Araba çalışmadı acil yardım

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Araba çalışmadı acil yardım

İleti AhmetH » 06 Oca 2013, 23:48

fencolic yazdı:
AhmetH yazdı:sigortalarda sanıyorum sağlı sollu sisler ayrı sigorta ile korunuyor ve bunlardan biri ışığada dahil.

yani sağ sis + uyarı ışığı ayrı sigorta ,

sol sis ayrı sigorta..

sanki aklımda böyle kalmış :) bir kontrol edin.

arka sis biraz enteresan yandığını anlamanız için kontak açık + park lambalarının açık olması lazım.

onun dışında düğmesine basasanız uyarı için ötüyor. yani parklar kapalıyken arka sis ışığı kapı açıldığında sadece düdük :D

Kontrol ederim ama eğer sigortadan olsaydı o zaman uyarı ışığını ile birlikte olan sisin de yanmaması gerekmez miydi? Sisler sağ-sol ikisi de yanıyor.

şüphesiz öyle

ampüller patlak çıkabiliyor.

geçen bir konuda yazmıştım göstergeyi dağıtmadan direksiyonun altını örten tek yıldız vida ile duran kapak çıkartılıp eliniz küçükse göstergeye arkadan ulaşabiliyorsunuz. Dar mar ama olursa büyük kolaylık.

km sayacı kablosunun ucundaki koca beyaz ucun kenarlarında mandal gibi basmak için kulakları var
buna basarak çıkartık takarkende tık ederek yerine oturduğunu duyarsanız çok şahane olur.

akünüzü kısa sürede bitirecek ne var bilmiyorum ama kontak kapalı iken çalışabilecek bagaj ve iç aydınlatma park ışıkları ve sellektör haricinde pek birşey yok.

aracınızda sonradan donanım varsa mesela alarm dediniz alarmınız hırsızlık için ateşlemeyi kesen bir cinsten ise buna baktırmanız lazım.

onun dışında sellektör basılı dursa bile ki fark ederdiniz diğer tüm ışıkları akünüz en az 4-5 gün sürekli yakabilecek kapasitededir diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti forman37 » 06 Oca 2013, 23:51

soguk havalar yuzunden sılver 'ıma 74 amper varta aku taktım sabahları çakmak gıbı alıyo . harıcen aracta ses tesısatı xenon gıbı elektrık harcayan aksamlar mevcut ..
_FORMAN37_
_59 RE 132_

FAVORİT SİLVER LİNE
Kullanıcı avatarı
forman37
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: MUSTAFA ÖZCAN
Arabanız: NE ARABASI AMK?

İleti fencolic » 07 Oca 2013, 00:03

Benim de aklımı kurcalayan o. En son göstergeyi söküp ampulleri değiştirdim ve yerine taktım. Sonrasında aracı çalıştırmadım eve çıktım, 2-3 saat geçti indim araç çalışmadı. Acaba bağlantı ile ilgili bir problem mi var dedim ve tekrar söküp kontrol ettim, yanlış takılacak birşey de yok ki, soketlerin yerleri belli zaten.

Akü boşalmışsa anahtarı çevirince tüm ışıklar söner mi? Ben 1 tur çevirince göstergede ışıklar yanıyor, 2.çevirdiğimde tık bile demeden ne varsa sönüyor hepsi. Bu durumda akünün boşaldığına emin olabilir miyiz?

biR dERdiM vaR biN dERMaNA dEĞişMeM

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Düzce
Arabanız: Felicia 1.3 GLXi

İleti AhmetH » 07 Oca 2013, 01:52

oluruz bence.

zaten felicia larda başka araçlarda pek görmediğim bir röle var dikkatinizi çektimi bilmem.

marş basarken büyük elektrik çeken ne varsa keser. Far arka rezistans vs..

eğer tüm ışıklar gidiyorsa marşı kurtarcak cereyan bile yoktur.

bunu kontak açık ışıklar yanıyorken arka rezistans içinde deneyebilirsiniz. ışıklar iyice ölüyorsa buda bir kanıttır.

ama kontak açıp hız aldırıp 2. viteste vurdursanız %99 çalışır o araba :)
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti xxx05 » 07 Oca 2013, 13:46

benzeri bendede var kardeşim.akunun kutup basını sokup takınca calısıyosa beyindedir.su an bende buna benzer sorunla uğrasmaktayım.
xxx05
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: sercan ışık
Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda Fabia 1.4

İleti fencolic » 07 Oca 2013, 19:43

Arkadaşlar bugün aküye takviye yaptık, kabloları bağlayıp takviye veren aracı çalıştırdık. Sonra biraz bekledik marşa bastık olmadı. Bizde 5-6 dk. daha bekledik sonra marşa bastık ve çalıştı. 1-2 saat arayla gidip marşa bastım acaba biryerde kaçak varda o mu aküyü boşaltıyor diye ama tek seferde çalıştı. Şimdi yarın sabaha kadar garajda bekliyor..Çalışırsa sorun yok.

biR dERdiM vaR biN dERMaNA dEĞişMeM

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Düzce
Arabanız: Felicia 1.3 GLXi

İleti alper33 » 07 Oca 2013, 20:54

fencolic yazdı:Arkadaşlar bugün aküye takviye yaptık, kabloları bağlayıp takviye veren aracı çalıştırdık. Sonra biraz bekledik marşa bastık olmadı. Bizde 5-6 dk. daha bekledik sonra marşa bastık ve çalıştı. 1-2 saat arayla gidip marşa bastım acaba biryerde kaçak varda o mu aküyü boşaltıyor diye ama tek seferde çalıştı. Şimdi yarın sabaha kadar garajda bekliyor..Çalışırsa sorun yok.

Araç bir kez çalıştıktan sonra kısa aralarla marş basıyorsa sorun aküdendir yeterli şaj olmuyordur yada kaçak vardır. aynı sorun benim fovoda vardı park lambası dügmesi her zaman basılı kalmıyordu bende anahtar açık olarak stop ettikten sonra bir kaç gün sonra havalar soguyunca çalışmaz oldu,elektrikçide baktık kaçak yok araba şarj da ediyor. kısa mesafelerde yeterli şarj olmadıgını düşünerek 170 km lik yol yaptım şimdi düzeldi... kibrit oldu..
Kullanıcı avatarı
alper33
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: erkan gül
Nereden: Kırklareli
Arabanız: Honda civic 2005

İleti lkwdriver » 08 Oca 2013, 16:34

kapı sivişlerinde toz lastiği duruyormu, toz lastiği olmadığında arada mesafe kalıyor tavan lambası kapı açılmış gibi yanıyor bu yüzden alarm devreye girip çıkıp aküyü boşaltıyor benim başıma geldi. mesela aracı yoldan geldiğinde alarmla kapatıyorsun o zaman normal kapanıyor. tavan lambası sönüyor, sorun yok. araç sıcak olduğu için sivişler kapanıyor. bir süre sonra hava soğuduğu için genleşme olduğundan siviş açık kalıyor alarm devreye giriyor. aküyü boşaltıyor. böyle bir durumda olabilir. geçmiş olsun
Kullanıcı avatarı
lkwdriver
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: coşkun aytan
Arabanız: skoda felicia 1,9 glx

İleti paranoia » 10 Oca 2013, 00:49

Akünün boşaldığı kesin . bakalım sabah nasip bekleyelim öğrenelim.
paranoia
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Nuri Şalk
Nereden: İzmir
Arabanız: Octavia 1.6 TDI DSG Otomatik 2011 Makyajlı Ambient

Önceki

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir