yağ değişiminde neden filtreleri değiştirmeliyiz?

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

yağ değişiminde neden filtreleri değiştirmeliyiz?

İleti karan » 10 Haz 2007, 22:01

Motorun emmiş olduğu havanın içerisinde bulunan toz vb. gibi katı partiküller ile yakıtın yanması sonucunda geriye kalan bakiye parçacıklar yağın temizleyici etkisiyle piston ve silindirin üzerinden alınarak filtreye taşınır. Bu özelliği yağlara, içerdikleri deterjan ve dispersan katıklar verir.

Yağlar sözkonusu kirlilik parçacıklarını karter yolunu izleyerek yağ filtresine taşırlar. Yağ filtresi yağ içerisindeki partikülleri tutarak motora geri dönmesini engeller. Ancak filtreyi bir arı kovanına benzetirsek, nasıl petekler zamanla bal ile doluyorsa ve bir süre sonra bal dolacak gözenek kalmıyorsa filtrelerdeki gözenekler de katı partiküllerle bir süre sonra tamamen dolmaktadır. (Bu süre motorlu araç üreticisi tarafından kataloglarda belirtilmiştir.) Bu sebeble bir süre sonra yağ filtresi yağı süzemez ve geldiği gibi kartere geri gönderir.

Bu durum yağ filtresinin yenisi ile değiştirilmesini gerekmektedir. Öte yandan yağ filtrelerinin içerisinde 0.3 litre ile 1,5 litre arasında yağ bulunmaktadır. Eğer yağ değişiminde filtre değiştirilmez ise yeni yağın içerisine yüksek sayılabilecek miktarda eski ve kirli yağ karışarak yeni yağın performansını daha başlangıçta bir miktar aşağıya çeker.
KAYNAK:pola.com.tr
 
karan
Yeni Üye
Yeni Üye
 
İleti: 0
Kayıt: 09 Haz 2007, 23:52

İleti ünsal » 11 Haz 2007, 00:00

paylaşım için teşekkürler....
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC
 
İleti: 239
Kayıt: 07 May 2006, 16:21
Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3


Genel TeknikKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir