kış/kar lastiği olmadan yola çıkmak

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

kış/kar lastiği olmadan yola çıkmak

İleti colourone » 01 Mar 2012, 16:35

Arkadaşlar, kışın en zor günlerinde Ankara'da yaklaşık 200 km yol gittim aracımla. Özellikle yokuşlarda yazlık lastik takılı otomobillerden dolayı onlarca yol kapalıydı. Kışlık lastik ile çıkılabilen yollar, yazlık lastiklerden dolayı hep kapalıydı. Sorumlu burada belediye mi acaba, değerli arabalarına kar lastiği takmayanlarda mı?

colourone
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1.4 68bg

İleti azmi06 » 01 Mar 2012, 17:33

o yokuşta tuzlama yoksa beledıye, var da kabak ve yazlık lastıklı araclar cıkamıyorsa arac sahıbı sorumludur,
doğru budur...
azmi06
CLASSIC
CLASSIC

İleti mustklc » 01 Mar 2012, 17:39

insanlar alışmış suçu hemen belediyeye atıyor. ankarada istanbulda gene en azından yolları tuzluyorlar, kürüyorlar falan. burada hiç iş makinası çalışmıyor. bizzat kendi aracımla yolu kürüyorum.

kar lastiği olmayanların ve kar lastiği olduğu halde şöförlüğü olmayanların karda kesinlikle yola çıkmaması lazım. İnsanlar gene de çıkıyor. Niye? Adamın poposu değerli, illaki araba koltuğunda olacak. Ya da macera arıyor gençse.

Hergün televizyondan izliyorum. Adam gaza bastıkça basıyor, bastıkça da patinaja düşürüyor aracı. Nerdeyse lastik yakıyor duman atıyor araç. Halbuki gaza yüklenmesinin manası yok, düşük devirde az gazda zaten çıkacak yokuşu

Bir de frene asılanlar var. Tamam panik halinde insan basabilir ama yanındakilar bağırıyor "Freni bırak" diye, gene de frene basıyor. Doğru olanı, mümkünse vitesle yarım debriyaj yavaşlamak ve direksiyon ile arabayı yönlendirmek.

Hergün yüzlerce acemi sokağa çıkıyor, babasının, kocasının arabasıyla ya da şirketten kendisine verilen arabayla yollarda fink atıyor. Çıkmasınlar demiyorum, çıksınlar elbette. Ama böyle zamanlarda çıkmasınlar.

Burda benim arkadaşlarım da var, 40-50 milyarlık sıfır araba alıyor, tanesi 150 liradan 2 tane kışlık lastik almıyor. Kışlık lastiği gereksiz - angarya görüyor. Burası ki Kasım'dan beri yerden kar kalkmadı.

Kışlıklarım EKim ayında takılır, Mayıs sonu Haziran başında sökülür. Kışlık lastik, rot ayarını illaki bozar, titreme yapar, çok yaktırır, aracı zorlar. Biz keriz miyiz o zaman niye takıyoruz bu meredi?

İşte adam seni beni keriz gibi görüyor. Aracına cancanlı film çekiyor ama lastik parasına kıyamıyor. Niye para veriyim ki şekli bile yok diyor. Bu tip gerizekalılar da gelip senin benim aracına vuruyor işte.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti bozdagbulent » 01 Mar 2012, 17:39

ankara belediyesi nasıl çalışıyor bilemiyorum ama bence ilk önce sürücü tedbirini almalı.. bu yıl maddi olarak zorlanınca kar lastiği alamadım ama hemen arabaya zincir koydum ne olur ne olmaz diye.. kar olduğu zamanlarda da arabayı götürmedim hiçbir yere toplu taşıma araçlarını kullandım.. illa kullanmak zorunda kalırsam arabada zincirim var.. insanımız koşullara göre davranmıyor malesef herkes dikkat etse sıkıntı ortadan kalkacak ;)
bozdagbulent
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Bülent Bozdağ
Nereden: Eskişehir
Arabanız: fabia elegance

İleti ykorkmaz » 01 Mar 2012, 17:59

mustklc yazdı:Doğru olanı, mümkünse vitesle yarım debriyaj yavaşlamak ve direksiyon ile arabayı yönlendirmek.

Bu kısmı anlamadım. Tam olarak nasıl oluyor bu?
www.tekyumruk.com
Kullanıcı avatarı
ykorkmaz
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2001 Fabia 1.4 68bg

İleti bozdagbulent » 01 Mar 2012, 18:03

mustklc yazdı:insanlar alışmış suçu hemen belediyeye atıyor. ankarada istanbulda gene en azından yolları tuzluyorlar, kürüyorlar falan. burada hiç iş makinası çalışmıyor. bizzat kendi aracımla yolu kürüyorum.

kar lastiği olmayanların ve kar lastiği olduğu halde şöförlüğü olmayanların karda kesinlikle yola çıkmaması lazım. İnsanlar gene de çıkıyor. Niye? Adamın poposu değerli, illaki araba koltuğunda olacak. Ya da macera arıyor gençse.

Hergün televizyondan izliyorum. Adam gaza bastıkça basıyor, bastıkça da patinaja düşürüyor aracı. Nerdeyse lastik yakıyor duman atıyor araç. Halbuki gaza yüklenmesinin manası yok, düşük devirde az gazda zaten çıkacak yokuşu

Bir de frene asılanlar var. Tamam panik halinde insan basabilir ama yanındakilar bağırıyor "Freni bırak" diye, gene de frene basıyor. Doğru olanı, mümkünse vitesle yarım debriyaj yavaşlamak ve direksiyon ile arabayı yönlendirmek.

Hergün yüzlerce acemi sokağa çıkıyor, babasının, kocasının arabasıyla ya da şirketten kendisine verilen arabayla yollarda fink atıyor. Çıkmasınlar demiyorum, çıksınlar elbette. Ama böyle zamanlarda çıkmasınlar.

Burda benim arkadaşlarım da var, 40-50 milyarlık sıfır araba alıyor, tanesi 150 liradan 2 tane kışlık lastik almıyor. Kışlık lastiği gereksiz - angarya görüyor. Burası ki Kasım'dan beri yerden kar kalkmadı.

Kışlıklarım EKim ayında takılır, Mayıs sonu Haziran başında sökülür. Kışlık lastik, rot ayarını illaki bozar, titreme yapar, çok yaktırır, aracı zorlar. Biz keriz miyiz o zaman niye takıyoruz bu meredi?

İşte adam seni beni keriz gibi görüyor. Aracına cancanlı film çekiyor ama lastik parasına kıyamıyor. Niye para veriyim ki şekli bile yok diyor. Bu tip gerizekalılar da gelip senin benim aracına vuruyor işte.

+1000
bozdagbulent
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Bülent Bozdağ
Nereden: Eskişehir
Arabanız: fabia elegance

İleti MadloveR » 01 Mar 2012, 21:33

ykorkmaz yazdı:
mustklc yazdı:Doğru olanı, mümkünse vitesle yarım debriyaj yavaşlamak ve direksiyon ile arabayı yönlendirmek.

Bu kısmı anlamadım. Tam olarak nasıl oluyor bu?

vites düşürerek motor freni yapmak.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti mustklc » 02 Mar 2012, 08:47

Karda direkt motor freni de yapılmaz. Gene lastiği kaydırır.

Yokuş aşağı iniyorsunuz karda mesela. Hızınızı sabit tutacaksınız mesela. Düşük viteste yarım frenle inilir. Hiçbir zaman frene tam basılmaz. Mümkünse 1. viteste inilir.

Diyelim ani fren yapmanız lazım. Öndeki dönmeye başladı, ya da kaydırdı, sizin için risk taşıyor. Zaten kardaki öndeki yakın takip edilmez. En az 3 araba boyu mesafe bırakman lazım. O zaman ;

1) Bir kere ayağın kesinlikle gazda olmayacak.

2) Vitesi küçülteceksin. 2 deysen 1'e. Ama bunu yaparken debriyaj pedalından ayağını zınk diye bırakmayacaksın. Mümkün mertebe yavaş bıracaksın ve tam durana kadar da ayağın az üzerinde olacak.

3) Frene önce az, sonra biraz fazla sonra daha fazla basarak kademeli olarak basacaksın. Ama hiç bir zaman sonuna kadar köklemeyeceksin. Fiat grubu araçlarda bu mümkün değil zira kazık gibi bir frenleri var. Ama bizim araçlarımız musait.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti colourone » 02 Mar 2012, 10:06

benim gördüğüm, belediyenin iki tuzlama aracı yolda kalmıştı:) bazen zincirde etkili olmuyor. Ankara Gölbaşında, bilenler Oran ışıklarındaki yokuşu bilirler, iki tır lastiklerinde zincir olmasına rağmen beş şeritli yolu kapatmışlar...10 saat o yol kapalı kaldı, şehirler arası yol. doğaya karşı gelmek bazen ne yapsanız da boşuna.
colourone
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: Fabia 1.4 68bg

İleti skodahastası » 02 Mar 2012, 19:45

biz hiç kışlık lastik almadık karda buzdada arabayı çıkarmıyoruz toplu taşıma veya taksi işimizi görüyor yakınsada allah 2 ayak vermiş yürü :Dburda çok kar olmuyor ama ankarada falan olsam kış lastik i takarım ama burda 4 mevsim lastik işimi görüyor
FABİA RS SEVGİSİ-SKODA HASTASI-ELEGANCE HAYRANI

2012 SKODA YETİ 1.2 TSI DSG KONFOR PAKET+SİWİNG+YOL BİLGİSAYARI+ SİYAH TAVAN+GÜMÜŞ TAVAN ÇITASI+YOL BİLGİSAYARI
2004 SKODA OCTAVİA 1.6 AMİBANTE PLUS(ESP FALAN HERŞEY VAR):(satıldı)
Kullanıcı avatarı
skodahastası
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: KERİM
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2012 Skoda Yeti Konfor paket +siwing+siyah tavan

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir