Park sensörünü nereye takmalıyım?

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Park sensörünü nereye takmalıyım?

İleti yonetici » 05 Ağu 2007, 02:33

Arkadaşlar benim arabanın arkası oldukça yüksek ve sedan olduğu için paralel parklarda arkadaki araca yakın mıyım uzaktamıyım bir türlü anlamıyordum sıkıntılı bir park oluyordu. Erkekliği bıraktım park sensörü takıyorum LOL Ekranlılar hoşuma gitmediği için sadece sesli ikaz edenler işimi görür diye düşündüm o tiplerden sipariş verdim. Şimdide bu sensörü nereye taksam bir türlü karar veremedim. İnternette park sensörlü cordoba yada kasası aynı olduğundan polo classic resmi aradım ama bulamadım. Eğer orijinal sensör takılı bir araç bulursam bende aynı yere takarım diye düşünmüştüm.

Benim araba bu yukardaki resimdekinin 4 kapılısı neticede arkaları aynı başka resim bulamadım da Embarrassed En altta siyah bir plastik şerit var önce orayı düşündüm ama çok aşağıda kalır galiba. Plaka üzerinde bir şerit var oda sensörleri 90 derece açıyla yerleştiremeyecek kadar bombeli bir alan gibi duruyor. Sizce neresi daha uygun olur tamponu deldikten sonra geri dönüşü kalmıyor...

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti mzkndmr » 05 Ağu 2007, 02:39

bence plaka üstündeki siyah şerit en uygun yer
mzkndmr
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti guvenxoca » 05 Ağu 2007, 03:21

kesinlikle plaka üstündeki çıta
guvenxoca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti aytekin041 » 05 Ağu 2007, 03:23

katılıyorum
aytekin041
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 05 Ağu 2007, 04:46

benim fabiadada var sayın yöneticim ve siyah şeridin üzerinde. zaten delmek için en akla yatkın yer orası. merak etme hiç yüksek olmaz orası. onun sinyalleri geniş açıyla yayılıyor korkma. benimkinde tam olarak görüntü değilde, iç dikiz aynasının orada küçük bi dijital gösterge var. ne taraftan yaklaştığın hakkında grafik çıkarıyor. tabi sesli uyarısı da var. 250 YTL idi işçilik dahil. orijinal skoda servisinde takıldı.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti irfant » 05 Ağu 2007, 09:26

Arkadaşlar, bu arabanın üstteki şeridi Fabia'dan çok farklı. Yer ve şekil olarak...

En altaki siyah şerit daha iyi bence, sanırım Ford Focus SW ve bazı BMW'lerde orada duruyor!
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti zacman » 05 Ağu 2007, 14:19

arkadaşım benimkinin montaj klavuzunda yerden 40-60 cm. yükseklikte montaj diyordu...
zacman
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 05 Ağu 2007, 14:39

en uygunu sensörlerin tampon şeridi üzerinde olmasıdır...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 05 Ağu 2007, 15:24

Ya da sensörleri gövde rengine özenle boyatıp iki siyah şerit arasına...
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 05 Ağu 2007, 15:36

iki adet arka tampon şeridi yok ki araçta...

skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 05 Ağu 2007, 15:44

Tampon altı ile tampon üzerinde bulunan siyah bantların arasında kalan alana, yani plaka hizasına...

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 05 Ağu 2007, 16:15

[quote="irfant"]Arkadaşlar, bu arabanın üstteki şeridi Fabia'dan çok farklı. Yer ve şekil olarak...

En altaki siyah şerit daha iyi bence, sanırım Ford Focus SW ve bazı BMW'lerde orada duruyor!
[/QUOTE]

Evet üst şerit olmaz çünkü oldukça oval bir şekli var sensörü 90 derece olacak şekilde üzerine tutturamam. Fabianın siyah şeriti tam düz ve tamponun ortasında onun gibi değil bu.

Bende ilk etapta alttaki siyah şeriti düşündüm ama otoparkta yandaki araba yeni kasa toyota corollaydı sensörü oraya koysam corrollanın altını görüyor yüksek araçlara yanaşırken verimsiz çalışabilir diye tereddüt ettim.

Satıcı firma sensörlerin boyanabildiğini belirtmiş olmadı sprey boyayla boyayıp plakanın orta hizasında delicem.  Zaten sensörler kargodan geldiğinde evde çalıştırıp en iyi yüksekliği bulmayı düşünüyorum. Çünkü aracın altına girdiğinde zarar verecek yükseklikteki kaldırımları falan görmesini istiyorum bunun içinde montaj kılavuzunda belirtilen yükseklikler tam olarak işimi görmeyecektir.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti fabiamania » 05 Ağu 2007, 16:29

konuyla alakası yok ama gittigidiyorda araştırdım, bir dünya sensör var, 50 ytlden 500 ytlye. ben sadece sesli olanlardan taktırmak istiyorum, ama sağlam çalışan iyi bir marka.
Sayın admin siz ne marka aldınız, internettenmi sipariş ettiniz? montajı nasıl; artı elektriği geri vites lambasındanmı alınıyor?
fabiamania
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fabiamania » 05 Ağu 2007, 16:55

bu belki fikir verir
fabiamania
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 05 Ağu 2007, 16:56

[quote="fabiamania"]konuyla alakası yok ama gittigidiyorda araştırdım, bir dünya sensör var, 50 ytlden 500 ytlye. ben sadece sesli olanlardan taktırmak istiyorum, ama sağlam çalışan iyi bir marka.
Sayın admin siz ne marka aldınız, internettenmi sipariş ettiniz? montajı nasıl; artı elektriği geri vites lambasındanmı alınıyor?
[/QUOTE]

Forumlarda araştırdım çoğu kişi bunu taktırmış hatta ekranlı taktıranlar bile gerek yok sadece sesi yeterli oluyor demişler. Benim aldığım sensör bu http://www.estore.com.tr/EStore/Product ... (595000000

Eğer araçta orijinal park sensörü için hazır bir elektrik tesisatı yoksa ki büyük ihtimalle yoktur elektriği geri vites lambasından alması gerekiyor çünkü bu en pratik çözüm. İncelediğim yurt dışındaki birçok firmanında montaj klavuzları bu şekilde yapılmasını öneriyor. Sensör kutusunu bagaja monte edin diyorlar eğer ekranı varsa ya kapı kenarında paspas altından yada tavandan kabloyu öne uzatmayı öneriyorlar.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti irfant » 05 Ağu 2007, 17:00

Sesli sensör bence de yeterli...

Ekranlı hatta ayna içi kameralı ürünler kablo kargaşası yaratıyor, hat çekerken bazı döşemeler sökülüyor vs.

Hayırlı olsun!
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 05 Ağu 2007, 17:06

[quote="fabiamania"]

bu belki fikir verir
[/QUOTE]

Her ne kadar bu cordoba yeni kasa olsada resimde sensörün monte edildiği yerde bendede siyah bir plastik kısım var ve muhtemelen yeni kasadaki ile aşağı yukarı aynı yüksekliktedir. Sensörler elime ulaşınca bu yükseklikte nasıl çalışırlar deneyeceğim. Tampon uzunluğunda keseceğim karton, tahta çubuk vs. üzerine sensörleri dizip bana göre en uygun yüksekliği bulucam daha sonra bu nokta arabanın tamponunda nereye denk geliyor bakıcam. Sensörü takamayacağım bir yere geliyorsa ya yükseltmek zorunda kalıcam yada alçaltmak o zaman birşeyler düşünürüm.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti hakanerdogan » 05 Ağu 2007, 17:35

ya bu çok alçak geldi bana... ama galiba bi önceki yorumumda haksızım.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

Sonraki

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir