekrar torklamak ve subap ayarı yapmak gerekir.
Kullanıcı avatarı
Favocu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Favorit 135 L

İleti diseqc » 03 Ağu 2010, 07:32

valla helal olsun biz kapı döşemesini sökmeyi marifet bildik üst kapağı sökmek gercekten cesaret işi arabayı toplarsanız bence dükkan acmayı bir düşünün :D
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti delidolu » 03 Ağu 2010, 07:33

sonerx yazdı:girdik bu işe bi kere,rastgele besmelesiz, fahiş fiyat ,baştan savma,kendini doktor sanma ve garanti vermeme vb olaylar beni usta edecek. Bir alian anahtar ve bir kalorifer borusu ile söktük üst kapağı. taşlamayı yaptırdım 30 tl,manifolt ve conta 35+15 50 tl.

Şimdi sorum şu: 1.3 karbiratörlü motorda sente olayı nasıl olacaK ve supap ayarını üst kapağı sabitledikten sonra gidip yaptırsam olur mu yada kendim yapsam,bu supap ayarını ayrıntılı anlatan bir link biliyor musunuz?
teşekkür ederim.

kendi işinizi kendinizin yapmanızı aşırı tebrik eder, hatta alkışlarım, hatta alkışlıyorum da.

2.paragrafınıza göre ise sanki dağ başında kalan hastaya doktor olmadığı için veteriner bakmak zorunda kalmış hissi uyandırdı bende. lütfen yanlış anlaşılmasın ard niyet olarak değil sadece bazı şeyleri de işin ustasına bırakmanın daha büyük sorunları engelleyeceğini düşündüğüm için yazdım.
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Octavia Collection'03 ULTRA ALL INCLUSIVE CONCEPT

İleti sonerx » 03 Ağu 2010, 08:15

KİBİRLENMEK İÇİN DEMİYORUM AMA dünyanın en zor bölümü olan FİZİK bölümünü bitiren bu kafa ustanın kafası kadar çalışır diye düşünüyorum...
Şimdi de supap çakısını yoğurt kapının şeffaf kapağıyla yapmaktayım. Anladığım kadarıyla 20 falanmetre mm nin 1/5 i olsa gerek.Yanlışsa düzeltin. Gidiyorum yola devam...:)))
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sonerx » 03 Ağu 2010, 08:24

AhmetH yazdı:Üst kapağı nasıl kapattınız ?

düzgün torklandı mı
yapalım torklatırız bi yerde... ayrıca tork devinim bizm konu,fizikçi..

ayrıca 1000 km sonra tork kontrolü yapılır ve supap ayarı yapılır yazmışsınız. GELDE KIZMA işte ben bu yüzden usta olucam.., ***Bir önceki conta değiştirmede contayı değiştiren ustaya dedimki supap ayarı için ne zaman geleyim,ya gerek yok dedi ama bi ara gel istersen dedi!!! neyse ben 15 gün sonra gittim önce kulağıyla bir dinledi sonra gerek yok dedi ama şu çırak bi ayar yapsın dedi.Çırak supap ayarı ne kadar yaparsa yaptı normalde üçret almaması gerekirken 20 tl yi çırak supap ayarına istedi. tork mork sıkma gerek yok deyip beni saldı..

Ben nasıl bunlara güveneceğim anlayın arKadaşlar...!

ONURcelikörs arkadaşıma değerli bilgilerini paylaştığı için Hak razı olsun der ,saygılar sunarım.
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti delidolu » 03 Ağu 2010, 08:30

sonerx yazdı:KİBİRLENMEK İÇİN DEMİYORUM AMA dünyanın en zor bölümü olan FİZİK bölümünü bitiren bu kafa ustanın kafası kadar çalışır diye düşünüyorum...
Şimdi de supap çakısını yoğurt kapının şeffaf kapağıyla yapmaktayım. Anladığım kadarıyla 20 falanmetre mm nin 1/5 i olsa gerek.Yanlışsa düzeltin. Gidiyorum yola devam...:)))

kardeş biz de 4 yıllık astonomi ve uzay bilimlerini başkaları 7-8 senede anca bitirebilirken biz 3,5 sende hallettik.

sana aklımda kaldığınca bi fıkra anlatmak isterim kıssadan hisse...

---
1 gün bizim dünyaca meşhur dr. mehmet özün arabası arızlanmış sanayiye gitmiş usta tamir ediyor vs derken ustanın aklına takılmış, yaw mehmet öz beyim siz hastaları tedavi ediyorsunuz dünyaca tanınıp eşek yüküylen para kazanıyorsunuz, e ben de arabaları tamir ediyorum ama ne tanıyan var ne de elde avuçta... bunun üzerine mehmet öz der ki sen de araç saatte 200 km/h hızla giderken hareket halindeki motoru sök, dağıt, tamir edip geri topla bak o zaman seni dünya tanıyor mu tanımıyor mu? :shock:
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sonerx » 03 Ağu 2010, 08:41

delidolu yazdı:
sonerx yazdı:KİBİRLENMEK İÇİN DEMİYORUM AMA dünyanın en zor bölümü olan FİZİK bölümünü bitiren bu kafa ustanın kafası kadar çalışır diye düşünüyorum...

kardeş biz de 4 yıllık astonomi ve uzay bilimlerini başkaları 7-8 senede anca bitirebilirken biz 3,5 sende hallettik.

sana aklımda kaldığınca bi fıkra anlatmak isterim kıssadan hisse...

---
1 gün bizim dünyaca meşhur dr. mehmet özün arabası arızlanmış sanayiye gitmiş usta tamir ediyor vs derken ustanın aklına takılmış, yaw mehmet öz beyim siz hastaları tedavi ediyorsunuz dünyaca tanınıp eşek yüküylen para kazanıyorsunuz, e ben de arabaları tamir ediyorum ama ne tanıyan var ne de elde avuçta... bunun üzerine mehmet öz der ki sen de araç saatte 200 km/h hızla giderken hareket halindeki motoru sök, dağıt, tamir edip geri topla bak o zaman seni dünya tanıyor mu tanımıyor mu? :shock:

Sen motor ustasımısın kardeş. ayrıca tamir sırasında sayın öz motoru drudurmadan yapmak zorunda bunu için yan motorlar yapaylar kullanıyor dolayısıyla motoru durdurmadan yapmak araba içinde elzem olsa onunda çaresi bulunur elbet..
ve de OLMAYA devlet cihanda bir nefes sıhhat....den geliyor O ÜN.. Yani sağlık her şeyin önünde cansız motor ne ki
Ayrıca astrofizikte bizim konumuz yani Fiziğin dışına hiçbirşey çıkamaz. Fizk ALLAH'ın fiziği... Bizim fizik bölümünüde 8 yılda bitirene deli diyorlardı ben 4 yılda bitirdim! saygılar..
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti delidolu » 03 Ağu 2010, 08:54

hayatta başarılar.
Kullanıcı avatarı
delidolu
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sonerx » 03 Ağu 2010, 21:54

conta yı taktım supap ayarı yaptım ,yarın saplamaları ölçülü sıktırdım mı olay tamamdır. iyi geceler.
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti mygokhan » 03 Ağu 2010, 22:07

Valla süpersin helal olsun!
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti sonerx » 03 Ağu 2010, 22:15

elhamdulillah.

2 yılda 10 a yakın usta termostatın çalışmadığını anlasaydı 2 kez conta yanmayacaktı..
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti mygokhan » 03 Ağu 2010, 22:30

sonerx yazdı:elhamdulillah.

2 yılda 10 a yakın usta termostatın çalışmadığını anlasaydı 2 kez conta yanmayacaktı..

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Bende boyacıya kızıp evi kendim boyadım gibi bişey :)

Öyle valla saten boya yaptım. hayatımda ilk kez boya yaptım bide..Süperde oldu...

Tebrik ederim inşallah başarırsın..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti sonerx » 03 Ağu 2010, 22:35

işte bu...
zor oyun bozar demiş büyüklerimiz...
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti cezzamet » 09 Ağu 2010, 00:31

valla tebrikLer :)
Kullanıcı avatarı
cezzamet
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Samet AYTAN
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.4 MPI Comfort 2001

İleti sonerx » 09 Ağu 2010, 07:18

3 tane ustaya supap ayarını sordum üçüde iyi dedi ,10 tl yede bir usta ölçülü sıktı saplamaları,Hamd olsun hallettik işi...
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

Sonraki

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir