Direksiyonu Sökemiyoruz ?

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Direksiyonu Sökemiyoruz ?

İleti Balıkcı » 02 Arl 2010, 11:10

Arkadaşlar 1996 Felcia'nın direksiyonunu sökemiyoruz. Denemediğimiz yöntem, kullanmadığımız güç kalmadı. Bir direksiyonun üstüne çıkıp tepinmediğimiz kaldı (sanayideki ustalar da dahil).

Var mı bunun bir püf noktası? Hani bir yerlerde bir pimi vs. var da biz mi bilemedik? Deli olmamak elde değil :?

Kullanıcı avatarı
Balıkcı
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Serdar
Nereden: Ankara
Arabanız: Felicia Combi 1.3 LX

İleti frostbite19 » 02 Arl 2010, 12:27

Bununla ilgili bir şey vardı sanki forumda. Direksiyonun altında plastik kapakların iç taraflarında şasiye monteli, hatta sökmesi çok zor bir somunmuş falan gibi birşeyler hatırladım şimdi bak. Şasiye sıkıca bağlıymış o somunla sanırım. bulabilirsem o konuyu veririm linki .. .

?Life is a tale told by an idiot

-- full of sound and fury,

signifying nothing.?

William Shakespeare
Macbeth Act 5, scene 5, 19?28
Kullanıcı avatarı
frostbite19
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Fahri
Nereden: Konya
Arabanız: Octavia Ambiente Combi 2004

İleti termineytir » 02 Arl 2010, 13:01

Sen boşver onu sökme. Elindekini bana yolla. Bu şekilde işini çözmüş oluruz. =)))

Onu boşver de ben kendimdeki direksiyonu sökmeyi denicem nerdeyse. Senin iş o kadar kafama takıldı.
Kullanıcı avatarı
termineytir
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ferhan KARA
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Renault Twingo 1998

İleti Henien » 02 Arl 2010, 13:25

termineytir, sen kendi direksiyonun sökebileceğinden emin misin? Bulursan yolunu söylesene hemşehrime ;)
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti ünsal » 02 Arl 2010, 13:39

abicim ne direksiyonmuş nazar değdirdi termineytir ...! gözü kaldı abicim ondan sökülmüyor şaşılacak bişey sanayide nasıl sökemediler onuda anlamadım.. :cry: :? :shock:
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti Balıkcı » 02 Arl 2010, 13:56

İlginiz için hepinize teşekkürler, şükürler olsun söküldü :lol:

Gerçi yeniyüz Feli'nin direksiyonu eskilere olmuyormuş haberiniz olsun ! Ama Direksiyonu sökmeyi başardıkya valla olmuş kadar sevindim :D Sökmek için direksiyon milindeki somunu söktükten sonra tamamen "güç uygulamak" kalıyormuş geriye. Ama senelerin isi, pası, oksiti vs. kaynak gibi olmuş, o yüzden sökememişiz, akşamdan buyana sıktığım wd40 ancak etki etmiş, öğleyin gittiğim aynı usta bu sefer bir asılmada alıverdi direksiyonu yerinden :)

Gelelim yeniz yüz direksiyonun eski Felicia'ya uyumuna: Ünsal Bey'den aldığım direksiyonun frezesi aynı, fakat göbekteki bazı teferruatlar hiç olacak gibi değil. Önce direksiyon göğüsteki direksiyon bağlantı yerine oturmuyor, dolayısıyla kornanın bağlatısı olan yaylı pim değmesi gereken yere değmiyor bile. Hadi onu ayarladık diyelim, sinyalleri attıracak çıkıntı yeni yüzde daha geniş ve daha kısa, yerine yine girmiyor. Ondan da vaz geçtik diyelim, Direksiyon simidi ile göbek arasında ilkine göre bayağı bir yükseklik farkı var, o farktan dolayı direksiyon simidini tutarken, sinyal ve silecek kollarına parmağınızın ucu ile zor değebiliyorsunuz. Onu da idare ederim diyecekler için en önemli şeyse, direksiyon genel olarak daha yüksek attığı için, neredeyse alnınıza değecek :lol: :lol:
Kullanıcı avatarı
Balıkcı
CLASSIC
CLASSIC

İleti Balıkcı » 02 Arl 2010, 13:57

ünsal yazdı:abicim ne direksiyonmuş nazar değdirdi termineytir ...! gözü kaldı abicim ondan sökülmüyor :cry: :? :shock:

Aynen bende öyle düşünmeye başlamıştım valla :)
Kullanıcı avatarı
Balıkcı
CLASSIC
CLASSIC

İleti Henien » 02 Arl 2010, 14:54

O kadar uğraşıp söktün bari yenisi ile değiştirseydin...
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti Balıkcı » 02 Arl 2010, 16:37

Henien yazdı:O kadar uğraşıp söktün bari yenisi ile değiştirseydin...

Hayır normalde zaten benim direksiyon simidinde bir sorun yoktu (hafif bir eğrilik dışında) amacım sadece yeni yüz direksiyona sahip olmaktı (tamamen estik yani :) )ama olmadı maalesef.
Kullanıcı avatarı
Balıkcı
CLASSIC
CLASSIC

İleti felicia_3437 » 02 Arl 2010, 17:06

ben daha önceden ünsal abiye de söylemiştim olmadığını neyse alıcısı nasıl olsa hazır durumda bekliyor balıkcı yani elinde kalmaz ben denemedim söküp ama skoda cıkmacısı var biraz tanırım onun elinde vardı yeni yüz kazalı bir feli söküyordu onu ozaman sormuştum benimkine taksak bunu diye direksiyon miline kadar değişmen gerekiyor yoksa olmaz demişti gercekten de olmadı
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Arabanız: FELİCİA LX

İleti Balıkcı » 02 Arl 2010, 17:15

Direksiyon milinde problem yok o oluyor, dibindeki teferruat olmuyor, detaylıca yazdım yukarıda.
Kullanıcı avatarı
Balıkcı
CLASSIC
CLASSIC

İleti felicia_3437 » 02 Arl 2010, 17:26

abicim bana cıkmacının dediğini söyliyim direksiyon mili uyar tamam ama eski yüzün mili biraz uzun yeni yüz kısa sinyal koluna yetişememnin sebebi bu + direksiyon göbeği uymuyor eski yüzle yeni yüz farklılık gözteriyor yani felicia makyajlanırken bazı pparcalarda değişiklik yapıldı sadece makyaşlanmadı mesala eski yüzlerde salıncak başkadır yeni yüzlerink başka he yeni yüzün salıncak koları uyuyor eski yüze ama eski yüzlerinki yeni yüze olmaz neden olmaz eski yüzlerde denge kolu yok yeni yüzlerde var bunu gibi bir cok parca far benim işim gücüm feliciya neredeyse ist de gezmediğim parcacı cıkmacı kalmamıştır bazı parcalarını bula bilmek icin aracı sökmediğim yeri yok
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Balıkcı » 02 Arl 2010, 17:31

Bir değişiklik yapacağımız zaman fikrini almadan hareket etmeyeceğiz o zaman kardeş, teşekkürler :)
Kullanıcı avatarı
Balıkcı
CLASSIC
CLASSIC

İleti felicia_3437 » 02 Arl 2010, 17:43

:D
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti felicia35 » 02 Arl 2010, 20:18

Balıkcı yazdı:İlginiz için hepinize teşekkürler, şükürler olsun söküldü :lol:

Gerçi yeniyüz Feli'nin direksiyonu eskilere olmuyormuş haberiniz olsun ! Ama Direksiyonu sökmeyi başardıkya valla olmuş kadar sevindim :D Sökmek için direksiyon milindeki somunu söktükten sonra tamamen "güç uygulamak" kalıyormuş geriye. Ama senelerin isi, pası, oksiti vs. kaynak gibi olmuş, o yüzden sökememişiz, akşamdan buyana sıktığım wd40 ancak etki etmiş, öğleyin gittiğim aynı usta bu sefer bir asılmada alıverdi direksiyonu yerinden :)

Gelelim yeniz yüz direksiyonun eski Felicia'ya uyumuna: Ünsal Bey'den aldığım direksiyonun frezesi aynı, fakat göbekteki bazı teferruatlar hiç olacak gibi değil. Önce direksiyon göğüsteki direksiyon bağlantı yerine oturmuyor, dolayısıyla kornanın bağlatısı olan yaylı pim değmesi gereken yere değmiyor bile. Hadi onu ayarladık diyelim, sinyalleri attıracak çıkıntı yeni yüzde daha geniş ve daha kısa, yerine yine girmiyor. Ondan da vaz geçtik diyelim, Direksiyon simidi ile göbek arasında ilkine göre bayağı bir yükseklik farkı var, o farktan dolayı direksiyon simidini tutarken, sinyal ve silecek kollarına parmağınızın ucu ile zor değebiliyorsunuz. Onu da idare ederim diyecekler için en önemli şeyse, direksiyon genel olarak daha yüksek attığı için, neredeyse alnınıza değecek :lol: :lol:

Üzüldüm ya hem direksiyon sökülme stresi hem de uymaması bu kadar olur ya.Nryse her şeyde bir hayır vardır demek lazım
SAYGILARIMLA
Kullanıcı avatarı
felicia35
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ÖZER
Nereden: İzmir
Arabanız: 97 FELİCİA LX

İleti ünsal » 02 Arl 2010, 21:42

tüh ...! olmadı şimdi o kadar sıkıntıya deymedi streste cabası ... :cry:
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Arabanız: Audi A3

İleti Balıkcı » 02 Arl 2010, 21:56

Üzülecek birşey yok yahu,tecrübe oldu kötü mü :) Cumartesi günü tekrar söküp bakarım, modifiye yapılabilecek gibi bir şey var mı diye. Bugün vaktim dardı geniş geniş belki bir şeyler yapabilirim. Yine olmazsa, fırsatı kaçırdım diyen arkadaşlardan biri faydalanır :D
Kullanıcı avatarı
Balıkcı
CLASSIC
CLASSIC

İleti cihanne » 03 Arl 2010, 00:04

aslında konuyu ilk ben gündeme getirmiştim. ünsal bey ilanı verdiği zaman forumdan birisi istiyor ama bulamıyorum kendisini diye bahsetmiş işte o kişi benim. foruma çok sık girmediğimden kaçırmışım. Müsadeniz olursa balıkçıdan direksiyonu ben almak isterim. mutlaka cevap bekliyorum .
cihan ÜRÜT 0531 932 66 16
Saygılarımla,

Cihan ÜRÜT / BURSA

TR 16 CVP 30
Kullanıcı avatarı
cihanne
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Cihan ÜRÜT
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Felicia GLX 1.3 MPi

Sonraki