FULL den mazot alınır mı?

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

FULL den mazot alınır mı?

İleti SARACOGLU » 05 Mar 2012, 11:32

merhaba arkadaşlar konu malum son zamanlarda çok sık tartışmasını duyuyorum
kimisi full den yakıt alınmaz diyor kimisi de ucuz diye adamlara çamur atıyorlar diyor.
bir önceki aracım benzinliydi alıyordum ama suan dizel araç kullanıyorum. malum benzinli gibi olmuyor dizeller.
gecen servise girdim ordaki ustada full den bu araca mazot alma dedi.(aracım hyundai getz 1.5 vgt)
umuyorum forumdaki herkes içinde bir bilgilendirme olacaktır bu konu.
bu konuyla ilgili tecrübesi ve bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa herkes için çok yararlı olacaktır.
herkese kazasız belasız sürüşler

SARACOGLU
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: abdurrahman saraçoğlu
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: fabia 1.4 16v elegance

İleti SARACOGLU » 05 Mar 2012, 17:52

galiba kimse full den takıt almıyor:)
SARACOGLU
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: abdurrahman saraçoğlu
Arabanız: fabia 1.4 16v elegance

İleti erginbkr » 05 Mar 2012, 18:04

çeşitli forum sitelrinde full mazotu övende var, problem yaşayıp uzak durun diyende var...şahsen ben riske girmezdim...benim aracım lpgli...bi ara bende ucuz diye lpgyi fullden alıyordum ama menzil düştüğü için artık almıyorum...onun yerine milangaz alıyorum...mazot konusunda genelde opeti tavsiye ediyorlar...
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti jawacı » 05 Mar 2012, 19:12

mazotu bilmiyorum ama cumartesi akşamı lpg almak için BP ye gittim. her zaman sütlüce BP den alırım. gaza zam gelmiş, 2.65 tl olmuş. almadan çıktım dolapdere Full e gittim. Full de gaz 2.44 tl. 30 tl lik aldım. fakat gaz Bp nin gazı gibi randımalı değil. araçta çekiş düşüklüğü oldu. bir daha da almam.
"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı avatarı
jawacı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: murat sürer
Arabanız: 94 favorit lx

İleti scania_seat_skoda » 05 Mar 2012, 20:03

SARACOGLU yazdı:merhaba arkadaşlar konu malum son zamanlarda çok sık tartışmasını duyuyorum
kimisi full den yakıt alınmaz diyor kimisi de ucuz diye adamlara çamur atıyorlar diyor.
bir önceki aracım benzinliydi alıyordum ama suan dizel araç kullanıyorum. malum benzinli gibi olmuyor dizeller.
gecen servise girdim ordaki ustada full den bu araca mazot alma dedi.(aracım hyundai getz 1.5 vgt)
bu konuyla ilgili tecrübesi ve bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa herkes için çok yararlı olacaktır.

ustanız çok doğru demiş,FULL,AYTEMİZ,KADOİL,USPET, gibi ucuz mazot satan istasyonların,gemi mazotlarına solvent katıp,sattıklarını biliyoruz.rafineri mazotu satmıyorlar yani.40 -50 kuruş için bu riske girilmez bence.
Kullanıcı avatarı
scania_seat_skoda
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ufuk usta
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 2001 1.9 TDI octavia combi L&K 110 kw 6 vites

İleti bora-feat » 05 Mar 2012, 20:06

full un mazotu çok kötü değil arkadaşlar çokta iyi değil bildiğiniz euro dizel setan sayısı farklı sadece şunu diye bilirim 100 depo kullan aracın motoruna bişey olmaz ama ekonomik bi yakıt değil piyasadaki yakıtların alayını denedim
arac peugeot boxer şehirler arası yol yapıyorum 15 metre küp panelvan 2,2 hdı 120 hp araç yakıt ortalaması yazıyorum markalara göre

P.OFİSİ - 100 KM DE 9 LİTRE
FULL-- 100 KM DE 11 LİTRE
SHELL--100 KM DE 11,5 LİTRE
OPET 100 KM DE 9,5 LİTRE
BP-100KM DE 9 LİTRE
TOTAL 100 KM DE 8,5 LİTRE
STARPET 100 KM DE 8 LİTRE hepsinden kullandım aracımın yakıtı bu şekilde ilerlediği için stapet kullanıyorum 40.000 km dir babamın oktavia elegance 1,6 tdı nada aynı yerden alıyorum sorun yok az yakıyo traficim var onada kullandımk az yakıyo fabiamada lukoilden benzin aldım oda az benzinde az yakıyo lukoilinki 95 oktan benzin
bora-feat
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mustafa yılmaz
Arabanız: oktavia

İleti scania_seat_skoda » 05 Mar 2012, 20:43

verdiğiniz verilere göre en iyi yakıt SHEll de
Kullanıcı avatarı
scania_seat_skoda
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti skodaizm » 05 Mar 2012, 21:16

Akaryakıt markadan çok markayı satan bayiinin vicdanı ile ilgilidir.

Bilinen anlı şanlı markalardan akaryakıt alıp sorun yaşayanlara karsın en bilinmedik markaların yakıtını kullanıp ta hiç bir sorun yaşamayan da çoktur.
Asıl soruya gelirsek; Aracıma dizel yakıtı Beylikdüzü' ndeki Kadoil ve Full istasyonlarından yaklaşık, bir buçuk seneden beri hangisi daha ucuz satıyorsa ondan alıyorum. Ayrıca Formen araca da yine aynı şekilde benzin alıyorum. Ne ben ne de diğer arkadaşlarımın araçlarında bu süredir yakıt ile ilgili bir sorun yaşamadık.

Kısacası hem FULL hem de Kadoil de bir negatiflik görmedim.İki firmada piyasadan % 7- 10 arası ucuz satıyor.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti memetboss » 05 Mar 2012, 21:22

mazot hortumu delinmesi sorunu için gittiğim yerlerden biri opet'ten mazot almamı önermişti. aldım ve yaklaşık 300km yol yaptım. en az yüzde 10 daha fazla yakıyor aracım son 300km'dir. yani şimdi bu mazot daha mı iyi? opet'ten devam mı etmeliyim. daha önce çoğunlukla total'den arada sırada shell'den alıyordum yakıtı. onlar arasında pek fark yoktu (bir depoda total 50 km kadar daha fazla yol yaptırıyor shell'e göre).
memetboss
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: memet bostancıoğlu
Nereden: Ankara
Arabanız: 2012 Octavia 1.6 TDI DSG Elegance

İleti scania_seat_skoda » 05 Mar 2012, 21:45

euro mazot daha ince olup,yakıt sistemini yormaz ve kolay kolay kirletmez.
pompalı dizellerde euro dizel kırsal mazota göre hada ince geldiğinden pompa basıncı düşer ve mekanik enjektörde yakıtı daha fazla püskürtür,bunun sonucunda eski tip dizel motorlarda euro dizel çekiş düşüklüğü ve yakıt fazlalığı yapa biliyor.
yeni nesil dizel motorlarda euro dizel yakıt sisteminin daha randımanlı çalışması için şarttır,birim pompalar oldukca hassas yapıya sahipler,yakıt sistemini yormaz.bu tip motorlara kırsal veya yapma mazot kullanıldığında yakıt düşer ,ama uzun zaman zarfı içinde yakıt sistemini yorduğu için illaki arızalara yol acacaktır.
Kullanıcı avatarı
scania_seat_skoda
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti scania_seat_skoda » 05 Mar 2012, 22:03

aracımın SHELL euro dizelini fazla yaktığını bile bile,yakıtın kalitesinden dolayı,SHELL VP Diesel +GTL kullanıyorum,
euro dizel yakıtların şöyle bir dez avantajı vardır,kırsal mazota göre yağlama özelliği daha zayıf olduğundan,zaman içersinde (yeni nesil motorlarda daha fazla olur)besleme pompasını boza biliyor,pompanın içersindeki paletler yetersiz yağlamadan dolayı pompa gövdesini bozabiliyor.
dizel motorlarda yakıt konusu (aşşağı tükürsen sakal,yukarı tükürsen bıyık) misali.
Kullanıcı avatarı
scania_seat_skoda
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti bora-feat » 06 Mar 2012, 01:37

yakıt alıcaksanız starpeti deneyin az yakıyor yani çiğ bi mazot atmıyo araç tamamını yakıyo gerçi bu istasyona göre değişir veya total den alın totalin yakıtıda mükemmeldir totalin yakıtı performasnlı ayrıca GTL teknolojisi kullandım arac aynı gidiyo fiyatı pahalı ve çok yakıyo ama motorun sesi daha düzenli sadece motor sesi düzenl çıkıcak diyede açıkcası kullanmam

yakıt tan tasaruf etmek istiosanız chıp tunin yaptırın eğer dip gaz gitmicekseniz araca zararı varmı sorusuna zararı yok eğer bakımları düzenli yaptırırsanız vede hava filtresini her 7500 km de değiştirmek kaydı ile fabia almadan önce
kangomm vardı 1,5 dcı 180 hp gücünce chıp tunin +chıp box lı idi aracım aracın üstünde 18 jant vardı ön lastikler 225-40-18 arka lastikler 245-40-18 idi aracın sürücüsüz ağırlığı 1750 kg içindeki tesisatla birlikte yakıt ortalamam 6,3 idi orjinal 105 lik kangolar 7-7,5 litre yakarken aracta büyük lastik büyük hant olmasına rağmen beslemeden dolayı az yakıyodu ama bakımları düzenli yapılıyodu aracın tavsiye ederim
bora-feat
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mustafa yılmaz
Arabanız: oktavia

İleti felicia-dizel_ahmet » 06 Mar 2012, 13:49

scania_seat_skoda yazdı:
SARACOGLU yazdı:merhaba arkadaşlar konu malum son zamanlarda çok sık tartışmasını duyuyorum

ustanız çok doğru demiş,FULL,AYTEMİZ,KADOİL,USPET, gibi ucuz mazot satan istasyonların,gemi mazotlarına solvent katıp,sattıklarını biliyoruz.rafineri mazotu satmıyorlar yani.40 -50 kuruş için bu riske girilmez bence.

Bence de Girilmez.
felicia-dizel_ahmet
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: Felicia 1.9D

İleti forman37 » 06 Mar 2012, 14:41

bende bı ara mecbur kaldım fullden 20 lıra gaz aldım aracım resmen öldü. çekişi düştü rampada bayılır oldu . garıp bı hal aldı deli gıbı asflat kazıyan canavar bı anda kaplumbağa stayla halıne dondu . 20 lırayla ben 100 km yapıyorum full un gazıyla 52 km de stop ettı . bı dahada almadım hemen opete cektım genelde opetten almaya ozen gosterırıım . 20 lıra opetten attık 100 km yaptım sehır ıcı . ne demısler ekmeğı ekmekcıye ver ıkı ekmek fazla ver ;)
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti termineytir » 06 Mar 2012, 15:49

Valla arkadaşlar ben 4 aydır Full'den gaz alıyorum. Daha öncesi Opet'ti.

Opet'ten aldığımda 80 TL ile 400 Km gidiyordum.
Fullden aldığımda ise 74 TL'ye doluyor (%7 indirim) 380 Km yol gidiyorum. Ayrıca Full ilk açıldığında şirket araç plakalarını yazdırırken kendi aracımın plakasını da ticari olarak yazdırmıştım. %3 ticari kartıma yükleme yapılıyor. Yani 12 - 13 sefer gaz aldığımda 30 TL ayrıca puanım birikip o puanla da 30 TL tutarında benzin alabiliyorum.

Çekiş konusunda da düşüş yerine aksine daha bir seri gidiyor. LPG ile otobanda 175 Gördüm. Korktum yavaşladım. =)
Kullanıcı avatarı
termineytir
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ferhan KARA
Arabanız: Renault Twingo 1998

İleti forman37 » 06 Mar 2012, 15:50

demekıı ılk acıldığında satılan gazın sonrakıyle baya bı farkı varmıs. bunlarun hepsı amerıkanın oyunu :)
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti scania_seat_skoda » 06 Mar 2012, 21:20

bora-feat yazdı:

yakıt tan tasaruf etmek istiosanız chıp tunin yaptırın eğer dip gaz gitmicekseniz araca zararı varmı sorusuna zararı yok eğer bakımları düzenli yaptırırsanız vede hava filtresini her 7500 km de değiştirmek kaydı ile fabia almadan önce
kangomm vardı 1,5 dcı 180 hp gücünce chıp tunin +chıp box lı idi aracım aracın üstünde 18 jant vardı ön lastikler 225-40-18 arka lastikler 245-40-18 idi aracın sürücüsüz ağırlığı 1750 kg içindeki tesisatla birlikte yakıt ortalamam 6,3 idi orjinal 105 lik kangolar 7-7,5 litre yakarken aracta büyük lastik büyük hant olmasına rağmen beslemeden dolayı az yakıyodu ama bakımları düzenli yapılıyodu aracın tavsiye ederim

+1000 bu işlemleri nerede yaptırdığınızı paylaşırmısınız, birde bu işlemleri kaç paraya uyguladılar .
aracınıza chıp tunıng uygularken beyine sadece formatmı attılar yoksa beyindeki ciplede oynandımı biliyormusunuz yapılan işlemi?
Kullanıcı avatarı
scania_seat_skoda
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti burak mysterio » 06 Mar 2012, 21:33

ben bir kere full den gazı fulledim pendikten eyüp e gidip gelmem ile lpg göstergesinde kırmızı yanmıştı bende şaşırmıştım geçen yılbaşında opetten alıp deneyim dedim pendik ten eyüp e ordan bayrampaşa taksim beyoğlu yapıp geri pendik e döndüğümde hala 3 kademe yanıyordu o gün bugündür hep opetten alırım gazımı eğer çok sıkışırsam shell den alıyorum
Kullanıcı avatarı
burak mysterio
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Burak YAMAN
Arabanız: Skoda Felicia 1.6 MPİ

Sonraki

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir