SORUN LASTİK Mİ, ABS Mİ?

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

SORUN LASTİK Mİ, ABS Mİ?

İleti phenomx3 » 22 Ekm 2011, 00:14

arkadaşlar ne marka alırsanız alın ama şunu unutmayın; LASTİĞİN ÜRETİM TARİHİ .
lastiğin diş durumu, genel görünüşü vs. ne kadar iyi olursa olsun üretim tarihinden 3 sene sonra lastik ömrünü yitiriyormuş kauçuk zamanla sertleşip işlevini yapamıyor, lastikte kılcal çatlaklar oluşuyor, yol tutuş, fren bunlar hepsi azalıyor. ülkemizde genelde kimse buna dikkat etmez. Ben aracımı 2009 haziranda aldığımda üzerinde bridgestone B250 vardı. genelde sorun yoktu ama ani frenlerde hemen kızaklıyodu ve yol tutuşu pek hoşuma gitmemeye başlamıştı. internette araştırırken yukarıdaki bilgileri öğrendim ve 2010 aralık ayında lassa atracta ile değiştim.(atracta da bridgestone B 330 evo ile aynıdır) Lastikler değiştim eve gelirken ilk denememde ve hafif yağmurlu yolda ani frende durmaya yakınken bile kızaklama olmadı. araç aynı fren aynı ama lastik yeni!! üretim tarihi 3 ay olmuştu tek tek baktım.
Hatta şöyle bi bilgi okumuştum. lastik üretildikten sonra hiç kullanılmadan depoda 3 sene beklese bile ömrünü yitiriyormuş. siz siz olun lastik alırken üretim tarihine çok dikkat edin+ 4 lastiği beraber değiştirin+4 lastik te aynı model olsun.
benim bi arkadaş arkaları değişmiş bridgestone B250 takmış 8-10 ay sonra önlere bridgestone b330 evo takmış. niye aynısını takmadın dediğimde,Lastikçi hiç bişey farketmez deyince bende taktırdım dedi. olurmu yaa birisi 3 kanallı diğeri 4 kanallı, her lastiğin hamur bileşimi diş yapısı vs ve buna bağlı olarak yol tutuşu su tahliyesi herşeyi farklıdır lütfen dikkat edin böyle şeylere. araçlar 4 lastiğin üstünde gidiyor freniniz ne kadar iyi de olsa bi yere kadar iyidir gerisi lastiğe kalıyor.

Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

Önceki

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir