Yağ Lambası Ne Zaman Söner

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yağ Lambası Ne Zaman Söner

İleti felicia042 » 31 Tem 2012, 19:47

Daha önce bindiğim araçlarda yağ lambası hep motor çalışınca sönüyordu. Fabia 101 likte yağ lambam kontağı açınca bir süre yanıyor marşa basmadan bir süre sonra sonüyor. farklı bişeymi yoksa bir arızamı anlayamadım.

Kullanıcı avatarı
felicia042
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ayhan
Nereden: Konya
Arabanız: VW POLO 1.0

İleti PİCK-UP » 31 Tem 2012, 20:50

büyük bir ihtimal değişim vakti gelmiştir...
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti felicia042 » 31 Tem 2012, 21:09

PİCK-UP yazdı:büyük bir ihtimal değişim vakti gelmiştir...

değişim derken neyi kastettiğini anlamadım?

youtube izledim fabia larda sanki marşa basmadan sönüyor. felicia larda yağlama başlayınca sönüyor. bana göre felicia nın sistemi daha mantıklı :!:
Kullanıcı avatarı
felicia042
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti AhmetH » 31 Tem 2012, 21:56

eğer herkesin bildiği yağ basıncı varlığını gösteren lambadan bahsediyorsak bunun marş basma anında motor dönmeye başlaması ile beraber sönmesi gerekir.
1-2 saniyelik gecikmeler bile orta-uzun vade de sorun işaretidir.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti felicia042 » 31 Tem 2012, 22:46

AhmetH yazdı:eğer herkesin bildiği yağ basıncı varlığını gösteren lambadan bahsediyorsak bunun marş basma anında motor dönmeye başlaması ile beraber sönmesi gerekir.
1-2 saniyelik gecikmeler bile orta-uzun vade de sorun işaretidir.

Bende sizin düşündüğünüz gibi biliyordum bir kaç gündür dikkatimi çekti sadece kontağı açıp beklediğimde bir süre sonra sönüyor. Sadece benim arabamda durum bu diye konu açtım. youtube dan araştırdım. bi örnek daha var demek her fabia da durum bu
izlemek isterseniz videolar linkte
http://www.youtube.com/watch?v=SMNccoZJseo

http://www.youtube.com/watch?v=SzKe8isbBDY&feature=related
Kullanıcı avatarı
felicia042
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti MadloveR » 01 Ağu 2012, 08:18

Benim favoritte araba çalıştıktan yaklaşık 5-10 saniye sonra sönüyor. Bu 5-10 saniye içinde ise resmen yatak vuruyor araba. Bir kaç tamirciye sordum favoritlerde bu şekilde ilk çalıştırdığında fazla gaz verme diyor. Ama benim içim rahat değil. Yağ pompasını mı değiştirsem.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti AhmetH » 01 Ağu 2012, 12:11

MadloveR yazdı:Benim favoritte araba çalıştıktan yaklaşık 5-10 saniye sonra sönüyor. Bu 5-10 saniye içinde ise resmen yatak vuruyor araba. Bir kaç tamirciye sordum favoritlerde bu şekilde ilk çalıştırdığında fazla gaz verme diyor. Ama benim içim rahat değil. Yağ pompasını mı değiştirsem.

5-10 saniye çok
bu olay ara sıra bende de oluyor ama 1-2 saniye sürüyor en fazla

yağ pompasının dişlisi mi kendisi mi ne lazımsa değiştirmek lazım
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti forman37 » 01 Ağu 2012, 20:27

marsa basılıp arac çalıstıktan en fazla 2 sanıye sonra sonmesı gerekıyo sure uzar ıse yaglama sıstemınde sıkıntı var demektır ılk basta yag müşürü kontrol edılmelı zamanla yag kacırabılıyo ve yag kalaındakı basınca tam olaral algılamıyo eger müşürde sıkıntı yoksa yağ pompası kontrol edılmelı .
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti MadloveR » 03 Ağu 2012, 11:26

forman37 yazdı:marsa basılıp arac çalıstıktan en fazla 2 sanıye sonra sonmesı gerekıyo sure uzar ıse yaglama sıstemınde sıkıntı var demektır ılk basta yag müşürü kontrol edılmelı zamanla yag kacırabılıyo ve yag kalaındakı basınca tam olaral algılamıyo eger müşürde sıkıntı yoksa yağ pompası kontrol edılmelı .

Benim sıkıntım sadece geç sönmesi değil yanık kaldığı süre içinde yatak vurma sesine benzer ses geliyo. Fakat dediğin şekilde dün müşürü temizledim. Düzelmişti motor çalışır çalışmaz sönüyodu. Fakat bugün gene aynısını yaptı. Genelde araç soğukken yapıyor motor sıcakken sıkıntı yok. Müşürü değiştirip bir daha kontrol edeceğim olmazsa pompaya bakacağız.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti AhmetH » 03 Ağu 2012, 12:22

MadloveR yazdı:
forman37 yazdı:marsa basılıp arac çalıstıktan en fazla 2 sanıye sonra sonmesı gerekıyo sure uzar ıse yaglama sıstemınde sıkıntı var demektır ılk basta yag müşürü kontrol edılmelı zamanla yag kacırabılıyo ve yag kalaındakı basınca tam olaral algılamıyo eger müşürde sıkıntı yoksa yağ pompası kontrol edılmelı .

Benim sıkıntım sadece geç sönmesi değil yanık kaldığı süre içinde yatak vurma sesine benzer ses geliyo. Fakat dediğin şekilde dün müşürü temizledim. Düzelmişti motor çalışır çalışmaz sönüyodu. Fakat bugün gene aynısını yaptı. Genelde araç soğukken yapıyor motor sıcakken sıkıntı yok. Müşürü değiştirip bir daha kontrol edeceğim olmazsa pompaya bakacağız.

müşürle alakası yok net olarak basınç yok yatak vuruyor tak tak tak

aynı dert başımda 1 saniye bile olsa bu ses beni çok rahatsız ediyor.. böyle giderse 200.000km göremeyeceğim 170.000 deyim şu anda .

yağ pompasının içindeki dişliler değişmesi lazım sordum zamanında 30 -40 lira masrafı var karter açılacak biraz sıvı conta falan derken nerden baksak 100 tl masrafı var

ama yaptırmazda motor yatak isteyecek olursa masraf en az 1000 lira
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir