SORUN LASTİK Mİ, ABS Mİ?

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

SORUN LASTİK Mİ, ABS Mİ?

İleti hakan48 » 16 May 2011, 16:34

Fiyat Olarak Uygun ve Maksimum Kalitede Lastik Yokohama dır. Güvenle Kullanabilirsiniz.
Şu Anda Audi A7 S8 Q7 Modellerinde Yokohama Kullanıyor.

hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Muğla

İleti tivoli » 16 May 2011, 17:23

fren hidrolik seviyesini ve sistemde hava olup olmadığını kontrol ettirin isterseniz
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti octaviaman » 16 May 2011, 18:26

Sert veya çabuk serttleşen lastiklerle kayma ve duramama sorunu bitmez.Son üç aracımda kullandım,Michelinle hiç sorun yaşamadım.
Kullanıcı avatarı
octaviaman
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia Ambiente 1.9TDI

İleti adilektasli » 16 May 2011, 18:27

Fren hidrolik seviyesi iyi de hava konusunda bişey söyleyemem. Ama öyle bir sorun olsa sık sık aynı sorunu yaşarım diye düşünüyorum. Yeni lastiklerle sıkı bir test yapma şansım olmadı ama ben lastikte sorun olduğu kanatnde olduğum için değiştirdim. Hem de 15" den 16"e terfi edip 195 olan tabanı 205 e çıkardım. Çok sıkı bir test yapamadım henüz ama bişeyler farketti.
Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Alper
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia 1.6 MPI Ambiente++

İleti adilektasli » 17 May 2011, 07:39

octaviaman yazdı:Sert veya çabuk serttleşen lastiklerle kayma ve duramama sorunu bitmez.Son üç aracımda kullandım,Michelinle hiç sorun yaşamadım.

Ben de 2 set Michelin kullandım daha önce. 2. seneden sonra ıslak zeminde kayma eğilimleri beni çileden çıkarıyordu. Energy serisinden lastik almam artık. Zaten Michelin Primacy HP ile Nokian V arasında kalmıştım. Nokian daha ağır bastı. Ses konusunu da abarttım biraz galiba. Dünyanın en sessiz lastiği diye satıyorlar. Haliyle hiç lastik sesi çıkmayacakmış gibi bekliyor insan. Eh beklenti yüksek olunca da beğendirmek zor.
Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

İleti hetepe » 17 May 2011, 08:12

Eğer ebadı değiştirmeseydiniz eski lastiklere ve frenleme durumuna göre daha sağlıklı bir karşılaştırma yapılabilirdi.Çap ve taban büyüdüğünden 195 e göre ses tabii olarak artacaktır illaki...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti adilektasli » 17 May 2011, 08:16

hetepe yazdı:Eğer ebadı değiştirmeseydiniz eski lastiklere ve frenleme durumuna göre daha sağlıklı bir karşılaştırma yapılabilirdi.Çap ve taban büyüdüğünden 195 e göre ses tabii olarak artacaktır illaki...

2 yıldır hayalimdi 16" e terfi etmek. Evdeki patron da izin verince yükselttim hemen.
Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

İleti hetepe » 17 May 2011, 08:26

İzin vermeseydi de değiştirseydiniz anlayacak mıydı acaba.? Sanmam...Benim hanım kapaklı jantları alüminyuma çevirdiğimde bile çakmadı vaziyeti, o zaman 4 yaşında olan oğlum anladı...o derece yani..:)
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti adilektasli » 17 May 2011, 08:30

hetepe yazdı:İzin vermeseydi de değiştirseydiniz anlayacak mıydı acaba.? Sanmam...Benim hanım kapaklı jantları alüminyuma çevirdiğimde bile çakmadı vaziyeti, o zaman 4 yaşında olan oğlum anladı...o derece yani..:)

Yok hocam benimki araba hastası. Yolda giderken arabalara bakıp "vayyy şuna bak" diye söylenir güzel bi araba görünce. Bırak jantları değiştirmeyi bijon kapağını değişsem anlar valla.
Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

İleti can.tasan » 17 May 2011, 14:18

Fren olayı nasıl peki ondan da bahseder misiniz? Mutlaka iyileşme olmuştur. Bir de ben bir eklemede bulunacağım arkadaşlar hiç bahsetmemişler, ABS devreye girince frene uyguladığınız kuvveti azaltmayın, aksine siz ne kadar daha kuvvetli basarsanız daha iyi yavaşlarsınız. Eğer fren destek sistemi yoksa size karşı koyan ABS kuvvetine okkalı bir cevap vermek gerekiyor. Last,ikleriniz de hayırlı olsun bu arada...
Kullanıcı avatarı
can.tasan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Can TASAN
Arabanız: 2003 Fabia Elegance 101

İleti adilektasli » 17 May 2011, 15:52

Uygun bir yol bulup okkalı bir fren yapıp tam sonucu öğrenemedim, ama şehir içinde normalden biraz daha sert fren yapıp denemeye çalıştım. Sonuç tatmin edici ama ben zaman ve uygun (kaymak gibi düz) yol bulup fren denemesi yapamadım henüz. Belki de zaman gösterecek sonucu tam olarak. Ara sıra sanki karlı zeminde fren yapmışım gibi kayardı eski lastiklerle. Şimdikinde henüz o hissi yaşayamadım ama zaten sürekli olan bişey değildi. Bir keresinde Konya şehir içinde kırmızı ışık yanınca bastığım sert firende, birinde Ankara'da yine benzer bir durum üstüne yokuş aşağı ve hafif viraj ilavesiyle ve son olarak da önümde duran araçlara çarpmamak için çabaladığım zamanlarda. Hepsinde de frene sert basıp ABS nin devreye girmesini anladım ama niye sanki altımda buz varmış gibi kaydım onu anlamadım. Ben yol,yoldaki toz,nem gibi etkenlerden de şüpheleniyorum bu kaygan frenleme olayında. Yeni lastiklerimle elbette ki büyük fark hissediyorum. Ama kesin sonucu söyleyemem henüz. En son kaza tehlikesi atlattığım yerde fren testi yapacağım ama ne zaman oradan geçsem trafik yoğun oluyor.
Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

İleti haydew » 17 May 2011, 21:13

Ben nokian H' yi tanesi 110 tl'ye Hepsiburadadan aldım. çok memnunum yol tutuşu daha güzelll...
Fren seviyeside çok iyi. önceki michelin energy saver' di evet biraz eskiyince pürüzsüz asfalta frene basınca kızaklıyordu 50 - 60 km hızla...
Kullanıcı avatarı
haydew
CLASSIC
CLASSIC

İleti taner_octavia » 17 May 2011, 23:02

frene ani basıyosanız abs devreye giriyodur ve abs dorma mesafesini kısaltmaz aksine yerine gore uzatabiliyo bile. tecrubelerimle denemistim.ama zırt pırt devreye giriyosa lastiktendir bencede.
Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti adilektasli » 18 May 2011, 07:55

haydew yazdı:Ben nokian H' yi tanesi 110 tl'ye Hepsiburadadan aldım. çok memnunum yol tutuşu daha güzelll...
Fren seviyeside çok iyi. önceki michelin energy saver' di evet biraz eskiyince pürüzsüz asfalta frene basınca kızaklıyordu 50 - 60 km hızla...

Ben de Nokian V'nin yol tutuşundan memnunum şimdilik. Frene basınca ABS devreye girse de daha etkili yavaşlıyor. Tabii bunda 195 tabandan 205 tabana geçişin etkisi de var. Umarım hep böyle gider.
Michelin Energy güzel lastik ama 2. seneden sonra felaket.
Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

İleti adilektasli » 18 May 2011, 07:57

Dün kaza tehlikesi geçirdiğim yerde arkamdaki ile arayı iyice açıp frene asıldım. Kesinlikle çok farklı bir fren oldu. Sanırım bu iş çözüldü ama arkamdaki de bana çok sert baktı. :D
Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

İleti adilektasli » 22 May 2011, 18:41

19 Mayıs tatili fırsatıyla Ankara'dan Tokat'a gidip geldik. Yeni jantlar ve lastiklerle ilk uzun yol deneyimi oldu. Eskiden 15" jant ve 195/65/15 lastikler vardı. Şimdiki boyutlar 16" jant ve 205/55/16.
Yola çıkar çıkmaz hissettim aradaki farkı. Yol tutuşu ve araç hakimiyetindeki artış mükemmel olmuş. 15" ile 16" arasında bu kadar fark olacağını bilseydim çok daha önce değiştirirdim. 15" jant ve lastiklerle geçirdiğim yıllara acıyorum şimdi. Aracın direksiyon ve firene verdiği tepki mükemmel olmuş. Sanki başka bir araç gibi. Bunda jant boyutu kadar lastiklerinde fonksiyonu var elbette. BURADAN BÜTÜN 15" JANT-LASTİK KULLANAN OCTAVIA SAHİPLERİNE ÖNERİYORUM. BÜTÇENİZ MÜSAYİTSE 16" JANTA VE 205/55/16 LASTİKLERE ÇIKMANIZI ÖNERİRİM.
Ayrıca yolculuk ve Tokat'ta gittiğim yerlerde her türlü yol şartlarında lastikleri test etme fırsatı buldum. Asfalt, toprak, köy yolu,vs... Hem konfor hem de güvenlik açısından sonuç beni çok tatmin etti. Hele dönüş yolundaki sağanak yağmurlu yolda bir aracın tek başına attmış olduğu taklayıda görünce lastikleri değiştirmekle verdiğim karardan daha da memnun oldum.
Kullanıcı avatarı
adilektasli
CLASSIC
CLASSIC

İleti sufe » 23 May 2011, 01:11

Arkadaşlar konu kapanmış gibi duruyor ama yinede söyleyeyim.

Ben lastik almadan önce mutlaka o yıl yapılmış lastik testlerini incelerim. Bu konuda en iyi olan alman yol yardımı ADAC. Test sayfalarında her ebat lastiğin her duruma göre testleri yapılıyor. Aradığınız değerleri en iyi hangisi karşılıyorsa o lastiği seçmekte fayda var. Mesela fabia için Fulda Carat progreso birinci olmuştu bende o lastiği almıştım, kesinlikle testleri bilinçli yaptıklarını anladım.
Kullanıcı avatarı
sufe
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Suleyman
Nereden: Bursa
Arabanız: SuperB 1.4TSI Elegance

İleti pitaya_blk » 22 Eyl 2011, 12:05

195*65*15 nokian kayseri yi aradım. şuanda kampanyalı v serisi 145, h serisi 135tl sanırım bundan alacağım. ama sessizliğinden emin değilim.
pitaya_blk
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ihsan şanal
Nereden: Siirt
Arabanız: octavia(a5)

ÖncekiSonraki

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir