2000km sonrası kullanım nasıl olmalı

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

2000km sonrası kullanım nasıl olmalı

İleti enoktakenokta » 03 Ekm 2010, 14:35

Superb 1.4TSI aracımla 2.000km tamamladım, 2.000km rutin bakımını yaptırdım herhangi bir sorun yok. İlk 2.000km aracı fazla zorlamadım, 3.000deviri hiç geçmedim, sakin kullandım.
Şimdi aracı nasıl kullanmak gerekiyor, yani eskilerin tabiriyle "motor açmak" gerekiyor mu gerekiyorsa nasıl yapacağız bunu? Araç sağırlaşmasın derler ya, bundan kaçınmak da lazım.
Kısacası şimdi nasıl kullanmak lazım aracı?

Kullanıcı avatarı
enoktakenokta
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara
Arabanız: Superb 1.4 TSI Elegance

İleti quickcan » 03 Ekm 2010, 14:42

aracı ilk 2000 km de zaten hem alt hemde üst devirde kullanmalısınız bu bakımda zaten bunun için yapılıyor ve sadece yağ değişiyor.. amacı pistondan aşınan demir tozlarının yok edilmesi..

OCTAVIA
V
ıRS
Kullanıcı avatarı
quickcan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Can ÇAKMAK
Arabanız: 2005 Octavia A4 Ambiente Plus

İleti oguz » 03 Ekm 2010, 15:19

benimde araç 730km ye ulastı, ben yormuyorum sizin gibi aracı 3000devir altı kullanıyorum arada bir hızlanırken biraz yapıstırıyorum sonra bırakıyorum. benim hazır konuyu yakalamısken baska bi sorum var, 2000'de garanti kapsamı içinde bir bakım varmı? ben satıs sorumlusuna ustune basa basa sordum dedim bakın servisden arkadaslara da danısın diye, bana öyle 2000 km de bir bakım olmadıgını, bir rodaj süresi olmadıgını, sadece kendi güvenligim için aracı normal kullanım şartlarında kullanmamı söyledi, kendi güvenligim için derken üretimsel bi sorun varsa daha rahat anlamam ve önlemini almam için, zaten aracı cıkarmadan bi servise sokup öyle cıkardılar, bende onları izledim, o sırada benim aracın yanında 2 tane superb ve 2 tane fabia vardı, yeni gelen araçlarmıs onlarıda bilgisayara baglamıslardı. sizce satıs sorumlusu yanlıs bilgimi verdi bana?

2005 fabia htp classic
2011 fabia 1.4 16v ambiante dynamic^^
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hdoner » 03 Ekm 2010, 18:29

Rodaj kesınlıkle vardır.Açıklaması çok kolay eğerki rodaj işlemi yeni araçlarda fabrikada yapılıyorsa neden zamanla motor açılıyor ve yakıt tüketimi düşüyor? biri bunu bana açıklasın.
Ticari oyunlardan dolayı rodaj yapılmaya gerek yok densede baız araçların kıtapcıgında hala rodaj suresının oldugu bu surede aracın zorlanmadan kullanılması(ani hızlandırma ,anı fren vs) belırtılıyor.

Ben 5000 km de aracımın yağını ve fıltreyıdegıstırdım.Sebebı ıse

1-rodaj suresınce pıston -yatakları ve dıger parçaların aşınması ile metal artıkların yağa bırıkmesı.Zaten yağı degıstırdıgınde goreceksınız sımsıyah berbat bı yağ cıkıyor.Değiştirmesem ne oalcak daha fazla yıpranma olacak ,daha fazla yakıt gıderı.Zaten yagı ,fıltreyı degıstırınce motor tıtremesı ve sesı gidiyor burdanda yağa metal parçacıkları bırıktıgı hıssedılebılır.

2-araç uretımı sırasında içine toptan alınan cok ucuz yagların gelısı guzel konması.Bır cok sıfır araçta eksık yağ konulduguna şahıt oldum.Ayrıca uzun sure mağazada bekleyen yağların özelliğini kaybetmeye başlaması.

3- Eğer rodaj suresı yoksa bu ıslem fabrıkada yapılmıssa ozaman o motor sıfır olmaktan cıkar ve kım okadar sure ,emek bu ıslem ıcın harcar?Sonuçta mekanık parçaların bırbırıne alışma suresı vardır bu surede max aşınma ve surtunme olacaktır.

Yazılacak çok sey var ama kısa kesıp yorumu motor bolumundekılerede bırakıyorum.
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti oguz » 03 Ekm 2010, 18:48

hdoner yazdı:Rodaj kesınlıkle vardır.Açıklaması çok kolay eğerki rodaj işlemi yeni araçlarda fabrikada yapılıyorsa neden zamanla motor açılıyor ve yakıt tüketimi düşüyor? biri bunu bana açıklasın.
Ticari oyunlardan dolayı rodaj yapılmaya gerek yok densede baız araçların kıtapcıgında hala rodaj suresının oldugu bu surede aracın zorlanmadan kullanılması(ani hızlandırma ,anı fren vs) belırtılıyor.

1-rodaj suresınce pıston -yatakları ve dıger parçaların aşınması ile metal artıkların yağa bırıkmesı.Zaten yağı degıstırdıgınde goreceksınız sımsıyah berbat bı yağ cıkıyor.Değiştirmesem ne oalcak daha fazla yıpranma olacak ,daha fazla yakıt gıderı.Zaten yagı ,fıltreyı degıstırınce motor tıtremesı ve sesı gidiyor burdanda yağa metal parçacıkları bırıktıgı hıssedılebılır.

2-araç uretımı sırasında içine toptan alınan cok ucuz yagların gelısı guzel konması.Bır cok sıfır araçta eksık yağ konulduguna şahıt oldum.Ayrıca uzun sure mağazada bekleyen yağların özelliğini kaybetmeye başlaması.

3- Eğer rodaj suresı yoksa bu ıslem fabrıkada yapılmıssa ozaman o motor sıfır olmaktan cıkar ve kım okadar sure ,emek bu ıslem ıcın harcar?Sonuçta mekanık parçaların bırbırıne alışma suresı vardır bu surede max aşınma ve surtunme olacaktır.

Yazılacak çok sey var ama kısa kesıp yorumu motor bolumundekılerede bırakıyorum.

ben kadının dedigine aldırmadan zaten belirli süre en az 2000km ye kadar sakin kullanıyorum aracı, bi kaç sefer merakıma yenik düşerek bi asıldım ama oda 3ü gecmez, ama yazınız gözümü korkuttu yinede pişman oldum desem yeridir. peki sizce ben 2000km de yag değişimine gitmeliyim?

2005 fabia htp classic
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti frostbite19 » 03 Ekm 2010, 19:01

Metal parçalar ne kadar milimetrik olarak bilgisayarlı tezgahlarda üretilse de, alışma süresi vardır, alışıncaya kadar zorlamamak en iyisi gibi.

Ama yapmayanlar da var, bişey oluyor mu? Hiç görmedim :D

?Life is a tale told by an idiot

-- full of sound and fury,

signifying nothing.?

William Shakespeare
Macbeth Act 5, scene 5, 19?28
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fahri
Nereden: Konya
Arabanız: Octavia Ambiente Combi 2004

İleti enoktakenokta » 03 Ekm 2010, 19:04

Nedense en başta yapılması gerekenleri en son yapıyoruz.. Kitapçığa baktım bugün, açık bir şekilde rodaj süresinden bahsediyor. Sayfasının unuttum, pdf. olarak indirip "rodaj" diye aratırsanız direkt çıkıyor. İlk 1.000km sakin kullanım, izin verilen hızın 3/4ünü geçmemek vs. önerilmiş. 1000-1500 arası alıştırma dönemi gibi birşey sanırım, bu aralıkta aracı her vites için izin verilen son hıza kadar yavaş yavaş çıkarın diyordu.
Ben ilk 2.000km sakin kullandım çünkü aracı teslim ederken öyle söylemişlerdi. Ama zaten öyleymiş. Bundan sonra ise sanırım motoru alıştırma peryodu geliyor belli bir dönem için...
Kullanıcı avatarı
enoktakenokta
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: Superb 1.4 TSI Elegance

İleti hdoner » 03 Ekm 2010, 19:17

oguz yazdı:
hdoner yazdı:Rodaj kesınlıkle vardır.Açıklaması çok kolay eğerki rodaj işlemi yeni araçlarda fabrikada yapılıyorsa neden zamanla motor açılıyor ve yakıt tüketimi düşüyor? biri bunu bana açıklasın.

ben kadının dedigine aldırmadan zaten belirli süre en az 2000km ye kadar sakin kullanıyorum aracı, bi kaç sefer merakıma yenik düşerek bi asıldım ama oda 3ü gecmez, ama yazınız gözümü korkuttu yinede pişman oldum desem yeridir. peki sizce ben 2000km de yag değişimine gitmeliyim?

Bence gideceksınız 5000km yı bekleyın derım.Ben tam 5000km de yağ değiştirdim inanın çok yararını gördüm.Kısa vadede elbette arkadaşın dediği gibi aşırı sıkıntı elbette olmaz ama yüksek kilometelerde kazancını kesınlıkle goreceksınız.

Ayrıca rodaj sırasında motor ısınmadan asla yüklenmemek gerek.Hıza gelirsek ilk başta iyi açılan motor yüksek süratlara çıkıyor,motor sağır kalırsa hantal kalıyor,max sürat azalıyor cidden.

Motoru kısa sürede açarsanız yakıt olarakta rahat edeceksınız.Motor acmak ıcın uzun yol yapmak cıdden gerekıyor, guvenlı bı yerdede devırı kesıcıye kadar zorladımı motorun açıldığına emın olabılırısnız.
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti oguz » 03 Ekm 2010, 20:15

ilk 3 vites devir kesiciye yasladım geçen, bir kere denedim oda rodaj falan tamam ama motor harbi sagır kalacak tin tin tin 30km hızla dolasmaktan

2005 fabia htp classic
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti AhmetH » 03 Ekm 2010, 22:39

bismillah deyip arabayı bayiden çıkartıyorsunuz
kapının önünde araç çalışır durumda ısınırken satış danışmanınıza falan teşekkür ediyorsunuz

sonra otobana yardırmaya :D

1000km sonunda da gelip yağımı değiştirin diyorsunuz

kabaca rodaj budur.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti hakanerdogan » 03 Ekm 2010, 22:40

2.000 km'den sonra zaten yapacak bir şeyiniz kalmaz ki.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti AhmetH » 03 Ekm 2010, 22:43

hakanerdogan yazdı:2.000 km'den sonra zaten yapacak bir şeyiniz kalmaz ki.

sentetik yağlar kullanıyorlar artık onlarlada bildiğimiz rodaj olmuyor artık :)

ama arabayı bayiden çıkartır çıkartmaz basmak işe yarıyor.

yoksa hiç bir fark olmuyor boşu boşuna rodaj niyetine 2000 - 5000km bekliyor insanlar
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti hakanerdogan » 03 Ekm 2010, 22:46

Ata Skoda'dan çıktık, odometre 6-7 falan diyordu, hızım 170-180 civarı bişidi ilk hatırladığım.

Şu an çoğu BNV motorlu adam 185-60-14 lastik ve GGV şanzımanda arabama yetişemiyor, kadran hızlarımı hayal olarak görüyor.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti oguz » 03 Ekm 2010, 22:58

hakanerdogan yazdı:Ata Skoda'dan çıktık, odometre 6-7 falan diyordu, hızım 170-180 civarı bişidi ilk hatırladığım.

Şu an çoğu BNV motorlu adam 185-60-14 lastik ve GGV şanzımanda arabama yetişemiyor, kadran hızlarımı hayal olarak görüyor.

az kaldı sabrediyorum bende hakanım, 1.2 yle 195 gördüm bunla da geçerim diye ümit ediyorum, ki geçer havası var yani belli ediyo gidişinden, ikisinide kullanan kişi olarak baktıgında arada bariz fark var, 1.2 de devir kesiciye geldigimde hızım 115 felan oluyordu bunda ise 125 oluyor, ve seriliğini gayet net hissediyosun... (dip not=hız felakettir, biliyorum, farkındayım ;)

2005 fabia htp classic
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakanerdogan » 03 Ekm 2010, 23:00

İniş aşşa denemek lazım :D
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti oguz » 03 Ekm 2010, 23:11

hakanerdogan yazdı:İniş aşşa denemek lazım :D

oburu iniş aşşagı degildi 200ü denedigimde iniş aşşagı biyere denk getirdim ama olmadı 195 milim geçince devir kesiciye denk geliyo ve birden yıgılıyo araba :D

2005 fabia htp classic
Kullanıcı avatarı
oguz
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti frostbite19 » 04 Ekm 2010, 00:39

AhmetH yazdı:bismillah deyip arabayı bayiden çıkartıyorsunuz
kapının önünde araç çalışır durumda ısınırken satış danışmanınıza falan teşekkür ediyorsunuz

sonra otobana yardırmaya :D

1000km sonunda da gelip yağımı değiştirin diyorsunuz

kabaca rodaj budur.

Aklıma bişey geldi, aracı ilk alınca senin bahsettiğin gibi açmak yerine, yani otobanda basmak yerine, 3. viteste

devirli gitsek, hızlı gitmemek adına, öyle de rodaj olmuş olur mu? Yani İlla 200leri görmek lazım değil demi?

Hatta araba durduğu yerde gaza basıp dusak ta oluuur . Motor çalışıyo sonuçta??

?Life is a tale told by an idiot

-- full of sound and fury,

signifying nothing.?

William Shakespeare
Macbeth Act 5, scene 5, 19?28
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fahri
Nereden: Konya
Arabanız: Octavia Ambiente Combi 2004

İleti Barut_Osman » 04 Ekm 2010, 01:21

1000 km makul takılmak iyidir... sonraki 500 km Allah neler nasip etmiş yoklansa yeridir. ibreyi kırmızı bölgeye değdirin bir kere...
Barut_Osman
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Attila ACAR
Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ele 1.5 tdi 2011

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir