fren hidroliginin omru nekadardır ?

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

fren hidroliginin omru nekadardır ?

İleti taner_octavia » 29 Haz 2011, 15:49

mrb arkdaslar. 2007 model octavia aracımın serviste bakımında yapılacakları sayarken fren hidroligininde degismesi gerek dedi. arac daha 43 binde. degismesi gerekirmi ne kadr zamanda dgsir.yoksa servisci kafasına gore onune geleni degistiriyomu :)

Octavia'ya hayranım , Elegance hastayım :)
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Taner Semercioğlu
Nereden: Bursa
Arabanız: Kia Sportage

İleti Abdülkadir » 29 Haz 2011, 15:53

Ömür diye birşey yok eksilince tamamlanır.
Abdülkadir
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Abdülkadir BİLGİLİ
Nereden: Kayseri
Arabanız: FELİCİA

İleti taner_octavia » 29 Haz 2011, 16:01

eksilme falan yok ama.
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti dominik » 29 Haz 2011, 17:08

Bir rus atasozu soyle der hidrolikte eksilme yoksa servisin abartmasi vardir
alamandan saşma,japonu aşma.türk atasözü araç için (bana göre biçok dalı da kapsar)
dominik
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: halil demir
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: fabia 2001 101bg 16v

İleti taner_octavia » 29 Haz 2011, 17:15

:D :D :D
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti can.tasan » 29 Haz 2011, 19:08

Bazı ustalar eğer araç çok nemli bir memlekette kullanıldıysa belli bir süre sonra değiştirilmesini tavsiye ediyorlar. Haklı da olduklarını düşünüyorum. Hidroliğin nemi tutma özelliği olduğundan, bu tip nemli ortamlarda özelliğini kaybedebilir zamanla...
Kullanıcı avatarı
can.tasan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Can TASAN
Nereden: Ankara
Arabanız: 2003 Fabia Elegance 101

İleti dominik » 29 Haz 2011, 20:28

Okey tamam o zaman
alamandan saşma,japonu aşma.türk atasözü araç için (bana göre biçok dalı da kapsar)
dominik
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti tivoli » 29 Haz 2011, 21:25

ne ilginçtir ki banada yetkili servistekiler eksilmemişse değiştirmene gerek yok dediler.. oysa fren hidroliğinin içerisinde bulunan havadan dolayı meydana gelen su oluşumu sistemde zamanla korozyona sebep olacak bu da vakti geldiğinde size masraflı tamirata sebep olacak bundan çok daha önemlisi hidrolik yağ içerisinde biriken sudan dolayı yağın kaynama seviyesi düşeceğinden dolayı fren performansınız düşecektir hatta bu performansı ciddi şekilde düşecektir diyede gönül rahatlığıyla söyleyebilirim çünkü bundan 2 ay önce ben aracımın fren hidroliğini komple boşalttırıp tamamını yeni hidrolikle doldurttum.. çok samimi söylüyorum o günden sonra fren pedalına dokunmaya gelmiyor.. inanılmaz derecede olumlu yönde bir fark oldu. servisleri bırakın internette araştırın fren hidroliği değiştirmenin faydalarını... 15 yıllık lastikçiye önden-arkadan çekişli araçlarda lastik rotasyonu nasıl yapılır biz anlatıyoruz düşünün artık gerisini.
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)

İleti taner_octavia » 29 Haz 2011, 21:48

servis kaca yapar acaba bunu
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti dominik » 29 Haz 2011, 21:58

İlk firsatta bende degistirecegim bakalim fren fark edecek mi 10 yildir hic el degmemisti zamani geldi artik ilk once tiye almistim ama bu aciklamalar mantikli geldi bide kac lt yag gider fiyat nedir arkadaslar
dominik
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti patchadams2 » 29 Haz 2011, 22:08

Hidrolik değiştirilmelidir sonuçta ömürlüdür..zararı olmaz ..
patchadams2
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ufuk koç
Nereden: Yalova
Arabanız: skoda felıcıa

İleti tivoli » 30 Haz 2011, 01:00

dominik yazdı:İlk firsatta bende degistirecegim bakalim fren fark edecek mi 10 yildir hic el degmemisti zamani geldi artik ilk once tiye almistim ama bu aciklamalar mantikli geldi bide kac lt yag gider fiyat nedir arkadaslar

ben mobil marka almıştım. komple değişim yapacağım için tanesini 10 liradan 2 adet 0.5 litre dot4 olarak almıştım 2 kutunun 3/4 ü yeterli oldu 1/4 kadarı arttı. değişim ücreti içinde 10 lira ödemiştim frenciye. hidrolik değişiminden sonra yaklaşık yarım saat kullandım ve fren tutuşunun ciddi şekilde değiştiğini görünce tedirgin olup tekrar bir kontrol için ustaya geri uğradım kontrol yapıldı hiçbir sorun olmadığı görülünce gönül rahatlığıyla yoluma devam ettim. asıl sorun demek ki değişimden önceymiş :( son olarak size bir tavsiyede bulunayım fren hidroliğinizi mutlaka komple değiştirin üzerine ekleme filan yaptırmayın ve 4 tekerleğinde fren merkezini açtırıp freni pompalayarak sistemde kalan eski yağı tamamen tüm fren merkezlerinden tahliye edin. böylece eski yağla birlikte kirler atılmış olacak ve tesisatın her noktasında yeni yağınız dolaşmış olacak eğer ustanız 4 tekerlekten tahliyeye gerek yok 2 tekerden tahliye etsek yeter gibi bilmiş bilmiş laflar etmeye kalkarsa sakın kulak asmayın ısrarla 4 tekerlekle uğraştırın çünkü geneli bir an önce göndereyim gitsin paramıda alayım cinsinden adamlar, banada aynısını yapmaya kalktı ekşidim başına tabi sabah sabah :) senin benim hayatımı takan kim.. hatta bu değişimin bir sırası filanda vardı galiba yanlış hatırlamıyorsam.. önce arkalar sonra önlermiydi tamda hatırlamıyorum aklımda buna benzer bişeyler kalmış ama yanlış hatırlıyorda olabilirim. siz yinede internette bir araştırma yaparsınız artık bu konuda
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti tivoli » 30 Haz 2011, 01:13

taner_octavia yazdı:servis kaca yapar acaba bunu

ben dışarda 30 liraya mal ettim servislerin alacağı toplamda 100 lirayı geçmemeli diye düşünüyorum ama gerçekten değer buna.
**AIKIDO** 4.KYU
Kullanıcı avatarı
tivoli
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti diseqc » 30 Haz 2011, 07:27

benim de bildiğim 3-4 yıl aralığında değişmesi tavsiye olunur ama bazı ustaların elinde bir alet olur hidroliğin içindeki nem oranını ölçen, bu altle hidroliği ölçüyor değiş yada biraz daha idare et diyor bana kalırsa disk değişimi geldiği zaman bütün sistemin yağının boşaltılmasında fayda var hidrolik olarak kullanım kitapçığını mutlaka okuyun zira ustalar bu kesin budur diye ezbere eline geçirdiği yağı dökebilir bizim arabalrda sanırım DOT4 gerekli aşşğıdaki link dede dikkat çekmiş her sene olmasada 3 -4 yılda fren bakımı yaptırırken baktırmakta fayda var.

http://www.uzmantv.com/fren-hidroligi-h ... enilenmeli
Kullanıcı avatarı
diseqc
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: murat
Nereden: Rize
Arabanız: Peugeot 1.4 HDI Bipper

İleti ykorkmaz » 30 Haz 2011, 08:03

tivoli yazdı:
taner_octavia yazdı:servis kaca yapar acaba bunu

ben dışarda 30 liraya mal ettim servislerin alacağı toplamda 100 lirayı geçmemeli diye düşünüyorum ama gerçekten değer buna.

@tivoli
Nerede yaptırdın?
www.tekyumruk.com
Kullanıcı avatarı
ykorkmaz
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2001 Fabia 1.4 68bg

İleti taner_octavia » 30 Haz 2011, 11:41

disk degisimi ne zman yapılmalı ?
Kullanıcı avatarı
taner_octavia
ELEGANCE
ELEGANCE

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir