BRC Bristol Lpg Seçici Anahtar bağlantı Şeması, Röle Değişim

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

BRC Bristol Lpg Seçici Anahtar bağlantı Şeması, Röle Değişim

İleti ozantavsan » 20 Tem 2012, 12:25

Merhaba ,

BRC AT90E vakumlu lpg beyni var aracımda.Son zamanlarda lpg valfini açmadığını fark ediyorum.
Bu durumda 2 - 3 marş sonrası ve lpg seçici anahtar konum değiştirerek çalıştırıyorum.Bazen hiç sorun olmuyor marşa dokunurken alıyor.

Öncelikle bizim BRC sistemlerde kontağı çevirdikten sonra hemen marşa basmıyoruz.LPG anahtarından tık sesini duyup led söndüğünde marşa basıyoruz.Böyle olması gerekiyor.

Benim şüphem ya lpg valfinden , ya da lpg benzin seçici kutudaki rölelerden olduğuydu.Bu şüpheyle kutuyu söküp içini açtım.Kutu tek parça gibi duruyor.İçindeki devreyi dışarı almak için vida filan yok.

Anahtar ve ledlerin olduğu ön kısım yapıştırmalı.

* önce kutunun arkadınki kabloyu çıkarıyoruz.
* Sonra kutuyu monte edildiği yerden söküp elimize alıyoruz.
* Zarar vermeden üst , alt ve yanlardan maket bıçağı ile iz yapıyoruz.
* Sonra izi derinleştiriyoruz.
* Kendini salmaya başladığını hissettiğinizde düz tornavida yardımıyla plastiği aralıyoruz.
* Maket bıçağı veya düz tornavida kullanırken fazla bastırıpta plastikten içeri girmeyin.Devreye zarar verirsiniz.
* Tamamen boşta kalınca iç kısmı kendinize doğru çekin.
* Devre elemanlarında yanmış ,patlamış eleman var mı diye kontrol edebilirsiniz.

Devrede 2 adet röle var.Bir tanesi lpg valfleri için , bir tanesi benzin valfi için.
Bunlardan biri veya ikisi görev yapmıyorsa ,sorununuz varsa değiştirebilirsiniz.
Lehimlerini lehim tabancası ile söküp dikkatlice yerinden çıkarıp , yenileri ile değiştirebilirsiniz.

Benim gibi şüpheniz varsa yerlerini değiştirebilirsiniz.Sağdaki röleyi sola ,soldaki röleyi sağa takabilirsiniz.
Ben öyle yaptım

Daha önce lpg sistemine röle ekleme konusu açılmıştı.Şimdi bu devrede röle çıkışları tespit edilip 30-40 amper oto rölesi sürülüp valflere aküden direkt voltaj gönderilebilir.

Röle yerleri değişim sonrası mesai bitiminde eve gittim ve aracıma monte ettim.Dün akşam tüm denemelerimde tek marşta aldı.

Seçici anhtar ile konum değiştirerekte test ettim.
Daha önce hiç farketmediğim için bir sorum olacak.

Anahtar LPG konumundayken ve lpgde çalışır vaziyetteyken anahtarı orta kademeye alıyorum ,araç çalışmaya devam ediyor gaz kesilmiyor.Orta kademeden benzine aldığımda gazı kesip stop ediyor.
Depoda benzin yok
Benzin konumundayken orta kademeye aldığımımızda benzini kesip karbüratördeki benzin bitene dek aracı çalıştırdığını zaten biliyoruz.

LPgdeyken orta kademeye alınca gazın kesilmemesi doğruu olanmı ?
Sanırım lpg'den benzine geçişte araç stop etmesin diye..

Sizler için 2 dosya paylaşımı veriyorum.
----------------------------------------------------------------

Birincisi BRC Bristol 06LB1140 (1141,1142,1143,1144,1145) için bağlantı şeması ve açıklama.
Bu ne derseniz karbüratörlü araçlardaki BRC lpg benzin seçici kutu.Kutu üzerinde etikette Bristol 06LB1140 gibi ibareyi görürsünüz.Elektirik bağlantılarını gösteriyor.

http://www.remixbg.com/Documentation/Do ... 140_ML.pdf

-------------------------------------------------------------------

Diğer dosya rölelerin iç şeması ve özellikleri : JJM1-12 volt NAİS röle olarak geçiyor.Devrede gördüğünüz 2 tane siyah kare kutu.

http://www.datasheetarchive.com/datafra ... =JJM1-12V#

-----------------------------------------------------------------------
Ayrıca bu kutunun yan tarafında bir delik göreceksiniz.Orada depodaki lpg miktarına göre ledlerimizin durumunu ayarlayacağız.Bir adet saatçi yıldız tornavidası işinizi görecektir.
Kutunuz araca bağlı ,kablosu takılı olacak.Ve ayar sadece deponuz boş veya bitmeye çok yakınken yapılıyor.

Şamandıranızda sorun olmadığını düşünerek yazıyorum.

kutu LPG anahtar konumundayken kontağı açın , kutu ledlerini gözlemleyin.
Depo boş olacak.
Kutunun yanındaki delikte ayar trimpotu var , onu saatçi tornavidamızla saat yönünün tersine çok yavaş çevireceğiz.Lpg gösterge ledlerinin en başındaki ilk ledimizi ne yanacak , ne yanmayacak ,titrek veya sönmeye yakın ayarlayacağız.Trimpoyu saat yönü tersinde yavaş yavaş çevirirken gözümüz ledde olacak.Dediğim gibi göz kırpmaya başlayınca bırakın.Doluyken bu ayar yapılmayacak ,sadece depo boşken.

Bu ayar şamandırası sağlam olupta ledleri doğru göstermeyenler için yapılacak.

Eklentiler
180712-1108(002).jpg
180712-1129(002).jpg
180712-1108(003).jpg
180712-1109(001).jpg
180712-1108(001).jpg
180712-1108.jpg
180712-1108.jpg
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti MadloveR » 25 Tem 2012, 08:05

Anahtar LPG konumundayken ve lpgde çalışır vaziyetteyken anahtarı orta kademeye alıyorum ,araç çalışmaya devam ediyor gaz kesilmiyor.Orta kademeden benzine aldığımda gazı kesip stop ediyor.
Depoda benzin yok
Benzin konumundayken orta kademeye aldığımımızda benzini kesip karbüratördeki benzin bitene dek aracı çalıştırdığını zaten biliyoruz.

Benim araçta LPG deyken ortaya aldığım zaman yaklaşık 10 saniye kadar çalışıyor daha sonra gazı tamamen kesiyor. Benzine geçirmezsem stop ediyor. Benzine geçirince de hemen benzin gelmiyor araca yaklaşık 30-45 saniye sonra benzinle çalışmaya başlıyor. Araç durur vaziyetteyken alırsam benzine stop ediyor ama hareket halinde olursa stop etmiyor.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir