Kar - Kış lastikleri hakk.

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Kar - Kış lastikleri hakk.

İleti skodaizm » 13 Kas 2012, 00:44

15'' lik araca takılabilecek nitelikte iş görecek hatta iyinin bayağı üstü kışlık lastikler.

Hem de 2012 yılı üretimi taze:
Not: Bu arada özellikle kış şartları düşünülerek lastik kesitini bir ölçü düşük tutarsanız(205 yerine 195 gibi) karlı yollarda daha iyi bir kavrama sağlarsınız.

Lassa
http://www.hepsiburada.com/liste/produc ... #Gorseller

Nokian
http://www.hepsiburada.com/liste/nokian ... yId=259720

Goodyear
http://www.hepsiburada.com/liste/goodye ... yId=259720

Barum
http://www.hepsiburada.com/liste/barum- ... #Gorseller

http://www.hepsiburada.com/liste/barum- ... #Gorseller

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti cnydn » 13 Kas 2012, 09:11

205 55 r16 dan 195 65 r15 e geçilir muhtemelen.. O da ekstra 4 jant masrafı demek..
Zaten masrafları minimize etmeye çalışırken..Değer mi..tartışılır
cnydn
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Ankara
Arabanız: 2010 Octavia 1.4TSI Elegance

İleti Bluedays » 13 Kas 2012, 09:59

Henien yazdı:
Bluedays yazdı:
ayhani yazdı:Lastikten tasarruf etme mantığını bir türlü anlayamadım. En az 10 bin lira verilen arabada 200-300 lira ile tasarruf olmaz. Hele bu tasarruf canını tehlikeye atıyorsa hiç olmaz. Bazı insanlar 4 lastiğe ne gerek var diyebilir. Evet belki hiç ihtiyacınız olmaz 4 lastiğe ikiside idare edebilir, fakat ya lazım olursa?

Mesela ben 4 lastiği birden değiştiririm. Geçen sene bir viraja girdiğimde gizli buzlanmaya yakalandım. Octavianın arkası öyle bir savrulmaya başladı ki zor toplayıp kenardaki kar kütlesine girip durabildim. Emin ol ki sade ön lastiklerim kışlık olsaydı en iyi ihtimalle arabanın pert olmasıyla kurtulurdum.
,Hocam, 4 adet kışlık lastik en kötü 800-1.000 TL tutuyor. Bahsettiğiniz kadar az olsaydı fiyatı inanın, herkes kışlık lastik alırdı. Adam 30.000-TL araba alıp, 1.000 TL'ye kasko yaptırmıyor. Bence bu davranışın daha bi sorgulanması gerekir...

İyi de Selçuk, kış lastiği kullanmamak tasarruf sağlamıyor ki. 4 kışlık, 4 yazlık lastik toplamda 8 yazlık lastik kadar idare edecektir.

Bir de bu fakir edebiyatını bırakmak lazım, yolların halini görüyoruz; Ankara da İstanbul gibi oldu günü her saati trafik. Hemen hemen her arabanın içinde de 1 kişi. Benzin olmuş bilmem kaç para, araba vergileri tavanda. Ama ne hikmetse ne araba satışlarında bir düşüş var, ne akaryakıt. Sırf Auto Show'da 20 bin araba satılmış.
Hakan Abi, sen o aldığın kış lastiğini 4 yıl içinde kullan yada kullanma, depoya dahi koysan hiç kullanmadan, 4 yıl sonra o lastiğin senin için hiçbir faydası kalmayacak. Değiştirmek zorundasın. Senede 2 ay kullandığın lastik 4 yıl sonunda öyle yada böyle değişecek. Yani bahsettiğin gibi 4+4 muhabbeti yok ortada. Bende sizin bu mantığı kavrayamıyorum. Herşey güllük gülistanlık, yollar araba doluymuş, herkes çok mutluymuş, falan filan. Lütfen artık bunları geçiniz.Kimse aç uyumuyor artık, kimse yürüyerek evine gitmiyor eyvallah ama etrafına bir bak bakalım, borcu derdi olmayan, kredi kartına, bankaya kredi borcu olmayan kişi var mı? İnsanlar borçla yaşamaya alıştırıldı. Artık insanlar bir kredi kartından çekip, diğerine yatırarak, gününü dönderir oldu. Hala insanlara bakıp, yollar araç dolu demenin mantığını anlayamıyorum. Kaldı ki, büyükşehirde doğup, büyümüş, burada yaşayan, belli bir öğrenim görmüş bir insanın bu şekilde düşünmesi, olaylara bu kadar düz bakabilmesi, gerçekten bence bu durumdan daha vahim abi.
Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz, Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir. M.Kemal ATATÜRK
Kullanıcı avatarı
Bluedays
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alem Adam
Arabanız: 2005 Fabia 1.4 Special HB 101 Hp

İleti hetepe » 13 Kas 2012, 10:07

+1
Günümüzün fakirliği ile geçmişin fakirliği farklı...arabası var diye, evi var diye refaha ulaşılmış olunmuyor artık...
bu arada benim kışlık lastikler 2001 model...hâla iş görüyor gibi...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti paranoia » 13 Kas 2012, 10:53

Otobanda lastiğim patladığı için zorunlu olarak karşıma gelen ilk lastikçiye girdim. Tamiri imkansız oldugunu görünce adamın elinde arabaya uyan sadece 2 lastik Michelen Alpine oldugu için onları takarak yola devam etmek zorunda kaldım. Arabayla daha kalkarken bile önden tutunmanın arttığını hemen hissediyor insan. Frenleme ve yol tutuş için de aynısını söylemek mümkün. Arabanın arkasının kayması ile ilgili kısıma da kısmen katılıyorum. Yoldaki yağmur ve ıslaklık durumunda kayma daha belirgin hale oluyor ; kuru yollarda aracın fizik kapasitesinin üzerinde değilseniz arada fark yok. Aslında 60000 bakımına girecekken ve önler ve arkaları değiştirmeyi düşünürken bu zorunlu durumla karşılaşınca ben izmirde yaşadıgım ve 2013 yazında arabayı değiştirmeyi düşündüğüm için bu kışı böyle götürücem. Bu arada kış lastiklerini sanırım yanlış biliyoruz. Bunu biraz açıklamak gerek. Hava sıcaklıgının 7 derecenin altına düştüğü tüm yerlerde kış lastiği takılmalıdır. Normal düz kanallı yazlık lastiklerimiz o sıcaklııktan sonra artık normal elastikliğini ve yere tutunma özelliklerini kaybediyorlar. Kar lastiği de aslında bir çeşit kış lastiğidir ama her kış lastiği kar lastiği değildir. Çivili lastik de aynı şekildedir. Sadece hava soğuk ve kış geldi diye çivili lastik takılmaz. Aman nasılsa kış lastiği takıılı bana birşey olmaz diye yoğun karda havalara girmeyelim. Herkese kazasız ve keyifli sürüşler
paranoia
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Nuri Şalk
Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia 1.6 TDI DSG Otomatik 2011 Makyajlı Ambient

Önceki

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir