Salıncak Eğriliği

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Salıncak Eğriliği

İleti zulo » 15 Oca 2011, 09:50

arkadaşlar merhaba aylardır bindiğim aracımda bir sorun fark ettim.

ön tekerlerin kapı tarafından çamurluğa olan mesafeleri farklı. sağ tarafta 3 parmak sol tarafta 2 parmak mesafe var.sürüşte sağa sola çekme yok lastik jant sıtandart.

acaba böyle bir sorunla karşılaşan varmıdır neden olabilir maliyet yüksekmidir bilgi verirseniz sevinirim teşekkür ederim.

[color=#ff0000][size=5][/size][/color]
Kullanıcı avatarı
zulo
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: honda civic 1.6 ies

İleti alpino » 15 Oca 2011, 10:15

dostum aksların gövde ile bağlandığı yerde bir eğrilik olabilir. aracına bilgisayarlı rot-balans ölçümü yaptırırsan sana sorunun nerede olduğunu söylerler.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti zulo » 15 Oca 2011, 10:19

alpino yazdı:dostum aksların gövde ile bağlandığı yerde bir eğrilik olabilir. aracına bilgisayarlı rot-balans ölçümü yaptırırsan sana sorunun nerede olduğunu söylerler.

sağol.
peki o eğrilik düzelmez herhalde parça değişimi gerekecek diğmi
Kullanıcı avatarı
zulo
CLASSIC
CLASSIC

İleti xMEGANx » 15 Oca 2011, 10:20

düzelse bile ne kadar sağlıklı olur siz söyleyin ? bende değişimden yana olun
-Peugeot 307 Makyajlı 1.6 HDI Comfort Alp Beyaz //
-PΞUGΞФТ З07

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
* B O S S
*Skoda Tutkunu *Octavia Hayranı *Elegance Zevki
Kullanıcı avatarı
xMEGANx
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MEHMET ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Peugeot 307 Yeni Kasa Beyaz 1.6 HDI / 34 EU 8105

İleti alpino » 15 Oca 2011, 10:23

eğriliğin nereden kaynaklandığına bağlı. kolayca değişen bir parçaysa değiştirin. tabi burada parçanın ne kadar eğrildiği ve parça fiyatı da önem kazanacak. çok ufak bir eğrilik ise düzelttirebilirsiniz. yeter ki parçanın yapısı bozulmasın.
ama şasedeyse çektirerek düzeltecekler başka yolu yok.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti diseqc » 15 Oca 2011, 11:02

çamurluk eğik olmasın araba sürüşde hissetirmiyorsa öndüzünde ki bozukluğu parmak hesabıyla anlaşılmaz ama için rahat etsin istiyorsan rot balansa gir zira uzun zamandır rot balansa girmiyorsan tehlikeli olur en fazla 30 tl gider için rahat eder ama bana yinede kaporta gibi geliyor..
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti zulo » 15 Oca 2011, 11:09

diseqc yazdı:çamurluk eğik olmasın araba sürüşde hissetirmiyorsa öndüzünde ki bozukluğu parmak hesabıyla anlaşılmaz ama için rahat etsin istiyorsan rot balansa gir zira uzun zamandır rot balansa girmiyorsan tehlikeli olur en fazla 30 tl gider için rahat eder ama bana yinede kaporta gibi geliyor..

yok çamurluk düzgün 1 hafta önce 4 lastik takıldı lastikci balans ayarını yaptıda rot ayarını sürüş testi yaparak iyi dedi.bende bişey demedim. ama daha önceki sol ön çamurluk kazasından olsa gerek soldaki davlumbazın tamponla birlrştiği yerde kırıklıklar çatlaklıklar var.
Kullanıcı avatarı
zulo
CLASSIC
CLASSIC

İleti diseqc » 15 Oca 2011, 11:32

rot ayarı arabanın sadece yolda düzgün gitmesi demek değildir öndüzeni oluşturan hayati parçaların bakılması ayar , mesaffe ve kontrolü gerekiyor bir ara sokakda araba düzgünce ilerliyebilir ama arabanın sürati artınca yolda gezmeler sallamalar titremeler olabilir viraja girince savurmalar olabilir rot balans için iki tur atınca iyi demek zor bence arabanın rot ayarı ve alt takım durumunu bilmiyorsan bilgisayarlı rot ayarına gir ve ustaya öndüzenin parçalrını da bakmasını özelikle iste değiçecek parçaları değiştir zira bizim fabialar tabla ve salıncak burçlarını çabuk yırtar ve tekerin altıyla üstünün bir birine göre eğri durmasına neden olur buda lastiği içten yavaş yavaş yemesi demek, sorunun böyle bişeyde olabilir ama ezbere şu bu diyeceğine 30 tl içini rahatlatacaktır...
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti zulo » 15 Oca 2011, 11:41

diseqc yazdı:rot ayarı arabanın sadece yolda düzgün gitmesi demek değildir öndüzeni oluşturan hayati parçaların bakılması ayar , mesaffe ve kontrolü gerekiyor bir ara sokakda araba düzgünce ilerliyebilir ama arabanın sürati artınca yolda gezmeler sallamalar titremeler olabilir viraja girince savurmalar olabilir rot balans için iki tur atınca iyi demek zor bence arabanın rot ayarı ve alt takım durumunu bilmiyorsan bilgisayarlı rot ayarına gir ve ustaya öndüzenin parçalrını da bakmasını özelikle iste değiçecek parçaları değiştir zira bizim fabialar tabla ve salıncak burçlarını çabuk yırtar ve tekerin altıyla üstünün bir birine göre eğri durmasına neden olur buda lastiği içten yavaş yavaş yemesi demek, sorunun böyle bişeyde olabilir ama ezbere şu bu diyeceğine 30 tl içini rahatlatacaktır...

herkese teşekkürler dediğiniz gibi yapıcam öğleden sonra özel servise gidicem. sonuçları buradan paylaşırım.bu arada belirtmeyi gerek duymadıydım aracı değiştirdim. araç 2001 civic 1.6 ies
Kullanıcı avatarı
zulo
CLASSIC
CLASSIC

İleti diseqc » 15 Oca 2011, 12:43

hımm honda güzel araba parçası çok astronomik pahalı diye beni soğuttular birazda konfor eksik.. sence nasıl ??
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti zulo » 15 Oca 2011, 13:15

diseqc yazdı:hımm honda güzel araba parçası çok astronomik pahalı diye beni soğuttular birazda konfor eksik.. sence nasıl ??

parçası pahalı tabi ama o kadar abartıldığı kadar değil . çıkmasıda kolay bulunabiliyor konforlu ama Wv - skoda gibi değil performans kalite sağlamlık dayanıklılık perfecht .akrabamda bakımları düzenli yapılmış 98 model var 350bin km de ve araba halen gidiyor onu referans görerek karar verdim bende.birazda hesaplı denkgelmişti.
Kullanıcı avatarı
zulo
CLASSIC
CLASSIC

İleti zulo » 16 Oca 2011, 13:01

salıncağın oraya 155 TL sıkışmış onu çıkartacaklar.
özel servise gittim alt salıncağın birinde azıcık eğrilik var.
değişecek + işçilik : 155 TL normal bir tamircide 100-120 TL
çok acil değil dediler sağa sola çekmiyorsa idarere edilir değiştirilsede olurmuş.

Ama başka bir sorun daha gördük biraz daha önemli sanırım azıcık
yağ kaçağı var
Karter contası: 30 TL
Aks keçesi : 35 TL
işçilik : 40 TL
Toplam : 105 TL (yarım gün)
Ama kaçak arka boğaz keçesindense şanzuman inecek 1 günü alacak işçilik toplam 200 TL
Boğaz keçesindense diğerlerini değitirmeye anlam yok.değişirse onun işçiliği yok Toplam :265
ama servisin fazla paraya ihtiyacı yok herhalde çok zararı olmaz ara sıra yağına bakarsın eksildiğinde eklersin dedi.
Kullanıcı avatarı
zulo
CLASSIC
CLASSIC

İleti forman37 » 16 Oca 2011, 13:05

bu sorun salıncak eğrılığınden olabılır . ama bızım opellerde o mesafe orjınalınde var sol teker bıraz gerıdedır ..
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti zulo » 17 Oca 2011, 09:21

forman37 yazdı:bu sorun salıncak eğrılığınden olabılır . ama bızım opellerde o mesafe orjınalınde var sol teker bıraz gerıdedır ..

evet salıncak eğriliğinden ama rot ayarını ona göre yapmışlar herhalde. sıkıntı yaşamıyorsan acil masraflık değil idare eder diyorlar.
bu arada test edeyim dedim 2 viteste 115km ye ulaştı dahada gidecek gibiydi sanki yol bitti ışık-kavşak geldi gidişte çekişte problem rastlanmadı.tabi o anda 1 litre benzini içmiştir.
3.viteste 160 -170 yaptım derlerdide inanmazdım tekrar denersem kameraya çekerim.

Das auto değil Has Auto.
Hayat onda.
Kullanıcı avatarı
zulo
CLASSIC
CLASSIC

İleti diseqc » 17 Oca 2011, 11:16

eğrilik sorun olmaz lastikleri biraz çabuk yersin..
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti taner_octavia » 17 Oca 2011, 12:42

aynı sorun benimde basıma gelmisti.aracın eski sahibinde olmus.sag tekerlekte 2 parmak solda 3 parmak bosluk vardı.ama cekme yoktu taki yeni tekerlek alana kadar.rot balans icin servise goturdum skodanın orda farkettiler salıncak yamuk dendi degisicek flan ne yapsa illa cekme yapıyordu biraz.sonra bi tavsiye üzerine sadece rot balans yapan birine gittim.yaptıgı islem.salıncagın kökündeki büyük vidaları gevsetti sonra bi levye yardımıyla itleterek 2 tekerlek arasını esit yaptı o sekilde tutarak bir baskası vidaları sıktı ve düzeldi yani vida yataklarında hafif esneme payı varmıs yani ordan halletti. ama servisteki bilmedigindenmidir artık nedendir hic müdahale etmedi sadece degisicegini soylemisti.
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti zulo » 17 Oca 2011, 16:08

taner_fabia yazdı:aynı sorun benimde basıma gelmisti.aracın eski sahibinde olmus.sag tekerlekte 2 parmak solda 3 parmak bosluk vardı.ama cekme yoktu taki yeni tekerlek alana kadar.rot balans icin servise goturdum skodanın orda farkettiler salıncak yamuk dendi degisicek flan ne yapsa illa cekme yapıyordu biraz.sonra bi tavsiye üzerine sadece rot balans yapan birine gittim.yaptıgı islem.salıncagın kökündeki büyük vidaları gevsetti sonra bi levye yardımıyla itleterek 2 tekerlek arasını esit yaptı o sekilde tutarak bir baskası vidaları sıktı ve düzeldi yani vida yataklarında hafif esneme payı varmıs yani ordan halletti. ama servisteki bilmedigindenmidir artık nedendir hic müdahale etmedi sadece degisicegini soylemisti.

aynen banada değişeceğini söylediler acaba benimkide mi aynı sorun .rot ayarı yaptırmadım yaptırsam herşey ortaya çıkıp sağa sola çekme yapmaya mı başlar yani ?
Kullanıcı avatarı
zulo
CLASSIC
CLASSIC

İleti taner_octavia » 17 Oca 2011, 21:09

rot ayarı yaptırmaya calıssanızda düzgün sonuc olmuyor illa bi taraf kırmızı kalıyor degerlerde , bi taraf düzlerisede.salıncagın ayarını kontrol ettirin bence sökülen yerlerdeki vidalarına falan bakın esneme payı varmı yokmu diye.
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir