Dizelciler Ne Yakıt Kullanıyor ?

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Dizelciler Ne Yakıt Kullanıyor ?

İleti maximous » 03 Arl 2012, 23:41

Herkese selamlar,

Octavia 1.6 TDI aracımı aldığım günden beri yalnızca Shell V-Power kullanıyorum. Üstelik tatiller vs. hariç hep aynı istasyondan alırım. Performans olarak gayet memnunum fakat sanki az km yol yapıyor gibiyim. Şehir içi ve otoban karışık 1 depo ile maksimum 750-800 km yapabiliyorum. Ben aynı yol şartlarında, forumda 900 km ve üzerinde yol yapan arkadaşları okumuştum.

- Shell in FuelSave diye bir dizeli daha var o da sanırım ekonomi için ideal. Bu ürünü kullanan arkadaşlar var mıdır ? Bu yakıtta euro dizel midir ve gerçekten ekonomik midir ? Performansı nasıldır ? Karşılaştırma şansı olan var mıdır ?

- Ayrıca Opet in yakıtlarından memnun olan ve Shell den daha çok km yaptığını söyleyen bir sürü insan okudum. Opette de tıpkı Shell gibi Eco Force ve Ultra Force iki tip dizel yakıt var. Bunları kullanan ve Shell yakıtlarıyla karşılaştırma şansı olan arkadaşlar var mıdır ?

Her iki konuyla ilgili bilgisi ve tecrübesi olan arkaşların paylaşımlarını rica ederim.

Teşekkürler..

maximous
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Yalçın Deniz
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: 2013 Kia Ceed Concept Plus

İleti AhmetH » 04 Arl 2012, 00:04

valla bildiğim euro olmayan dizel yok
en ucuzunu alsanız bile sorun çıkmıyor.

biz baydır şel fuel save alıyoruz.
BP ultimate sesi kesiyor güzel bir yakıt
Opet mazotundanda çok memnun olanlar var

ikiside aynı mazot biri katkılı diye biliyorum

tamamı ithal tek dizel yakıt Shell V-Power GTL diye duydum. ama 1 kere bile olsun tecrübe etmedim.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti scania_seat_skoda » 04 Arl 2012, 00:40

denemediğim yakıt kalmadı.
memnun kaldığım marka aynı litrede daha fazla kilometre yaptığım için şimdilik total excellium
kalmadığım yakıt ise bana göre aynı litreyle daha az kilometre yaptığım Shell V-Power GTL
Kullanıcı avatarı
scania_seat_skoda
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ufuk usta
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 2001 1.9 TDI octavia combi L&K 110 kw 6 vites

İleti hakanerdogan » 04 Arl 2012, 03:21

İstasyon seçmiyorum artık ve her girdiğim yerde en ucuz, en adi mazottan koymasını pompacıya ehemmiyetle telkin ediyorum.

PO-Pro Dizel
Shell-Fuelsave
Total-Düz Motorin

Genelde güzergahımda bu üç istasyon var, saydığım yakıt türleri de en ucuzları. 4.16'dan aldım bugün. Büyük markalı istasyon-ucuz mazot prensibini uyguluyorum, aşırı ucuzlukta satan namsız istasyonların da yakıtlarını almıyorum.

Her seferinde 3 farklı istasyondan 25'er liralık eş güzergah denemelerimde en uzak mesafeyi Total'in düz mazotu ile gittim.

Başlarda sürekli GTL ya da eurodizel yokkenki eurodizeli alırdım. Yani hep en pahalıyı fakat yaklaşık 50-60 bin km'dir en ucuzu alıyorum zira ppm değerlerine göre uyum yasaları çerçevesinde uyduruk mazot satışı zaten yasak, büyük markalı, satış hacmi yüksek istasyon da traktör mazotu satmaz zaten.

Yani hidayetli bir istasyondan alacağınız herhangi bir yakıt zaten "eurodiesel" vasfındadır.

Opet konusuna gelince sebepsiz yere tercih etmiyorum, güzergahımda da en çok bulunan istasyon olmasına karşın.

NOT: Aracım yeni modellerde olan common-rail tipi elektronik yüksek yakıt basıncı ünitesine sahip değildir, mekanik şekilde basıyor motora enjektörler yakıtı.

Motorsikletime ise her benzini birer depo denedim, BP'nin 97 oktanı çılgın güzel, fark ediyor. Ama tek silindir ve 11 bin çeviren bir piston var, arabada fark anlaşılmayabilir, vuruntu, devirlenme farklarını vs... hissettirmeyebilir.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti MadloveR » 04 Arl 2012, 10:43

Opet eco force ile shell fuelsave hemen hemen aynı. Fakat opetin ultra force u biraz daha ince sanırım araçlara bu yakıtı aldığımızda daha az km yapıyorlar. İşyerindeki servis ve diğer araçlarda opet eco force kullanıyoruz. Ultra force da sanırım shell v-power la aynı düzeyde dediğim km olarak daha az gidiyor. Çekişte felanda eco force a göre hiçbir farkı yok.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti alirıza » 04 Arl 2012, 11:27

ben 2005 ten beridir PO euro dizel kullanıyordum fena değildi bana yakın olan PO istasyonu tadilata girince mecburen shell den almaya başladım fuelsave .sanki daha performanslı gibi geldi.belki psikolojik te olabilir.ama km olarak bakarsanız PO daha uzun gidiyor..
alirıza
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ali rıza
Nereden: Ankara
Arabanız: 2005 tdi fabia 1

İleti Fabian » 04 Arl 2012, 11:41

Shell VP dizel kullanıyorum 3 yıldır.. GTL ve FULL Save de kullandım. 3 yakıt arasında hiçbir fark görmedim.. Ya da anlamadım..

Hatta 6 ay önce bu Fabia'yı aldığımda, satan arkadaş '' Abi Shell VP dizel koy araca'' dedi : )) Arabayı aldığımda torpido da 2007-2008-2009 dan kalma fişler vardı, Shell istasyonundan alınmış.. : ) Muhtemelen O'na satan vatandaş ta, Shell önermiş ..

Geçen gün aracın ağır bakımı yapılmıştı. Performans kaybı, yakıt artışı falan vardı. meğer avans iyi ayarlanmamış, şimdi düzeldi. EGR Valfine bakmıştık kurum mu bağladı diye, tertemizdi..
Fabian
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fabian
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Fabia

İleti maximous » 05 Arl 2012, 22:06

Peki Shell fualsave ile V-Power arasındaki menzil farkını birebir test eden arkadaş var mıdır ?
maximous
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hakanerdogan » 06 Arl 2012, 12:04

maximous yazdı:Peki Shell fualsave ile V-Power arasındaki menzil farkını birebir test eden arkadaş var mıdır ?

Eş tutardaki fuelsave ile daha uzak mesafeyi gidersiniz, zira daha ucuz
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti maximous » 06 Arl 2012, 12:19

Olayın özeti budur. Sorunun çözümü bulundu :)
maximous
AMBIENTE
AMBIENTE

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir