10 yıl ve daha eski aracınız için servise gidilmeli mi?

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

10 yıl ve daha eski aracınız için servise gidilmeli mi?

İleti sonerx » 05 Ekm 2010, 18:18

aracım 98 model alalı 4 yıl oldu egsoz ve conta dışında pek birşeyini değiştirmedim. sanayideki rastgele utalara gidiyorum orası sağlam burası sağlam diyorlar. Bu araçın bur rotbaşı,aks bilyesi şanzıman yağı,bilye yatak yağları amortisörleri vs vs değişmez mi? Özel servislere gitmekten korkuyorum çünkü onlarda arabayı komple değiştirmek isterler ve pahalıdırlar.Öyle söyleniyor,ne yapmalıyım???

Yani servis dışındaki ustaların arabadan pek birşey anlamadıklarını görüyor ve sanıyorum...

Bu ustalar adamı USTA eder!
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yaşar balcı(soner)
Nereden: Trabzon
Arabanız: Hyundai Getz 1.5 CRDİ 2006

İleti emre_61 » 05 Ekm 2010, 18:30

Trabzon gibi yerde, sanayide kaliteli bir usta bulmak hiç güç değil bence.
emre_61
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: yunus emre
Arabanız: Golf MK 3

İleti sonerx » 05 Ekm 2010, 19:02

dürüst olan, uygun yapan skodadan anlayan varsa özelden pm atında öğrenelim.
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti frostbite19 » 05 Ekm 2010, 19:10

Abi benim arkadaşta Tipo var 98, babası çok titiz, aşırı titiz hatta, tipoyu Yetkili servise götürüyor arızası için yıllardır.

Araba çok güzel herşeyi tıkır tıkır çalışıyor, gidişi duruşu herşeyi süper. . .

Oyuzden servislere karşı bir sempatim var. . .

Ama bütün servis arabaları böyle mi olur bilmiyorum. . .

Aslında bazen de BMW servisi bile arızayı bulamayabiliyor. . . oldu mu oluyor işte.

?Life is a tale told by an idiot

-- full of sound and fury,

signifying nothing.?

William Shakespeare
Macbeth Act 5, scene 5, 19?28
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fahri
Nereden: Konya
Arabanız: Octavia Ambiente Combi 2004

İleti sonerx » 05 Ekm 2010, 19:15

sadece arıza bulmak vb değil 1 kuruşluk parçayı 10 krş yamıyorlar ve fahiş işçilik alıyoırlar. normal sanayi böyle ama servisi bilemem.Trabzon da dürüst ve uygun bir servis bilsem giderim. Hem üstteki yazdığım parçalr ne zamanda bir değişir hala cevaplanmadı.
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti skodaizm » 05 Ekm 2010, 19:16

sonerx yazdı:aracım 98 model alalı 4 yıl oldu egsoz ve conta dışında pek birşeyini değiştirmedim. sanayideki rastgele utalara gidiyorum orası sağlam burası sağlam diyorlar. Bu araçın bur rotbaşı,aks bilyesi şanzıman yağı,bilye yatak yağları amortisörleri vs vs değişmez mi? Özel servislere gitmekten korkuyorum çünkü onlarda arabayı komple değiştirmek isterler ve pahalıdırlar.Öyle söyleniyor,ne yapmalıyım???

Yani servis dışındaki ustaların arabadan pek birşey anlamadıklarını görüyor ve sanıyorum...

Bir konuda'' ben motor contası değiştirecek kadar ustayım, başka konuda amortisörünün lastiğini değiştireceğim teknik destek istiyorum'' deyip; daha sonrada ''serviste beni aldatabilirler, her yerini değiştirmek için'' diyorsunuz. Bence sizin gibi bilgili birisinin bu soruyu sorması anlamsız. Ya bir çelişki var yada şaka yapıyorsunuz.

Servis dışındakilerin arabadan pek anlamadığı konusunda fikir yürüten biri servistekilerinde donanımları düzeyni rahatlıkla anlar herhalde

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti sonerx » 05 Ekm 2010, 19:45

skodaizm yazdı:
sonerx yazdı:aracım 98 model alalı 4 yıl oldu egsoz ve conta dışında pek birşeyini değiştirmedim. sanayideki rastgele utalara gidiyorum orası sağlam burası sağlam diyorlar. Bu araçın bur rotbaşı,aks bilyesi şanzıman yağı,bilye yatak yağları amortisörleri vs vs değişmez mi? Özel servislere gitmekten korkuyorum çünkü onlarda arabayı komple değiştirmek isterler ve pahalıdırlar.Öyle söyleniyor,ne yapmalıyım???

Bir konuda'' ben motor contası değiştirecek kadar ustayım, başka konuda amortisörünün lastiğini değiştireceğim teknik destek istiyorum'' deyip; daha sonrada ''serviste beni aldatabilirler, her yerini değiştirmek için'' diyorsunuz. Bence sizin gibi bilgili birisinin bu soruyu sorması anlamsız. Ya bir çelişki var yada şaka yapıyorsunuz.

Servis dışındakilerin arabadan pek anlamadığı konusunda fikir yürüten biri servistekilerinde donanımları düzeyni rahatlıkla anlar herhalde

__Hakan Ün__

Fizikçi olmam hasebiyle çok şeyden anlarım her tür elktronik eşya bilgisayar vs tamiri %80 başarıyla yaparım. Ama aks bilyesi,aks başı direksiyon kutusu ,amortisör vb kapalı şeyler hakkında TECRÜBEM yok. Aksi halde bir kere görsem kaçmaz. Anlaşıl dı mı?

Bir tıkırtı burcu 80 tl aldı benden trabzonda özel servis,Bu benim ilk arabam 35 sene arabasız insanım o yüzden yeni yeni yetişiyorum:D:? 2005 fabia için neden gözyaşı döküyorsun ki?
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti skodaizm » 05 Ekm 2010, 20:17

sonerx yazdı:
Fizikçi olmam hasebiyle çok şeyden anlarım her tür elktronik eşya bilgisayar vs tamiri %80 başarıyla yaparım. Ama aks bilyesi,aks başı direksiyon kutusu ,amortisör vb kapalı şeyler hakkında TECRÜBEM yok. Aksi halde bir kere görsem kaçmaz. Anlaşıl dı mı?

Bir tıkırtı burcu 80 tl aldı benden trabzonda özel servis,Bu benim ilk arabam 35 sene arabasız insanım o yüzden yeni yeni yetişiyorum:D:? 2005 fabia için neden gözyaşı döküyorsun ki?

Anlaşıldı.8-)

Bende neredeyse sıfır gibi( 2005 te sıfır alıp yenisi ile takas yaptım) Fabia yı çok sevdiğimden, ahde vefa babında gözyaşı döküyorum. Yani tamamen duygusal.

Bu arada benim de amatörcenin de ötesinde otomobil tecrübem ( hem sürüş hem mekanik ve tamirat hemde boya kaporta) bulunmakta ve yinede öğrenmeye devam etmekte ve bu yüzden de temkinli konuşmaktayım. Malum kaporta ve mekanik harici elektronik alanında otomotiv sanayi çok hızlı değişim göstermekte.

Nacizane tavsiyemde alet edevat ve teknik bilgiyi geliştirmeden bazı şeylere girmemeniz. Misal: gerginiz ve tecrübeniz olmadan amortisörü değiştirmeyi riskli bulup uzaya çıkmak istememeniz gibi :idea: :idea:

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti mustklc » 05 Ekm 2010, 20:58

özel servislerle yetkili servis arasında artık pek bir fiyat farkı yok. hangisi garanti veriyorsa onda yaptırılır.

ancak şöyle ucuza getirirsiniz. eğer hakikaten bu işlerden biraz anlıyorsanız zaten servise uğramadan da yedek parçayı parçacıdan alır, ustayla anlaşır taktırırsınız başka şeye de el sürdürmezsiniz. misal araç geç marş alıyordur marş motoru arızalıdır. özel bir servise bırakırsınız onun da bildiği bir elektrikçi vardır arabayı oraya götürür, elektrikçi de gider parçasını kendisi alır. herbiri üstüne karını koyar, fatura şişer. diğer yandan gider parçacıdan alırsın parçayı, elektrikçiyle anlaşır elinin emeğini verirsin. benim 10 yıllık aracım olsa öyle yapardım
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti sonerx » 05 Ekm 2010, 23:10

teşekkürler. ben yetkili özel servis ayrımı demedim.Yani tek başına usta bu sanayide servis değil yalnız bir usta . Aslında şunu demek istiyorum.Servisler daha komplike arabayı tartıyor ve ona göre geniş bir onarım öneriyor normal motor ,elektirkçi vb ustalar yalnızca bir iki yeri yapıyor asıl sorunu bulmuyor yani parça değişicilikten başka bir şey yapmıyorlar.Bence pahalı olsada servise gitmek daha iyi,aracın her tarafı bakılır ve rahat binersin.
ben şimdi aracımın aks,fren,burç murç,bazı yağlanması gereken yerlerden bi haberim.
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti murat11h1 » 05 Ekm 2010, 23:47

Servis anlıyor ama orijinal parça yerine yan sanayi parça takabiliyor. Bizzat şahidim. işte linki
Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Murat
Nereden: Çorum
Arabanız: Fabia 2005 101Hp Special

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir