motor yağı kalitesi hk.

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

motor yağı kalitesi hk.

İleti cihanne » 10 Nis 2011, 16:14

Selamlar,

Aracımın mekanik bakımını yaptırdığım yerde ki usta, motor yağlarının tümünün aynı rafineriden çıktığını, hepsinin aynı kalitede olduğunu sadece isimlerinin farklı olduğunu iddaa etmekte. Ben aracımda castrol magnatec kullanıyorum, reklamlarında ve internette yaptığım araştırmalara göre motora tutunan molekülleri sayesinde motor ısınana kadar geçen zamanda motoru diğerlerine nazaran daha iyi koruyormuş. Şimdi bu reklamlar ve açıklamalar yalan mı yani, usta ne derece doğru olabilir ? Sizin fikriniz nedir ?

Saygılarımla,

Cihan ÜRÜT / BURSA

TR 16 CVP 30
Kullanıcı avatarı
cihanne
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Cihan ÜRÜT
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Felicia GLX 1.3 MPi

İleti Favocu » 10 Nis 2011, 16:15

Castrol mobil gibi markalar iyidir. Yağların hepsi aynı kalitede değildir.
Kullanıcı avatarı
Favocu
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: Favorit 135 L

İleti hakan48 » 10 Nis 2011, 16:32

Aslında Ham Petrol Aynı Yerden Alınır Ama Yağın İşlenmesi Önemlidir. Ayrıca Hatırladığım Kadarıyla Tüpraştan Varil Ham Petrolü Alırken
Dökme Petrol Gibi Daha Ucuz Olanlarıda Var.
Birde Bizim Türkiyedeki Yağ Marka Anlayışı Çok Farklıdır. Mesela Yağ Eksiltmeyen Yağlara İyi Anlayışı Vardır. Halbuki Teflon Oranı Yüksek Olan Yağlar Yağ Eksiltmez.
Castrol Daha İyi Tanıtıldığı İçin Daha İyi Anlyışı Vardır. Halbuki Markası Çok Fazla Yaygın Olmayan Daha Kaliteli Bir Sürü Yağ Firması Vardır. Yani İyi Veya Kötü Den Çok Yağların Tanıtım Popüleritesine Bakıyoruz.
Hiç Kimse Yağım 5000 Km de 10.000 Km de Kalitesi Ne Derecede Gidiyor Kaydırıcılık Oranı Nasıl Gibi Şeylere Bakmıyor. Hangi Markanın Reklamı Daha Yaygınsa Ona Bakıyor.
Yani Şu Yada Bu Firma Değil Yağ Onayları Önemlidir.
Yağ Alırken Üretici Onay Numaralarına Viskositesine Bakılmalıdır. ve Günümüzde Sentetik Yağlar Tercih Edilmelidir. Burda Marka Aslında Çok Önemli Değil Ama Satın Aldığınız Yağ Firmasının Türkiyede Yeterli Bayi Ve Satış Sonrası Ağınada Sahip Olması Gerekir. ki Yarın Sorun Çıkarsa Muhatap Bulabilesiniz.
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Muğla

İleti forman37 » 10 Nis 2011, 17:53

oncekı yağımın ne olduğunu bılmıyordum aldığımın 1000 km oncesı eskı sahıbı değiştirmıs arac kasıntılı çalışıyodu .bende yenı olmasına rağmen değiştirmeye karar verdım ve opel in GM 5-30 yağını koymaya karar verdım .yağ fıltresınıde orjınalıyle değiştirdim .sonuc şaşırtıcı arac sakınleştı daha bı rahat çalışır oldu . V6 2500 gıbı gaz yıyo :D maşallah denemenızı tavsıye ederım.
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti hakan48 » 10 Nis 2011, 18:41

Gerçekten Kullanılabilecek En Güzel Yağı Kullanmışsınız. Gm Motor Yağlarını 10 Yıldır Kullanırım. Hiç Şikayet Almadım Tam Aksine Kullanan Müşterilerim Birdahaki Yağ Değişiminde Bir Öncekinde Kullanılan Yağın Aynısını İstiyor.
Ama Gm 2 Çeşittir. Almanyadan Gelen Madein Germany Olanlar Var Birde Şimdi Türkiyede Dolan Yağlar Var.
Almanyadan Gelen Yağlar Mobil Tarafından Doldurulmaktadır.
Türkiyedeki Yağlar İse Shell Dolumudur.
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Muğla

İleti murat11h1 » 10 Nis 2011, 22:20

Bu forumdada son zamanlar Mobil marka yağ süper diyorlar.Ben başka bir soru sorsam arkadaşlar. Eski yağım Castrol şimdi eksilince üzerine Mobil eklesem sorun olur mu. Bazen motor yağı kapağı köpükleniyor diye de okumuştum ne dersiniz. Kafama eserse hepsini boşaltır Mobil eklerim ama içinde yinede kalır.. Ne dersiniz. Deneyen var mı? Benim 101 lik çoğu zaman eksiltiyoda yağı. :P
Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Murat
Nereden: Çorum
Arabanız: Fabia 2005 101Hp Special

İleti dominik » 10 Nis 2011, 23:07

hepsi aynı soyun Bo.u bişi değişmiyoo yalnız kalite farkı var mı?(oda uçaktan belli olmaz)(baktı mı yani hehe) kanımca yağı eksilten olursa o daha iyi olurmuş gibi geliyor bana,(yağı eksiltmeyen bi motor kendini yer(denizanası acıktı mı kendi beyninin yermiş )) :))
alamandan saşma,japonu aşma.türk atasözü araç için (bana göre biçok dalı da kapsar)
dominik
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: halil demir
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: fabia 2001 101bg 16v

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir