Aks körüğü yırtık kullanmak sakıncalı mı?

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Aks körüğü yırtık kullanmak sakıncalı mı?

İleti sonerx » 27 Tem 2007, 02:18

direksiyondan gelen kolun Tekerlere bağlı olduğu bölümdeki lastik körükler deforme olmuş değişilmesi çok mu önemlidir.

Bu ustalar adamı USTA eder!
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yaşar balcı(soner)
Nereden: Trabzon
Arabanız: Hyundai Getz 1.5 CRDİ 2006

İleti engint » 27 Tem 2007, 12:56

Lastik koruklerin deforme olmasindan ziyade delinmis, yirtilmis, parcalanmis olmasi sorun yaratir... Zira koruk icinde bulunan hareketli mafsallar ve rulmanlar gres tipi yag ile rahat hareket ederler... Korugun parcalanmasi; toz, su gibi yabanci maddelerin bu yagi sertlestirmesine ve efsafini kaybetmesine yol acar... Bu da mafsal ve rulmanlarin ses yapmasina ve bozulmasina, rulman bilyalarinin asinmasina, bosluk yapmasina sebep olur...
Onun icin kat yerlerinden yirtilmis, delinmis koruklerin muhakkak degistirilmesi gerekir... Tabii degistirilmeden once de koruk icindeki rulmanlarin temizlenmesi, gerekirse degismesi ve tekrar yaglanmasi sartttir...
Sevgiler    
engint
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sonerx » 27 Tem 2007, 13:46

Teşekkür ederim,baktırmak lazım galiba.
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti skodacı » 29 Tem 2007, 21:28

aks körüğünden bahsediyorsunuz,anladığım kadarı ile...bir an önce körüğü veya körükleri değiştirinki ileride daha büyük bir masraftan kurtulasınız...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sonerx » 30 Tem 2007, 11:23

hayır ben rot başlarından bahsettim.Başlığı değiştirmiş yetkililer.
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti gurkanbo » 01 Ağu 2007, 21:54

ilerde aksın arasına bir taş falan kaçarsa direksiyon hakimiyetinizi kaybedebilirsiniz bence hemen degiştirin
gurkanbo
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti alwaysloser » 02 Ağu 2007, 19:34

fazla masraflıda değil ben yeni değiştirdim ileride daha büyük sorunlar yaratabilir
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti sainz » 03 Ağu 2007, 13:08

Kış aylarının başlarında aks körüğü yırtılmıştı ve fark edene kadar bir müddet o şekilde kullanmıştım. Yaz başından beridir de ara ara hafif hafif tıkırtılar gelip ses kesiliyordu. Bugün, bir ara sokakta sağ aksın tekerlek tarafında kalan mafsalı son nefesini verdi ve yolun ortasında kala kaldım. Bu durumda araba kesinlikle yerinden kıpırdamıyor. İteleyerek bir kenara attım şimdilik. Aks körüklerinizi sık sık kontrol edin arkadaşlar. Bu kontrol Fabia için de geçerli, Superb için de, diğerleri için de. Ben gene de şanslıyım diyorum zira ya otobanda giderken bu durum olsaydı. Allah sağlık versin, gerisi olur diyorum.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti irfant » 03 Ağu 2007, 14:19

[quote="sainz"]Kış aylarının başlarında aks körüğü yırtılmıştı ve fark edene kadar bir müddet o şekilde kullanmıştım. Yaz başından beridir de ara ara hafif hafif tıkırtılar gelip ses kesiliyordu. Bugün, bir ara sokakta sağ aksın tekerlek tarafında kalan mafsalı son nefesini verdi ve yolun ortasında kala kaldım. Bu durumda araba kesinlikle yerinden kıpırdamıyor. İteleyerek bir kenara attım şimdilik. Aks körüklerinizi sık sık kontrol edin arkadaşlar. Bu kontrol Fabia için de geçerli, Superb için de, diğerleri için de. Ben gene de şanslıyım diyorum zira ya otobanda giderken bu durum olsaydı. Allah sağlık versin, gerisi olur diyorum.[/QUOTE]

Geçmiş olsun!    Ouch
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti sainz » 03 Ağu 2007, 15:13

[quote="irfant"]Geçmiş olsun!    Ouch[/QUOTE]

Sağolasın.Disapprove
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir