Akü sökme-Yardım

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Akü sökme-Yardım

İleti fencolic » 10 Arl 2012, 19:22

Felicia aracım ön cam sağ taraftan su alıyor. Su alan yer akünün arkasında kalıyor. Aküyü söküp bakmam lazım. Nasıl sökeceğimi takacağımı bilmiyorum. Sökerken ve takarken önce hangi kutbu söküp-takmam lazım? Bir de kutup başlarını sökünce araçta elektrik aksamda sıfırlanma gibi bir durum olur mu?

biR dERdiM vaR biN dERMaNA dEĞişMeM

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Düzce
Arabanız: Felicia 1.3 GLXi

İleti bekocan » 10 Arl 2012, 20:39

sıfırlama olabilir bu yüzden 12 volt küçük aküler vardır şarjlı elfenerlerinin ükülerü ğibi bu küçük akü ile normal akü başlarından parelel aynı şekilde bağla aynı kablolara bağla artı eksisisne dikkat ederek bağladıktan sonra normal aküyü sökebilirsin o arada sistem akü ye bağlı kalmış olur
Kullanıcı avatarı
bekocan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: bektaş öztürk
Nereden: Ankara
Arabanız: 93 favorit

İleti furunotr » 10 Arl 2012, 21:34

Benim araçta orjinal teyp yok; aslında Felicia'larda var mı onu da bilmiyorum; bundan dolayı aküyü sökünce herhangibir sıfırlama veya problem olmuyor... Aküyü sökmek için önce artı kutbu sonra eksi kutbu sökmeniz gerekiyor hatırladığım kadarıyla; takarken de tam tersinden başlanıyor önce eksi; sonra artı kutup takılıyor... Kutup başlarındaki cıvataları gevşetseniz bile zaman içinde kutup başları ile kaynaşmış olabilir bu durumda çekiç ile hafifçe sağa sola doğru tıklayıp öyle çıkarın; zorlamayın; kurşun kutup başları zarar görebilir... Son olarak aküyü yerinden çıkarabilmek için ön alt kısmında yer alan ve aküyü yerine sabitleyen profilin cıvatalarını sökmeniz ve yerinden çıkarmanız gerekiyor...
furunotr
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Haluk Pirinç
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Felicia Combi GLXİ

İleti forman37 » 11 Arl 2012, 01:00

kutup baslarını gereklı anahtar ıle ( 10 mm veya 13 mm )dır buyuk olasılık onları sokun sonra akunun alt tabanındakı sac ayagını sokun aku artık elınızde :)
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti paranoia » 04 Oca 2013, 23:15

Bence aküyü boşuna sökmeyin cam su tahliye kanalı tıkanmıştır belirli bir seviyeye gelince alıyordur . Aküyü sökseniz s!ze bir şey kazandırmaz. O kanalın temi!lenmesi lazım. Tabi cam fitillerine de bakmak lazım. ilk arabam Renault TX den kalan tecrübemdir paylaşmak istedim.
paranoia
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Nuri Şalk
Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia 1.6 TDI DSG Otomatik 2011 Makyajlı Ambient

İleti hakan48 » 04 Oca 2013, 23:18

Araç Enjeksiyonlu İse Sökmeyiniz. Akü Voltaj Koruma Cihazıyla Beyin Voltajı Korunarak Sökülmelidir.
hakan48
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Muğla

İleti furunotr » 05 Oca 2013, 20:09

Benim araç enjeksiyonlu; çok kereler söktüm ve bir problem yaşamadım; ayrıca Albear araçlarda da söktük pekçok kere... Teybi kitlemesinden başka bir sorunu olmadı bu durumun; teyp kodunu girince o da çalıştı zaten...

Ne gibi bir problem olacağını belirtirseniz sevinirim...
furunotr
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Haluk Pirinç
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Felicia Combi GLXİ

İleti paranoia » 06 Oca 2013, 10:51

Bu beyin kilitlenmes şu ana kadar bir araç üzerinde olmasa da bir çamaşır makinesinde başıma geldi ve makinenin yenisi kadar ücret istedi servis . Bahaneyle gittik değiştirdik biz de. Aracın tüm elektronik hafızası beyinde saklanıyor ve Hakan beyin dediği gibi bence beyin akımı korunacak şekilde sökülm eli. Şu ana kadar olmasa da başınıza gelebilecek olası problem arabanın beyninin kafayı yemesi olarak tabir edilen kilitlenmedir ve ben teybin kodunu girer gibi halledebileceğinizi sanmıyorum . Oldukça masraflı ve hatta garanti kapsamı dışında bir iş. Ben aman dikkat derim
paranoia
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Nuri Şalk
Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia 1.6 TDI DSG Otomatik 2011 Makyajlı Ambient

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir