Ruhsattaki Yanlışlıklar

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Ruhsattaki Yanlışlıklar

İleti Balıkcı » 01 Ekm 2010, 02:50

Tekrar selamlar.

Tanışma bölümünde;

"Geçen hafta "Skoda"cı oldum:) (LPG'li 1996 model felicia Combi LX 1,3 aldım), aracı 1,6 diye aldık ama 1,3 çıktı bununla ilgili deneyim ve fikirlerinizi öğrenmek için daha sonra ayrı bir başlık açmak istiyorum" diye bir sorundan bahsetmiştim.

Teknik bir konu değil ama genel bir konu olduğu için burada bir başlık açmak daha uygun olur diye düşündüm.

Skoda hiç bilmediğim tanımadığım bir araçtı o yüzden, en azından motor hacmi konusunda ruhsatta yazana itibar etmek durumundaydım. Aracı 4-5 ustaya gösterdim ama ustalarında hatası yok, hangimiz araç gösterirken "usta, ruhsatta 1.6 yazıyor doğru mudur bir bak" diye sorarız ki? Usta da araçta sadece gördüğü hataları söyler, öyle değil mi? Hal böyleyken, araçta temiz olunca daha fazla uzatmayıp aracı aldım, fakat 3 ya da 4. gün, ustaya "araba 1.6'ya göre randımanlı çekmiyor" deyince usta da "abi normal zaten senin aracın 1.3" demesin mi :D

Benim açımdan o kadar önemli değil, neticede benim beklentilerime cevap veren bir araç, hız ya da çekiş benim için olmazsa olmaz değil. Fakat asıl sorun bu yanlışlığı nasıl düzelteceğim de. Trafik tescile gittim, aracın dosyasını çıkarttırdım, fakat araç İskenderun'dan gelmeymiş, oradan 1.6 diye gelmiş. Oradaki dosyasını getirmen gerekiyor dediler! Ben nasıl getireceksem? Hadi diyelim İskenderun'a gittim, öyle her gelene "al kardeşim şu dosyayı da işini gör" diyeceklerini zannediyor musunuz?:lol:

1,5 saat boyunca 7-8 masa/oda dolaştırdılar, her kes birbirine atıyor, aynı kişileri ikinci tura başlayınca "bu böyle olmaz" deyip oradan çıktım. Önce yetkili bir servise gidip, aracın 1.3 olduğunu belge ile kesinleştirmem gerektiğini düşündüm. Ankara'daki yetkili servis, bu işi İstanbul'da Yüce Oto ile halledebileceğimi söyleyip telefonlarını verdi. Arayıp sorunu anlattım, kayıt alıp bana döneceklerini söylediler ve hakikaten de bir gün sonra döndüler. Aracın ruhsat fotokopilerini fakslamamı istediler. Faksı çekip, teyid için aradığım da, kayıtlarını inceleyip, araca ait "trafiğe uygunluk" belgesinin bir suretini bana iletebileceklerini söylediler.

Şu anda o belgeyi bekliyorum. Yani durum bu aşamada:roll:

Bundan sonrası için ne yapmam gerektiği konusunda bir bilgisi ya da tecrübesi olan varsa ve burada paylaşmak isterse çok memnun olacağım. Teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
Balıkcı
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Serdar
Nereden: Ankara
Arabanız: Felicia Combi 1.3 LX

İleti C@GL@R » 01 Ekm 2010, 07:11

hiç uğraşmana deymez satarken belirtirsin alan kişiye olur biter bendede 74kw lik fabia var ruhsatta 55kw yazıyor ben alırken oyle sandım 101 lik çıktı şansımıza sizde tam tersi olmuş :(
tüm araçların arıza tesbit cihazı için bana ulaşın..
Kullanıcı avatarı
C@GL@R
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: ÇAĞLAR
Nereden: Isparta
Arabanız: Seat LEON 1.6 Stylance 2007 / Lpg(atiker)

İleti skodaizm » 01 Ekm 2010, 07:13

Hem hayırlı hem de geçmiş olsun,

Benzer olay benim 1994 model Forman de başımdan geçti. Aracımın ruhsatında 1200cc yazmasına rağmen trafik dosyası ve maliye kayıtlarında 1400cc olduğu, defalarca muayeneye girmesine rağmen 2004 yılında ortaya çıktı ve maliye aradaki vergi farkını benden talep etti. Ama araç 1300cc lik.

O dönemde trafik komısoyncusuna konuyu havale ettim ve o da aracın teknik bilgilerini içeren katalogları ve aracın başka kayıtlarını da bularak trafik tescilden düzeltti. Herhangi bir masrafı da olmadı. Şimdi sorun olmadan muayeneden geçmekteyim.

Sizin olayınızın tersi de başka arkadaşın 1600cc lik Felicia Combi sinde mevcut. Araç 1600 cc ama ruhsat ve kayıtlarda 1300cc. O ise değiştireyim demesine rağmen vergi avantajı yüzünden arkadaşları ikna ederek öyle kalmasını sağladı. Onda da şimdilik bir problem yok.

Ama bu durum sizin aleyhinize ve fazla vergi vermenize sebep oluyor.Bir an önce Araç sase nosundan gerçek teknik verileri ile tescilden aracınızı düzeltiniz ve yeni ruhsat sayfası çıkartınız. Sanırım sadece ruhsat parasına halledersiniz.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti Balıkcı » 01 Ekm 2010, 15:34

skodaizm yazdı:Sanırım sadece ruhsat parasına halledersiniz.

__Hakan Ün__
Teşekkürler arkadaşım, umarım dediğiniz kadar kolay olur. Henüz Yüce Oto'dan ses çıkmadı, bekliyorum bakalım:)
Kullanıcı avatarı
Balıkcı
CLASSIC
CLASSIC

İleti Balıkcı » 05 Ekm 2010, 09:07

Yüce Oto dün aradı, istediğim belgeyi hazırlamışlar ve kargoya veriyorlarmış, adres teyidi için aramışlar, sanırım belge bugün elimde olur.

Bu kadar ilgi beklemiyordum doğrusu, sağolsunlar, buradan Yüce Oto'ya teşekkürlerimi bildirmek istiyorum:)

Bundan sonrası ve yaptığım şeyler hakkında da buradan bilgi vermeye devam ederim, merak edenler yada ileride aynı sorunla karşılaşanbilecekler için.
Kullanıcı avatarı
Balıkcı
CLASSIC
CLASSIC

İleti Balıkcı » 06 Ekm 2010, 20:47

Evet, Yüce Auto dediğini yaptı, gönderdiği araca ait Teknik Belge bugün elime geçti. Hemde kargo ücretini bile kendileri ödemişler:) Tekrar teşekkür ediyorum.

Bundan sonrası Trafik Tescilde ve sanırım Tuvtürk muayene istasyonunda yapılacak işlermlere kalıyor. Orada başıma gelenleri de uğraştıkça yazarım.

Kendime Allah'tan kolaylık ve bol bol sabır diliyorum :lol:
Kullanıcı avatarı
Balıkcı
CLASSIC
CLASSIC

İleti Balıkcı » 12 Oca 2011, 14:40

Forumdan biraz uzak kalmıştım, ruhsataki yanlışlığı düzelttirdim bu arada. Düşündüğüm kadar zorda olmadı şükür :)

Yüce Oto'dan gelen belge ile birlikte Trafik Tescil'e gittim, durumu anlatıp, belgeyi gösterdim. Beni, yanlış hatırlamıyorsam "Ruhsat Düzeltme" diye bir vezneye yönlendirdiler. Orada Ruhsatı printere koyup, hatalı yazılan kısmı silip, yerine getirdiğim belgeye göre düzeltme yapıldı. Kalabalıkta olmadığı için işlem çok çabuk ve kolay oldu, şaşırdım açıkçası :)

TuvTürk'e tesbite falan gitmeme gerek kalmadı. Ruhsatta bu şekilde bir hata bulunanların dikkatine, düzeltilmesi "elinizde bir belge olduktan sonra" çok kolay.
Kullanıcı avatarı
Balıkcı
CLASSIC
CLASSIC

İleti replasatnu » 22 Oca 2011, 14:25

bende de araç şasi no su yanlış geçirilmiş ruhsata, araç muayenesinde ortaya çıktı..
trafik memurunun hatası olmuş,ortalara doğru 1 harf eksik..
neyse takipçilerin arası iyi oluyor allahtan bu adamlarla da , götürdük , aynen dediğin gibi ruhsatta yazanı kazıyıp düzelttiler..
biz yapsak evrakta sahtecilikten içeri atarlar.. :lol:
umarım ileride bir sorun çıkmaz.. :|
Kullanıcı avatarı
replasatnu
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: forman lx 93 model

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir