Turbonuzun ömrünü nasıl uzatabilirsiniz? ( ALINTIDIR)

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Turbonuzun ömrünü nasıl uzatabilirsiniz? ( ALINTIDIR)

İleti lazianke » 29 Kas 2012, 23:52

Turbonuzun ömrünü nasıl uzatabilirsiniz?
Son yıllarda otomobil üreticileri, vergi avantajları ve yakıt ekonomisi sağlamak için düşük hacimli motorlardan daha yüksek güç elde yolunu seçti. Firmalar bunu gerçekleştirmek için ise turbo sistemi kullanmayı tercih ediyor.


Üreticilerin küçük hacimli dizel motorlarda uzun yıllardır kullandıkları bu sistem bu yıl 1.0 litre ve altındaki benzinli motorlarda da tercih edilmeye başladı. Turbo sistemi 1.500 - 1.750 devir aralığında devreye girerek motorun performansını gözle görülür bir artış sağlar.
TURBO SİSTEMİ NEDİR, NASIL ÇALIŞIR?
Turbo, herkesin bildiği gibi aşırı besleme sistemlerinden biridir. Bu motorun silindirlerine daha fazla hava ve yakıt karışımı ile daha yüksek güç sağlamaya yarar. Gerek küçük halk sınıfı otomobilde kullanılan küçük boyutlu turbo olsun, gerekse büyük iş makinelerinde kullanılan büyük ebatlardaki turbo olsun çalışma prensibi hepsinde aynıdır. Genel olarak Turbo besleme sistemi 0.2 bar'dan 2.0 bar'a kadar basınç üretebilmekte ve motor gücünde yüzde 50'lere varan bir artış sağlanmasına yardımcı olur.
Turbo aldığı havayı, basıncını ve hızını artırarak yanma odasına göndermeye yardımcı olur. Bu işlemi yaparken de egzoz gazlarından yararlanır. Egzozun gazının döndürdüğü türbinler sayesinde yüksek devirlere ulaşır. Yaklaşık olarak bir turbonun dönüş devir hızı ortalama 150 bin rpm civarındadır.
Bu kadar yüksek devirlere ulaşabilen turbo sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için en önemli etkenlerden biri yağlama ve hava sisteminin kusurluk bir şekilde çalışmasıdır. Bunun gerçekleşmesi için de otomobil kullanıcılarına büyük iş düşüyor. Aksi taktirde performans ve ekonomi sağlayan bu sistem büyük masraflara yol açabilir.
TURBONUN ÖMRÜ NASIL UZATABİLİRSİNİZ?
Aracınızın turbosunun ömrünü uzatmak için şu kurallara dikkat etmek gerekiyor:
Öncelikle motor yağı, yağ filtresi ve hava filtresinin düzenli bir şekilde değiştirmelisiniz. Motor yağı eksildikçe tamamlayın. Yağ değiştirme süresini kesinlikle geçirmeyin. Yağ içinde olabilecek çapaklar ve hava filtresinden sızabilecekler toz parçacıkları turboya zarar verebilir.
Yağlamanın sağlanması için motor yağının yeterli ısıya ulaşması gerekir. Özellikle kış aylarında katılaşan motor yağı yeterli yağlama sağlayamaz. Bu sebeple motor soğukken hemen hareket etmeyin, rölantide bir süre ısıttıktan sonra hareket edin.
Rölantide ısınmasını beklemek istemiyorsanız aracınızı düşük devirlerde kullanın, kesinlikle yüksek devirlere çıkmayın.
Otomobili çok sert kullanan, sık sık ani yüklenmelerle yüksek devirlere çıkan biriyseniz bu durum motorunuzun ve turbonun ömrü başta olmak üzere mekanik aksamın tamamının ömrünü olumsuz etkileyen bir durumdur.
Mümkün olduğu kadar kaliteli yakıt veya yakıt katkısı kullanın. Aksi halde belli bir süre sonra turbo sisteminizin içinde kurumlanma olabilir.
Otomobilinizin hava filtresini önerilen periyotlarda değiştirin ve kesinlikle basınçlı hava tutarak temizlemeyin.
Turbonuzda intercooler (soğutma sistemi) bulunmuyorsa şehirlerarası yollarda uzun süre tam gaz gitmeyin, ara sıra ayağınızı gazdan çekin.
Gaza bastığınız zaman aracınızın turbo sisteminden ses geliyorsa türbinlerdeki balans bozulmuş ya da turbonuz ömrünü tamamlamış olabilir. Bu durumda servisinize danışmanızda fayda var.
Bu araçlarda motoru stop etseniz de turbo sistemi belli bir süre daha dönmeye devam eder. Bu durumda motor durdurulduğunda yağlama da durur ve erken aşınmaya yol açar. Bunun önüne geçmek için önce bir süre rölantide beklenmesi ve ara gazı verilmemesi gerekir.
Bir çok kişiye göre gereksiz olsa da "Uzun yola gitmedim rölantide çalıştırmaya gerek yok" düşüncesi yanlıştır. Turbonuz çok kısa bir yola gitseniz bile mutlaka devreye girecektir.

http://www.zaman.com.tr/otomobil/turbonuzun-omrunu-nasil-uzatabilirsiniz/2022377.html
 
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 289
Kayıt: 01 Tem 2006, 07:29
Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti AhmetH » 30 Kas 2012, 01:40

hee deyip geçilesi bir haber :)
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT
 
İleti: 2389
Kayıt: 18 Kas 2007, 22:35
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti Henien » 30 Kas 2012, 09:17

turbo işi gerçekten incelik istiyor. Kardeşime daha 3-4 ay önce aldığımız octavia 14.000 km'de ve turbosu arızlandı. İnşallah garanti kapsamında bir arızadır diye dua etmekteyiz.
KANITIN YOKLUĞU, YOKLUĞUN KANITI OLAMAZ
Kullanıcı avatarı
Henien
ELEGANCE
ELEGANCE
 
İleti: 1032
Kayıt: 20 Şub 2010, 14:40
Ad Soyad: Hakan
Nereden: Ankara
Arabanız: Mitsubishi ASX

İleti hakangemini » 30 Kas 2012, 15:52

Malzeme dayanımı ve tasarımla alakalı bence turbo ömrü. Tabi Bazı motorlarda bu soruna rastlandığını da duydum. Kia Cerato'da mesela.
Kullanıcı avatarı
hakangemini
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 314
Kayıt: 25 Arl 2011, 19:17
Ad Soyad: HB
Nereden: Düzce
Arabanız: 2003 Octavia Business

İleti scania_seat_skoda » 30 Kas 2012, 17:01

turbo işi şans işi bence,sakınan göze cöp,daha cabuk batar.
Kullanıcı avatarı
scania_seat_skoda
AMBIENTE
AMBIENTE
 
İleti: 537
Kayıt: 10 Oca 2012, 22:48
Ad Soyad: ufuk usta
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 2001 1.9 TDI octavia combi L&K 110 kw 6 vites

İleti AhmetH » 30 Kas 2012, 20:51

araba kullanmayı Turbo üstüne üstlük dizel araçlarda öğrenen bir nesil yetiştiği için çok korkuyorum ayrıca.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT
 
İleti: 2389
Kayıt: 18 Kas 2007, 22:35
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti sainz » 03 Arl 2012, 00:21

AhmetH yazdı:araba kullanmayı Turbo üstüne üstlük dizel araçlarda öğrenen bir nesil yetiştiği için çok korkuyorum ayrıca.

Ahmetim, o dediğin nesil anca gazlamayı öğreniyor; araba kullanmak çok farklı bir maharet bana göre. ;)
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE
 
İleti: 1513
Kayıt: 26 Eyl 2006, 15:33
Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N


Genel TeknikKimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir