potansiyometre!!!

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

potansiyometre!!!

İleti Koray » 09 Ağu 2007, 02:17

evet arkadaşlar. adı potansiyometre olan ve ne yazık ki bizim araçlarımızda da bulunan bu gereksiz gereksiz olduğu kadar kullanışsız ve bir o kadar da pahalı olan parça ile ilgili bir durum yaşadım.  çalıştığım şirketteki mercedes marka araç "EDC" uyarı ışığı yaktı ve araç rölantide çalışıp gaza basınca almıyordu.  cihaza bağladılar potansiyometre bozulmuştu. değişmesi gerekiyor tamir olmuyor dediler. ben de gerekli görüşmeleri yapıp tamam dedim.  bu avuç içi kadar parçaya tam olarak  "995" ytl dediler. yaptırmak zorunda kaldık.  neden bu saçma sisteme gerek duyuyorlar usta dedim "neden olsun işte sende 1 milyar aldık" dedi. haklısın usta dedim.  aman arkadaşlar! belki bizimkiler  o kadar pahalı değildir ama...  hiçte ucuz olduğunu sanmıyorum.  iyi sürüşler  bu arada potansiyometre, gaz teli yerine kullanılan elektronik cihaz  hani şu gaza basınca yarım saat!!! sonra algılayan var ya.

Koray
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 09 Ağu 2007, 02:34

Gaz teli yerine kullanılan sistemden bahsediyorsunuz sanırım. Bu sistemin kullanım amacı ağırlıklı olarak yakıt tüketim değerlerini aşağı çekmek. Siz gaza ne şekilde basarsanız basın ECU programlandığı şekilde komutu uygular. Gaz teli olmayan araçların pedal hassasiyeti nispeten daha düşüktür ve motor boğulması vs. gibi problemlerde çıkartmazlar, yetersiz gaz verme gibi durumlarda çok daha az stop ederler. Boşuna demezler şahin kullan her arabayı kullanırsın diye Smile
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti Koray » 09 Ağu 2007, 02:44

evet dostum o sistem. ben bir türlü alışamadım  bana çok gereksiz geliyor.. özellikle yokuşlarda sorun yaşatıyor. bnce araçlara konulma amacı o ustanıda dediği gibi yeni bir masraf kapısı açmak. 2005 toyota corolla da bile yok ne kadar teknolojik olursa olsun bence yararlı değil
Koray
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti tayel » 09 Ağu 2007, 02:47

evet arkadaşlar aynı sorun benim feliciada oldu serviste 775 ytl dediler. şuan için değiştirmedim ama bu durum beni gıcık ediyor.....
tayel
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 09 Ağu 2007, 02:50

Değiştirmeden önce söktürüp deli bir elektronikçiye götürmenin faydası olabilir sonuçta çok ciddi bir paradan sözediyoruz. Gerçi söktüklerinde muhtemelen gaz pedalını komple elinize verecekler aracınızı kullanamayacaksınız ama olsun otobüse, minibüse binip yinede gidilir...
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti tayel » 09 Ağu 2007, 14:09

valla ne diyeyim arkadaş.aynı sorun bi kaç arkadaşında başına gelmiş sitede birisi gaz telini değiştirdim sorun çözüldü dedi. benim ustayıda iyi tanıyorum durumu anlattım oda hiç bir etkisi olmaz dedi
tayel
Yeni Üye
Yeni Üye

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir