Debriyaj balatası hakkında

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Debriyaj balatası hakkında

İleti lionrem » 15 Ekm 2010, 10:43

Merhaba, Sizce Sachs, Valeo veya Luk markalaradan hangisi daha iyidir.

Kullanıcı avatarı
lionrem
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda Octavia Elegancemi sattım

İleti lazianke » 15 Ekm 2010, 10:46

sachs ın daha yumuşak olduğunu duydum ama kesin bir bilgim yoktur.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti lionrem » 15 Ekm 2010, 10:52

Bende araştırdım. Luk marka yumuşak olur diye yazmışlar. Kararsız kaldım. Bir türlü
Kullanıcı avatarı
lionrem
CLASSIC
CLASSIC

İleti Osmanlı » 15 Ekm 2010, 12:26

gittiğim 2 özel serviste luk marka tavsiye etti bana. güya orjinali de lukmuş?
Kullanıcı avatarı
Osmanlı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: 25/06/1984 Niğde
Nereden: Adana
Arabanız: Octavia II 1.6 SW

İleti ORJINAL OTO » 15 Ekm 2010, 12:55

aracın üzerinden sachs veya luk cıkabilir ikiside yaklaşık aynı kalitedir. ama sanayide luk un bile 2 kalitesi var iyi bir usta üzerine bakarak balata kalitesini anlayabilir... kalitelisiyle 50000km gitmek varken 30-40 tl için 10000km gitmeye de değmez...
ORJINAL OTO
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: gökhan çimen
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: ocatvia

İleti taner_octavia » 15 Ekm 2010, 13:04

ne kadar acaba fiyatları bilelim simdidende hazırlıklı olalım :) debriyaj onemli bence aracı harek ettiren ve yumusaklık konfor acısından.biraz bi tasarruf icin sertlesmesine tam basılmamıs gibi viteslere sorunlu gecmesine dayanamam ben.almısken 1 kere alıncak .bence aracın icinden ne cıktıysa orjinalini alın.
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti ORJINAL OTO » 15 Ekm 2010, 13:05

aracın ne motor oldugunu söyleyin ben orj. fiyatını veriyim size..
ORJINAL OTO
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti taner_octavia » 15 Ekm 2010, 13:08

ORJINAL OTO yazdı:aracın ne motor oldugunu söyleyin ben orj. fiyatını veriyim size..

aracım 1,4 101hp 2004 model.bilgi icin fiyatını ogrenmekte fayda var. 70 bin km oldu.simdilik bisey yok ama.olmuycak anlamınada gelmez.
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti lionrem » 15 Ekm 2010, 13:49

Yüce Motoru aradım orjinal parça fiyatı aldım. Balata 114.-TL Baskı 153.-TL dediler.
Kullanıcı avatarı
lionrem
CLASSIC
CLASSIC

İleti ORJINAL OTO » 15 Ekm 2010, 14:22

yanlış fiyat almışsınız 101 bg arac içi gereken parcalar

036141032n balata 195,60 +kdv
036141026k baskı 116,67+kdv
02t141170c bilya 39,90+kdv

orjınal kod ve fiyatlarıdır..

piyasada bunlar 200-250tl arası kdv li bulunabilir..
ORJINAL OTO
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lionrem » 15 Ekm 2010, 16:59

ORJINAL OTO yazdı:yanlış fiyat almışsınız 101 bg arac içi gereken parcalar

036141032n balata 195,60 +kdv
036141026k baskı 116,67+kdv
02t141170c bilya 39,90+kdv

orjınal kod ve fiyatlarıdır..

piyasada bunlar 200-250tl arası kdv li bulunabilir..

Hangi marka tavsiye edrsiniz.
Kullanıcı avatarı
lionrem
CLASSIC
CLASSIC

İleti termineytir » 15 Ekm 2010, 17:21

Ramazan ayı başında MA-PA marka bir debriyaj balata seti aldım. baştan gayet iyiydi ancak;
Ramazan bayramında ailem ile birlikte Kastamonu'ya yola çıktım. Bolu Dağında Vites elimde kaldı. Araç 5. vitesteyken 4e düşürmem gerekti. 5ten çıktım 4 yok diğer viteslere bakıyorum hiç biri yok. Emniyet şeridine girip durdum stop ettim. baktım vitesler çalışıyor. ama araç çalışırken vitesler geçmiyor. Kaynaşlıda araştırdım şanzıman inmeden çözemeyecekleri belli oldu. Yoldan geçen bir araç taşıyıcı tır ile anlaşarak 220 TL karşılığı aracımı boludan Tuzlaya getirttim. Şanzımanı indirttik. Balata üzerinde bulunan 4 adet yay'dan 1 tanesinin kovanı kırılmış ve yay yerinden çıkıp balata ile baskının arasına sıkışmış. Bu durumda da balata işini göremiyor durumdaydı. Şimdi balatayı aldığım firmaya baskı balatayı yolladım. Araştırma yapılıp tarafıma geri bildirim yapılacak.

Size tavsiyem 3 lira ucuz (BENİM GİBİ) olsuna bakmayın. Kalite her zaman kalitedir. Bütün bayramınız zehir olabilir. Her yere otobüs ilegidebilir. Bolu dağından istanbula kadar bir tırın sırtındaki aracın içinde mülteciler gibi dönebilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
termineytir
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ferhan KARA
Arabanız: Renault Twingo 1998

İleti parsanoto » 15 Ekm 2010, 17:30

yanlış hatırlamıyorsam sizin aracınız 1,6 idi arkadaşınız değiştirmişti.bi kere mapa setler kötü debriyaj değildir ama 1,3 araçlar için.1,6 ların balatasındaki yaylar içli dışlı çift yaydır.size bunu satan vatandaş 1,3-1,6 aynı diye vermiştir.burda hata debriyaj setinde değil size bu seti verende.
parsanoto
CLASSIC
CLASSIC

İleti skodaizm » 15 Ekm 2010, 17:43

termineytir yazdı:Ramazan ayı başında MA-PA marka bir debriyaj balata seti aldım. baştan gayet iyiydi ancak;
Ramazan bayramında ailem ile birlikte Kastamonu'ya yola çıktım. Bolu Dağında Vites elimde kaldı. Araç 5. vitesteyken 4e düşürmem gerekti. 5ten çıktım 4 yok diğer viteslere bakıyorum hiç biri yok. Emniyet şeridine girip durdum stop ettim. baktım vitesler çalışıyor. ama araç çalışırken vitesler geçmiyor. Kaynaşlıda araştırdım şanzıman inmeden çözemeyecekleri belli oldu. Yoldan geçen bir araç taşıyıcı tır ile anlaşarak 220 TL karşılığı aracımı boludan Tuzlaya getirttim. Şanzımanı indirttik. Balata üzerinde bulunan 4 adet yay'dan 1 tanesinin kovanı kırılmış ve yay yerinden çıkıp balata ile baskının arasına sıkışmış. Bu durumda da balata işini göremiyor durumdaydı. Şimdi balatayı aldığım firmaya baskı balatayı yolladım. Araştırma yapılıp tarafıma geri bildirim yapılacak.

Size tavsiyem 3 lira ucuz (BENİM GİBİ) olsuna bakmayın. Kalite her zaman kalitedir. Bütün bayramınız zehir olabilir. Her yere otobüs ilegidebilir. Bolu dağından istanbula kadar bir tırın sırtındaki aracın içinde mülteciler gibi dönebilirsiniz.

Aynen katılıyorum yazdıklarınıza.

Benim başıma da benzeri iki defa gelince firma elemanı o dönemde MA-PA baskı balata setini aldığım yer ( Avcılar Hakan oto parçacı ) şikayetimi söyleyince ikinciyi de indirip yerine LUK takarken As Oto tamirhanesine geldi ve hala ürününü savundu. Bunun üzerine '' Madem ürününün (Mapa nın) arkasındasın, takdırdığım iki tanenin ve işçiliğin ücretini müşteri memnuniyetsizliğinden geri ödersiniz ve yenisini bana güvendiğin ürünü taktırıp garanti verirsin'' deyince sıvışmak zorunda kalmıştı.

Size de inceleyip ya kullanım hatası, ya da montaj hatası deyip işin içinden sıyrılacaklar. Boşuna incelemeden umutlu olmayın.

Konu ile ilgili yazımın bulunduğu link:

http://www.skodam.com/viewtopic.php?f=4&t=21966&p=290459#p290459

Aman ha uzak durunuz. En azından Skoda için ürettikleri işe yaramaz. Belki başka marka için üretimleri iyidir.

Bu arada benim favorim LUK. Yalnız alırken aracınızın model ve motor özelliklerine uygun ürünü seçiniz ki( satıcılar bu konuda bilgi sahibidir) problem olmasın

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti termineytir » 16 Ekm 2010, 17:55

skodaizm yazdı:
termineytir yazdı:Ramazan ayı başında MA-PA marka bir debriyaj balata seti aldım. baştan gayet iyiydi ancak;

Aynen katılıyorum yazdıklarınıza.

Benim başıma da benzeri iki defa gelince firma elemanı o dönemde MA-PA baskı balata setini aldığım yer ( Avcılar Hakan oto parçacı ) şikayetimi söyleyince ikinciyi de indirip yerine LUK takarken As Oto tamirhanesine geldi ve hala ürününü savundu. Bunun üzerine '' Madem ürününün (Mapa nın) arkasındasın, takdırdığım iki tanenin ve işçiliğin ücretini müşteri memnuniyetsizliğinden geri ödersiniz ve yenisini bana güvendiğin ürünü taktırıp garanti verirsin'' deyince sıvışmak zorunda kalmıştı.

Size de inceleyip ya kullanım hatası, ya da montaj hatası deyip işin içinden sıyrılacaklar. Boşuna incelemeden umutlu olmayın.

Konu ile ilgili yazımın bulunduğu link:

http://www.skodam.com/viewtopic.php?f=4&t=21966&p=290459#p290459

Aman ha uzak durunuz. En azından Skoda için ürettikleri işe yaramaz. Belki başka marka için üretimleri iyidir.

Bu arada benim favorim LUK. Yalnız alırken aracınızın model ve motor özelliklerine uygun ürünü seçiniz ki( satıcılar bu konuda bilgi sahibidir) problem olmasın

__Hakan Ün__

Üstadım teşekkür ederim. Balata setini nerden aldığımı belirterek kişiler hakkında kötüleme (en azından rpor elime geçmedi) yapmak ya da Kişilerin reklamını yapmak istemem. Sıkıntım çözülür ise reklam o zaman yapılır. Ancak şu anda kişi ve ya kurumlar hakkında konuşmam yersiz olur.
Kimse üstüne alınmasın ki hakkımı aramayı bilen bir kişiyim. Gelen rapor kötü olduğunda elimde olan debriyaj setini yetkili servis incelemesi sonrasında gerekli olan merciler gerekli kişiler hakkında işlemi yapacaklardır. Ancak bu hata kullanıcı hatası olamaz. 5. viteste 110 KM hız ile giden bir araç bolu rampasında çekiş sıkıntısı ile 70 km hıza düştüğünde 4. vitese geçirilemeyip yolda kalınıyor ise bu kullanıcı hatası olamaz ki ben 1 yıl boyunca hatlı minibüs şoförlüğü yapmış insanım. Hiçmi vites değiştirmedik_? =)

Debriyaj balatası ters takılması gibi bir durum söz konusu olabilirmiş ancak yetkili servis bu konu hakkında da "BALATA TERS TAKILDIĞI ZAMAN ARAÇ HİÇ HAREKET ETMEZ" ifadesi ile bu tezi çürütmüş oldu.
Kullanıcı avatarı
termineytir
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ferhan KARA
Arabanız: Renault Twingo 1998

İleti lionrem » 18 Ekm 2010, 22:31

??
Kullanıcı avatarı
lionrem
CLASSIC