iki yeni lastik nereye takılır?

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

iki yeni lastik nereye takılır?

İleti skodacı » 19 Tem 2007, 00:11

Türkiye de Satıcılar ve kullanıcılar genel olarak şöyle bir düşünceye sahiptirler : bir araçta sadece iki lastik değiştirildiğinde, bunlar ön "aksa" takılmalıdır.sizce bu teoremin doğruluk payı nedir?yorumlarınızı bekliyorum sevgili skodacılar...

skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AV-2006 » 19 Tem 2007, 00:42

Haddim değil ama ilk cevap benden.İlginçtir lastikle ilgili bir tecrübemde mevcut.Hem de Fabia'mda.Aracı aldığımda sağa çekme problemi yaşadım.Servis ön lastikleri sağ sol değiştirdi,denedi,düzeldi dedi beni gönderdi.Tabiki düzelmedi ve ben Mustafa Saatçi otomotive gittim.Lastilerin ikisi hatalı çıktı.Continental servisi garantiden değiştirdi.Ve bu iki yeni lastik tabiki arkaya takıldı.Yani arkaya takılır..Neden arkaya takılırın sebebi aşağıda anlatılmış...

Aşağıdaki bilgi TOYO 'dan  alıntıdır.

Türkiye de Satıcılar ve kullanıcılar genel olarak şöyle bir düşünceye sahiptirler : bir araçta sadece iki lastik değiştirildiğinde, bunlar ön "aksa" takılmalıdır. Ancak doğrusu genel kural olarak şudur: Yeni lastikler arkaya. Bu hem önden çekişli hem de arkadan çekişli araçlar için geçerlidir. Bu kuralı doğrulamak için söylenebilecek en önemli olgu şudur: Özellikle yağışlı ıslak zeminlerde güvenlik büyük bir önem kazanır, daha yıpranmış olan lastikler arkaya takıldığında, su dağıtma kapasitesi düşük olan eski lastikler aracın içe savrulmasını kolaylaştırmakta ve sonuçta direksiyon hakimiyetinin kaybedilmesine yol açmaktadır. Aynı şekilde ıslak zeminde düz yolda frenlemelerde de frenleme özelliklerin ters yönde etkileyebilmektedir. Eski lastiklerin daha kolay patlayabileceği ve bugün arka lastik patlaklarında direksiyon hakimiyetinin daha kolay kaybedildiğinin ispatlandığı göz önüne alınırsa, kuralımız bir kere daha doğrulanmış olur: Yeni lastikler arkaya takılmalıdır.

Az kilometre yapmış önden çekişli araç sahipleri açısından bir yararı da, uzun süreli kullanım ve yaşlanma nedeniyle lastiklerin bozulmasını engelleyen (yeni lastiklerin arkaya ve kullanılmış lastiklerin öne takılması şeklinde) bir döngü oluşturmasına olanak vermesidir. Arka lastikler görece daha yavaş yıpranır ve bunların uzun süre orijinal konumunda tutulması, bu lastiklerin iyice yıpranmadan değiştirilmesi gibi bir zorunluluk yaratacaktır.

Bu durumun istisnaları şunlardır;

Dört tekerlek çekişli bazı araçlarda, diş derinlikleri arasında önemli bir farklılık ortaya çıkıyorsa genel kuralın aksine hareket edilir.

Kış ve yaz lastiği kombinasyonlarında.

Ön ve arka lastik ebatları farklı olduğunda.

Yeni lastiklerin hız sınıfı daha düşük olduğunda!

Arka lastiklerde görülebilen içbükey aşınmaya bağlı olarak, yani düzeyde aşınmış arka lastikler öne geçirildiğinde, araç dengesinin olumsuz yönde etkilenme olasılığı varsa.

Satın aldığınız yeni iki lastikler yönlü ise öne, asimetrik lastikler arkaya.

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti skodacı » 19 Tem 2007, 00:44

bu yorumlar net yorumları?senin yorumların lazım bana...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AV-2006 » 19 Tem 2007, 00:49

Tecrübem üstte.. Diğer bilgi Toyo sitesinden. Umarım açıklayıcı olmuştur ve siteye faydalıdır.Çünkü cevap gayet açık ve net..

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

İleti 10TOPRAK » 19 Tem 2007, 11:22

Thumbs%20Up BENCEDE gayet açık ve net..
10TOPRAK
CLASSIC
CLASSIC

İleti ErTaN06 » 19 Tem 2007, 11:23

Benim şahsi fikrim öne takılması yönünde ön lastik patladığında direksiyon hakimiyeti arkalara göre daha fazla kaybolur diye biliyorum ve bu yönde tecrübelerim oldu(Önden Çekişliler İçin).
ErTaN06
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ertan TEMEL
Arabanız: 2004 Skoda Fabia Special

İleti guvenxoca » 19 Tem 2007, 11:29

bencede öne takılmalı çünki çekiş ve frenleme ön lastikler ile yapılıyor TOYO nun yazısı saçma geldi, ben arkadan savrulmayı önden savrulmaya tercih ederim ,arkadan toparlarsın ama önden savrulursan bodoslama uçarsın,keza frenler önden tutuyor mantıksız öne eski takmak ,yenimi daha iyi tutar eskimi ???
ha bu arada bence en iyisi 4 lastik birden değiştirmek böylece sorun kalmaz....
guvenxoca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti tom ripley » 19 Tem 2007, 11:45

Ben "2 yeni lastik" olayını tehlikeli buluyorum. Mecbur kalınmadıkça 2 yeni lastik takılmamalı diye düşünüyorum... 4 lastiğin aynı anda değiştirilmesinden yanayım. Ancak ortada bir mecburiyet varsa, nereye takılacağını buradan öğreneceğim. Eskiden çekişin olduğu tarafa takılır derlerdi...
tom ripley
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 21 Tem 2007, 20:05

başka skodacılarında görüşlerini bekliyorum...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 21 Tem 2007, 20:33

bende diyorum ki çekişin olduğu tekerlere takılmalıdır...
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti skodacı » 21 Tem 2007, 22:27

evet arkadaşlar,çoğumuz doğru bilinen bir yanlışı,doğruymuş gibi kabullenmişiz.iki yeni lastiğin arkaya takılmasının hiç bir mantığı yok.arka lastik patlamalarında hepiniz çok iyi bilirsinizki direksiyon hakimiyeti daha kolay kurulur.ama ön lastik patlamalarında direksiyon hakimiyetini kurmak hüner ister.yeni lastik ıslak zeminde üstün yol tutuş yeteneğinden yararlanarak aracı daha kolay yönlendirir.yeni lastiğin öne takılmasının diğer bir yararı ise, ıslak zeminde fren mesafesini kısaltmasıdır.

skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 21 Tem 2007, 22:34

yani iki yeni lastik alsam öne takacakmışım ve doğru yapacak mışım. çünkü çekişin olduğu tekere takılır demişim, e fabialarda önden çekişli....Smile    bilmesemde doğruyu sölemişim.

teşekkür ederim bilgiler için.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti AV-2006 » 21 Tem 2007, 22:47

Lastiklerin dördü birden değişirse ön arka meseleside bitmiş olur.

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

İleti skodacı » 21 Tem 2007, 22:48

kökten çözüm AV-2006...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alwaysloser » 22 Tem 2007, 02:20

çekiş olan lastiklere diye biliyorum ben
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti lazianke » 23 Tem 2007, 00:48

[quote="hakanerdogan"]bende diyorum ki çekişin olduğu tekerlere takılmalıdır... [/QUOTE]
kayınpederin doğana bf googrich taktıtrırken mişlen servisi bizim testlerimizde iki yeni olursa arka lastiklerde olması daha güvenli çıkıyor demişti.
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti hakanerdogan » 23 Tem 2007, 01:26

demek ki aynı sonuç çıkıyor benim dediğimle ama fren yükünün büyük kısmını da ön tekerler alıyor. yani öne takılması da mantıklı.

birini öne birini arkaya takalımBig%20smile
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti skodacı » 06 Ağu 2007, 21:23

Aracın lastiklerinin  yeni olması patlama riskini azaltır.Seyir halinde
patlayan lastik tehlike arzeder.Ancak ön lastiğin patlaması çok daha
tehlikelidir. Birde önden çekişli araçlarda lastik dişlerinin iri olması
kavramayıda rahatlatır önden çekişli araca yeni lastiği her koşulda öne
takılmalı.

skodacı
Yeni Üye