Kar - Kış lastikleri hakk.

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Kar - Kış lastikleri hakk.

İleti firarim19 » 01 Kas 2012, 22:41

Arkadaşlar merhaba,

Ben bu sene ilk kez kışlık lastik alacağım. Daha önce hiç kullanmadım. Eşim Erzurum'a atandığı için uzun yol ve erzurum şartları için gerkti bu sene.

Sorum şu , Sadece ön 2 lastiği kışlık yapsak yeterli midir? Yoksa 4 tanesini mi değiştirmek zorundayız?

93 Favorit L
99 Felicia GLX LPG
03 Fabia Elegance 1.4 LPG
11 Fiesta TDCI
15 Rapid Spaceback 1.2 MPI

Skoda bir bakış açısı, bir yaşam tarzıdır. Mütevaziliğin simgesidir.
firarim19
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Samsun
Arabanız: Rapid Spaceback 2015

İleti alpino » 01 Kas 2012, 23:10

4'ünü de değişmeniz sizin için çok daha iyi olur. böylece ABS sisteminden tam randıman alırsınız. aksi halde arka taraftan kopmalar ve frenlemede verimsizlik ortaya çıkar. zaten kış lastiği kullanımı artık zorunlu hale geldi.

size bir de lastik tavsiye edeyim. Goodyear ultragrip 8. birçok arkadaşıma tavsiye ettim. hepsi çok memnunlar. lastikler aracınızın yere tutunduğu tek parçadır ve yaklaşık avuç içiniz kadar bir temasla sizi yolda tutar. bu nedenle benim gözümde frenler ve lastikler aracın en önemli parçalarıdır. bu parçalarda ucuza kaçmayın.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti ayhani » 02 Kas 2012, 12:34

Lastikten tasarruf etme mantığını bir türlü anlayamadım. En az 10 bin lira verilen arabada 200-300 lira ile tasarruf olmaz. Hele bu tasarruf canını tehlikeye atıyorsa hiç olmaz. Bazı insanlar 4 lastiğe ne gerek var diyebilir. Evet belki hiç ihtiyacınız olmaz 4 lastiğe ikiside idare edebilir, fakat ya lazım olursa?

Mesela ben 4 lastiği birden değiştiririm. Geçen sene bir viraja girdiğimde gizli buzlanmaya yakalandım. Octavianın arkası öyle bir savrulmaya başladı ki zor toplayıp kenardaki kar kütlesine girip durabildim. Emin ol ki sade ön lastiklerim kışlık olsaydı en iyi ihtimalle arabanın pert olmasıyla kurtulurdum.
ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti firarim19 » 04 Kas 2012, 13:05

Tamamdır arkadaşlar. 4 adet olmasının faydası büyük bana göre de. Marka önerinizi dikkate aldım araştıracağım . Ortalamaları 250 tl benim ebatta olanların toplamı 1000 tl oluyor bu yüzden 2 tane iş görür mü diye sormak istemiştim. çok sağolun.
93 Favorit L
99 Felicia GLX LPG
11 Fiesta TDCI

firarim19
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti fencolic » 04 Kas 2012, 13:41

firarim19 yazdı:Arkadaşlar merhaba,

Ben bu sene ilk kez kışlık lastik alacağım. Daha önce hiç kullanmadım. Eşim Erzurum'a atandığı için uzun yol ve erzurum şartları için gerkti bu sene.

Sorum şu , Sadece ön 2 lastiği kışlık yapsak yeterli midir? Yoksa 4 tanesini mi değiştirmek zorundayız?

Önceki arabamda sadece önlere kışlık lastik almıştım. Viraja girerken hafiften frene dokununca arabanın arkası atıyor. Önler yere tutunuyor ama arabanın arkası tutunamadığı için savruluyor. Şimdi ise 4 tane aldım. Ne yapıp edip 4 tane alın.

biR dERdiM vaR biN dERMaNA dEĞişMeM

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Düzce
Arabanız: Felicia 1.3 GLXi

İleti mustklc » 04 Kas 2012, 14:20

arkalar kışlık olmazsa aracın arkası dönüşlerde ve frende göt atar
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti forman37 » 04 Kas 2012, 14:40

4 lastıgıde degıstırmenız gerekıyo lastık parasından kacayım derken kazaya sebeb olabılırsınız . 300 lıradan kaçmayın hıc bence
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti firarim19 » 04 Kas 2012, 22:55

Sağolun dostlar. Karar 4 adettir artık. Teşekkürler hepinize.
93 Favorit L
99 Felicia GLX LPG
11 Fiesta TDCI

firarim19
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti forman37 » 04 Kas 2012, 23:53

4 tane olması hem sızın ıcın fayda saglıycak hemde hemde aracın guvenlıgı ıcın :)
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti jawacı » 05 Kas 2012, 20:13

kışlıklarda lassa kullanıyorum, çok da memnunum. tavsiye ederim.
"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı avatarı
jawacı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: murat sürer
Arabanız: 94 favorit lx

İleti gunmetgunduz » 05 Kas 2012, 20:30

arkadaslar 185/55/15 ebatlarında 4 adet marshal marka lastik aldım.tanesi 160tl.6 taksit.kore malıymış kumho ile aynı imiş.hatta kw22 desenini aldım.dilersek çivi de takılabiliyormuş.michelin aynı ebat 245,goodyear aynı ebat(ug8)235 lassa aynı ebat 210 dediler.ben de ilk defa bu kış karlastiği kullanıcam.marshal kış lastikleri hakkında çok çok kötü şeyler duymadım.hatta aldığım michelin bayii artık özellikle kış lastiklerinde üretim aşamasında büyük marka küçük marka farkının kalmadığını teknolojinin hemen hemen aynı olduğunu söyledi.michelin alpinin gittiği yerden marshal da gider hiç bir farkı yok.tek farkı bunun üzerinde michelin yazıyor dedi.bakalım göreceğiz.balıkesir i bilenler bilir.hergün balıkesir yenikavak toplam 100km gidiş geliş yapıyorum.allah pişman etmesin artık.
gunmetgunduz
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: fabia 1.2 12 v

İleti mumtazsar » 06 Kas 2012, 01:05

arkadaşlara katılıyorum. hayatınız 500 liraya değermi önce bunu düşünün. birde sorununa ek olarak ikisini alıp diğerleri alınmadığı taktirde lastiklerin dişleri eskilere oranla değişik olcağından dolayı arabada çekme sorunuylada karşı karşıya kalabilirsiniz.
mumtazsar
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mümtaz şar
Nereden: Konya
Arabanız: skoda favorit

İleti cnydn » 06 Kas 2012, 17:34

Ben de yıllardır hiç kar lastiği almadım..
Ayda ortalama 600 km en fazla 800 km yol yapıyorum.
Kar olduğu zaman yola çıkmıyorum kendi aracımla..
1-2 kez mecbur kaldım, rezillik oldu resmen.. Daha da asla karda çıkmam kendi aracımla bu lastiklerle..
Öte yandan da düşününce..

Kasımda takıp Nisana girmeden söksek Ankara'da.. 5 ay takılı kalacak. 5x600 = 3000 km.
Zaten lastik ömrü 7 yıl diyorlar. 21000 km olunca lastiklerin işi bitecek

200 tl ye goodyear ug8 var. Taktırsam mı diye düşünüyorum ama.. 800 tl ye değer mi bu yatırım benim için.. Bir karara varamadım.
cnydn
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: 2010 Octavia 1.4TSI Elegance

İleti artvinticaret08 » 06 Kas 2012, 19:04

firarim19 yazdı:Arkadaşlar merhaba,

ebatını bılmedığım ker paletın resmınk gönderdım istersenızpalet gönderım istersenız sıfır istersenız 2.el lastık gönderım iyi durumda Erzuruma bana araçın moedelını ve lastik ebatın söylersnınzı daha iyi yardımcı olurum http://www.artvinticaret.com.tr

0212-266-23-23 /dah. 124 ben Çiğdem yardımcı olurum
artvinticaret08
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: çiğdem batman

İleti serhat_a89 » 12 Kas 2012, 00:32

gunmetgunduz yazdı:arkadaslar 185/55/15 ebatlarında 4 adet marshal marka lastik aldım.tanesi 160tl.6 taksit.kore malıymış kumho ile aynı imiş.hatta kw22 desenini aldım.dilersek çivi de takılabiliyormuş.michelin aynı ebat 245,goodyear aynı ebat(ug8)235 lassa aynı ebat 210 dediler.ben de ilk defa bu kış karlastiği kullanıcam.marshal kış lastikleri hakkında çok çok kötü şeyler duymadım.hatta aldığım michelin bayii artık özellikle kış lastiklerinde üretim aşamasında büyük marka küçük marka farkının kalmadığını teknolojinin hemen hemen aynı olduğunu söyledi.michelin alpinin gittiği yerden marshal da gider hiç bir farkı yok.tek farkı bunun üzerinde michelin yazıyor dedi.bakalım göreceğiz.balıkesir i bilenler bilir.hergün balıkesir yenikavak toplam 100km gidiş geliş yapıyorum.allah pişman etmesin artık.

1.2 motorlu arabaya 15 çaplı lastik mi aldınız?
Kullanıcı avatarı
serhat_a89
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Serhat
Nereden: Kırıkkale
Arabanız: Felicia Safeline(satıldı)

İleti Bluedays » 12 Kas 2012, 18:01

ayhani yazdı:Lastikten tasarruf etme mantığını bir türlü anlayamadım. En az 10 bin lira verilen arabada 200-300 lira ile tasarruf olmaz. Hele bu tasarruf canını tehlikeye atıyorsa hiç olmaz. Bazı insanlar 4 lastiğe ne gerek var diyebilir. Evet belki hiç ihtiyacınız olmaz 4 lastiğe ikiside idare edebilir, fakat ya lazım olursa?

Mesela ben 4 lastiği birden değiştiririm. Geçen sene bir viraja girdiğimde gizli buzlanmaya yakalandım. Octavianın arkası öyle bir savrulmaya başladı ki zor toplayıp kenardaki kar kütlesine girip durabildim. Emin ol ki sade ön lastiklerim kışlık olsaydı en iyi ihtimalle arabanın pert olmasıyla kurtulurdum.
,Hocam, 4 adet kışlık lastik en kötü 800-1.000 TL tutuyor. Bahsettiğiniz kadar az olsaydı fiyatı inanın, herkes kışlık lastik alırdı. Adam 30.000-TL araba alıp, 1.000 TL'ye kasko yaptırmıyor. Bence bu davranışın daha bi sorgulanması gerekir...
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti Bluedays » 12 Kas 2012, 18:01

ayhani yazdı:Lastikten tasarruf etme mantığını bir türlü anlayamadım. En az 10 bin lira verilen arabada 200-300 lira ile tasarruf olmaz. Hele bu tasarruf canını tehlikeye atıyorsa hiç olmaz. Bazı insanlar 4 lastiğe ne gerek var diyebilir. Evet belki hiç ihtiyacınız olmaz 4 lastiğe ikiside idare edebilir, fakat ya lazım olursa?

,Hocam, 4 adet kışlık lastik en kötü 800-1.000 TL tutuyor. Bahsettiğiniz kadar az olsaydı fiyatı inanın, herkes kışlık lastik alırdı. Adam 30.000-TL araba alıp, 1.000 TL'ye kasko yaptırmıyor. Bence bu davranışın daha bi sorgulanması gerekir...
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti Henien » 12 Kas 2012, 23:29

Bluedays yazdı:

İyi de Selçuk, kış lastiği kullanmamak tasarruf sağlamıyor ki. 4 kışlık, 4 yazlık lastik toplamda 8 yazlık lastik kadar idare edecektir.

Bir de bu fakir edebiyatını bırakmak lazım, yolların halini görüyoruz; Ankara da İstanbul gibi oldu günü her saati trafik. Hemen hemen her arabanın içinde de 1 kişi. Benzin olmuş bilmem kaç para, araba vergileri tavanda. Ama ne hikmetse ne araba satışlarında bir düşüş var, ne akaryakıt. Sırf Auto Show'da 20 bin araba satılmış.
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Hakan
Arabanız: Mitsubishi ASX

Sonraki

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir