Soğuk motorda klima çalıştırma

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Soğuk motorda klima çalıştırma

İleti enoktakenokta » 26 Ekm 2010, 07:44

Yine yeni bir soru ile karşınızdayım arkadaşlar...
Malum, artık havalar iyice soğudu; araca ilk bindiğimizde içerisi oldukça soğuk oluyor. Bu durumda araca biner binmez, motor daha soğukken haliyle, klimayı da çalıştırmanın bir sakıncası var mıdır?

Kullanıcı avatarı
enoktakenokta
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara
Arabanız: Superb 1.4 TSI Elegance

İleti cetin17 » 26 Ekm 2010, 07:57

Klima ısıtma işine yaramıyor benim bildiğim. Isıtma olabilmesi için motor suyunun ısınması gerekiyor. Onun içinde 3-4 km yol yapmanız lazım. Arabamı alırken hiç önemsememiştim koltuk ısıtmasını. Ama sabahları anında ısıtıyor koltukları arabamın. Ve ısındıkça koltuk, bende Rocinante' me daha çok ısınıyorum.
Bir öyle şaşılası dünya ki burası, balıklar kahve içerken çocuklar süt bulamıyor. İnsanları sözle besliyorlar, domuzları patatesle... Nazım Hikmet RAN ...
Kullanıcı avatarı
cetin17
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: çetin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: fabia elegance 101 / landirenzo lpg

İleti octaviaman » 26 Ekm 2010, 14:54

Motor soğukken ısı ayar düğmesini en sağa sıcak konuma alınıp,Devir-daim tuşuna basıp dış sirkülasyonu keserek yürürseniz araç çabuk ısınır.Yalnız bir süre sonra devir-daim ışığı kendisi sönmemişse siz kapatın sistem rahatlasın.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti skodaizm » 26 Ekm 2010, 18:09

octaviaman yazdı:Motor soğukken ısı ayar düğmesini en sağa sıcak konuma alınıp,Devir-daim tuşuna basıp dış sirkülasyonu keserek yürürseniz araç çabuk ısınır.Yalnız bir süre sonra devir-daim ışığı kendisi sönmemişse siz kapatın sistem rahatlasın.

Devirdaim tuşu ile iç sirkilasyon düğmesinden mi bahsediyorsunuz, yoksa başka bir düğme mi mevcut?

Zira benim araç sizinki ile aynı (Octavia 1.9 TDI Ambiante Plus) donanım paketine sahip.

__Hakan Ün__

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti octaviaman » 26 Ekm 2010, 20:06

skodaizm yazdı:
octaviaman yazdı:Motor soğukken ısı ayar düğmesini en sağa sıcak konuma alınıp,Devir-daim tuşuna basıp dış sirkülasyonu keserek yürürseniz araç çabuk ısınır.Yalnız bir süre sonra devir-daim ışığı kendisi sönmemişse siz kapatın sistem rahatlasın.

Devirdaim tuşu ile iç sirkilasyon düğmesinden mi bahsediyorsunuz, yoksa başka bir düğme mi mevcut?

Zira benim araç sizinki ile aynı (Octavia 1.9 TDI Ambiante Plus) donanım paketine sahip.

__Hakan Ün__

evet ,İç sirkülasyon tuşu demek istedim.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti tivoli » 26 Ekm 2010, 20:07

cetin17 yazdı:Klima ısıtma işine yaramıyor benim bildiğim. Isıtma olabilmesi için motor suyunun ısınması gerekiyor. Onun içinde 3-4 km yol yapmanız lazım. Arabamı alırken hiç önemsememiştim koltuk ısıtmasını. Ama sabahları anında ısıtıyor koltukları arabamın. Ve ısındıkça koltuk, bende Rocinante' me daha çok ısınıyorum.

rocinate nedir hocam?? :oops:
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti cetin17 » 26 Ekm 2010, 20:09

Cervantes - Don Kişot'un atının adıdır.

Aldığım sıralarda onu okuyordum. :D
Eklentiler
rocinante.jpg
rocinante.jpg (38.18 KiB) 1549 defa görüntülendi
Bir öyle şaşılası dünya ki burası, balıklar kahve içerken çocuklar süt bulamıyor. İnsanları sözle besliyorlar, domuzları patatesle... Nazım Hikmet RAN ...
Kullanıcı avatarı
cetin17
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: çetin
Arabanız: fabia elegance 101 / landirenzo lpg

İleti octaviaman » 26 Ekm 2010, 20:11

Küheylan ın ispanyol olanı :D
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hdoner » 26 Ekm 2010, 20:26

(rozinante) ismini duyunca epey bi güldüm neden mi?

Üniversitede okurken öğrenci yurdunda gece saat 3 gibi aramızda bilgi yarışması yapıyorduk.Telefonla joker hakkıda vardı neyse.Edebiyatçı bi arkadaş fenciye Cervantes 'in atının adı ne diye sordu.Düşündük düşündük bulamadık bellki 1 saat sürdü sonra arkadaş telefonla arkadaşını uyandırdı :lol:
+Cervantesin eşeğinin adı neydi dostum
-Hay eşeğinide ..........
+Haydi çabuk söle süre bitiyor
-(rozinante) yanlız eşşek herif bu saatte niye arıyorsun o rozinante eşşeği sana .......
+Cervantesin mızrağıda sana....

Gülmekten gebermiştik olay sonunda :D :D :D
Kullanıcı avatarı
hdoner
AMBIENTE
AMBIENTE

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir