Vitesle gitmek Yakıt tasarrufu sağlıyor. (ispatlı?

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Vitesle gitmek Yakıt tasarrufu sağlıyor. (ispatlı?

İleti irfant » 20 Haz 2007, 17:52

Sağolasın!

Tekerlekler aktarma organları vasıtasıyla motoru çeviriyor! Cut-off sistemi sayesinde ayağın gazda değilse, beyin yakıt püskürtmeyi kesiyor.

Emin olarak bilmediğim birşey konusunda yazmam zaten Wink

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti sainz » 20 Haz 2007, 18:05

[quote="AV-2006"]İrfan senin teknik bilgine her zaman saygım var.Benim anlatmak istediğim göstergenin 0.0 gösteriyor olması aracın hiç yakıt harcamadığı anlamına gelebilirmi?Böyle birşey sence mümkünmü?Sonuçta o araç o anda ne ile çalışıyor?[/QUOTE]

Katılıyorum.

Yokuş aşağı inerken ve tüketim 0.0 lt/100 km. olarak görünürken motora hiç benzin gelmiyorsa ve tam da bu anda debriyaja basarsak, hiç yakıt gelmeyen motor nasıl hiç sarsıntı yapmadan çalışmaya devam edebiliyor?Cry
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti AV-2006 » 20 Haz 2007, 18:12

[quote="irfant"]Sağolasın!

Tekerlekler aktarma organları vasıtasıyla motoru çeviriyor! Cut-off sistemi sayesinde ayağın gazda değilse, beyin yakıt püskürtmeyi kesiyor.

Emin olarak bilmediğim birşey konusunda yazmam zaten Wink
[/QUOTE]

Konunun uzamaması ve polemik yapıyor konumuna düşmemek için tamam.Ancak ikna olmuş değilim.Aktarma organları ve teker motordan aldığı güçle döner.Teker ve aktarma organı motoru çevirmez.Senin dediğin gibi rampa inerken çeviriyor olması bile ki(sistem böyle çalışıyor)motorun yakıtsız çalışabilme prensibine aykırı.Bana ters gelen yukarda yazdığım şartlar oluşursa bir su bardağı yakıtla sınırsız km gidebilirmiyiz?

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti irfant » 20 Haz 2007, 18:22

"Teker ve aktarma organı motoru çevirmez" yazmışsın.

Mesela arabayı vurdururken gücü nereden alıyor? Tekerlekten... O da aktarma organları yoluyla motoru çeviriyor, benzin pompalanıyor vs. Yani normal yolun tam tersi işliyor. Smile
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AV-2006 » 20 Haz 2007, 18:25

[quote="irfant"]"Teker ve aktarma organı motoru çevirmez yazmışsın", arabayı vurdururken gücü nereden alıyor? Tekerlekten...[/QUOTE]

Elbette de;yakıt yoksa çalışır mı? Benim kafama yatmayan verdiğin cevap değildi..neyse..

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

İleti AV-2006 » 20 Haz 2007, 18:35

[quote="irfant"]"Teker ve aktarma organı motoru çevirmez" yazmışsın.

Mesela arabayı vurdururken gücü nereden alıyor? Tekerlekten... O da aktarma organları yoluyla motoru çeviriyor, benzin pompalanıyor vs. Yani normal yolun tam tersi işliyor. Smile
[/QUOTE]

Benzin pompalanınca yakıt harcanmadımı?

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

İleti YNG_1968 » 20 Haz 2007, 18:58

Arabadan motoru çıkarın ve yokuşun başından arabayı aşağı doğru bırakın, araç gidebildiği kadar gidecektir. Arabada motorun olduğunu düşünün tekrar, viteste (enjeksiyonlu araçlarda) motor aracın hızlanmasına karşı koyan bir kuvvet uygular ve bu sırada tekerleklerden aldığı kuvvetle döner, yağlamayı yapar vs.bunları yakıt tüketmeden yapar ta ki rölanti devrine gelinceye kadar rolanti devrinin altına indiğinde beyin araç stop etmesin diye motora yakıt gönderir. (karbüratörlü araçlarda durum farklı)
YNG_1968
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AV-2006 » 20 Haz 2007, 19:08

[quote="YNG_1968"]
Arabadan motoru çıkarın ve yokuşun başından arabayı aşağı doğru bırakın, araç gidebildiği kadar gidecektir. Arabada motorun olduğunu düşünün tekrar, viteste (enjeksiyonlu araçlarda) motor aracın hızlanmasına karşı koyan bir kuvvet uygular ve bu sırada tekerleklerden aldığı kuvvetle döner, yağlamayı yapar vs.bunları yakıt tüketmeden yapar
[/QUOTE]

Yakıt tüketmeden nasıl?

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 20 Haz 2007, 19:40

Daha önce bir başka başlıkta da bunu yazmıştım:

Passat yokuş aşağı inerken 0 litre tüketir mi?

1998 model Passat 1.8 aracımız var. Genel olarak aracımızdan çok memnunuz ancak aracı kullanırken aklımıza takılan ve gerçekten öğrenmek istediğimiz bir sorumuz var. Aracımızda bildiğiniz gibi bir yol bilgisayarı var. Bu cihaz mesela rampa aşağı giderken vites küçülttüğümüzde ‘’Anlık Yakıt Tüketimi’’ni 0.0 litre gibi enteresan bir değer olarak belirtiyor. Acaba bu doğru mudur?

Yol bilgisayarları, emme manifoldunun içinde oluşan vakum değerlerini baz alarak bilgisayara yolladığı verileri değerlendirerek fonksiyon eder. Yokuş aşağı gaza basılmadan dekompresyon şartlarında ise tüketim Cut-Off sisteminin de varlığı ile 1400 devirler sınırlarına kadar yaklaşık sıfır değerlerde olduğundan doğal olarak bilgisayarda tüketimi sıfırlar. Sonradan tekrar gaza basıldığındaise genel değerlendirmeyi ortalama olarak hesaplar.

Alıntı : Auto Show dergisinin ‘’Onno Usta’ ya Mektuplar’’ ismi altında vermiş olduğu ekten aldım. VW ile ilgili sorular bölümünde, 199. sayfadadır.

Benim "yaklaşık 0 değerlerde olduğundan" ifadesinden anladığım tamamen sıfırlanmıyor, belki de ancak motoru döndürebilecek kadar (rölanti değil sadece motoru döndürebilecek kadar) yakıt sevki yapılıyor motora. Zaten, VW Caddy' de deneme şansım olmuştu, yokuş aşağı viteste inerken ve yol bilgisayarı 0.0 lt/100 km. değerini gösterirken frene bastığında anlık tüketim bir anda 7.0 lt/100 km. göstermeye başlıyor. Motorun tamamen gaz sevki olmaksızın dönmesini ben de anlamıyorum.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti sonerx » 20 Haz 2007, 19:46

BU konudan anlayan bir mühendis yok mu?
Bu ustalar adamı USTA eder!
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yaşar balcı(soner)
Nereden: Trabzon
Arabanız: Hyundai Getz 1.5 CRDİ 2006

İleti irfant » 20 Haz 2007, 20:17

[quote="YNG_1968"]
Arabadan motoru çıkarın ve yokuşun başından arabayı aşağı doğru bırakın, araç gidebildiği kadar gidecektir. Arabada motorun olduğunu düşünün tekrar, viteste (enjeksiyonlu araçlarda) motor aracın hızlanmasına karşı koyan bir kuvvet uygular ve bu sırada tekerleklerden aldığı kuvvetle döner, yağlamayı yapar vs.bunları yakıt tüketmeden yapar ta ki rölanti devrine gelinceye kadar rolanti devrinin altına indiğinde beyin araç stop etmesin diye motora yakıt gönderir. (karbüratörlü araçlarda durum farklı)
[/QUOTE]

Evet, rölanti devrine yaklaştığında yakıt püskürtülmeye başlar.

Çok düşük seviyede püskürtüleni YB göremiyor desek, aslında yol bilgisayarı da epey hassastır. Mesela rölantide anlık tüketim 6.0 iken fanı açıp 2-3 kademe yükseltin hemen anlık tüketim değişir, 6.1 olur.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ahmetva » 20 Haz 2007, 21:41

sıfır olmaz arkadaşlar boşuna tartışmayın...
ahmetva
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 20 Haz 2007, 21:49

soru tam olarak ne...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AV-2006 » 20 Haz 2007, 21:50

[quote="skodacı"]soru tam olarak ne...[/QUOTE]

Lütfen baştan oku..

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

İleti skodacı » 20 Haz 2007, 22:00

Moderatörden bana bir uyarı mesajı geldiLOL

lütfen yazılanları baştan oku ve yorumla.Saygılar. AV-2006

not:yazılanları baştan okumam,benim sorunun net cevabını vermeme engel olacağından,soru tam olarak ne dedim...AV-2006 bunu bana özelden attığın mesaj için değil,sadece neden soruyu tam olarak alayım,dememdeki gayeyi senin haricindeki diğer skodacılara aktarmak için yazıyorum...

skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 20 Haz 2007, 22:04

şimdi geleyim sorunun cevabına... yokuş aşağı giderken araç yerçekimini veya potansiyel enerjiyi kinetik enerjiye dönüşmesinden ötürü  kendisini götürebilmektedir.bu durumda ecu sistemli veya tam enksiyonlu araçlarda yakıt sıfır olur.diğerlerinde olmaz....
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AV-2006 » 20 Haz 2007, 22:07

[quote="AV-2006"][quote="skodacı"]soru tam olarak ne...[/QUOTE]

Lütfen baştan oku..
[/QUOTE]

Soru tam olarak ne dediğin için sayın skodacı.Lütfen baştan oku mesajı buradada kayıtlı kimseden saklım gizlim yok.

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

İleti AV-2006 » 20 Haz 2007, 22:13

Moderatör olacak kadar tecrübemde yok isteğimde yok.Sen okumayıp soru tam olarak ne diye sorarsan cevap bu olur.Baştan oku.

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

ÖncekiSonraki

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir