Motor yağı bozulur mu?

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Motor yağı bozulur mu?

İleti fencolic » 07 Şub 2013, 22:23

Bildiğim kadarıyla araba çok fazla yol yapmasa bile yılda bir yağ değişimi öneriliyor. Demek ki yağın bir kullanım ömrü var. Ancak yağ bidonlarının üzerinde hiç son kullanım tarihine rastlamadım. Aldığımız yağ belkide bayat, böyle birşey olabilir mi?

Normalde castrol 20/50 yağın 4 litresi sanayide 50 lira. Ben 37 liraya nette buldum ve kargo ücretsiz. Acaba yağın tarihi mi geçti desem öyle bir tarih de yok. Emin olmak için ne yapmak lazım. Belkide 50 liraya satılan ötekinden daha eski, nereden anlayacağız?

biR dERdiM vaR biN dERMaNA dEĞişMeM

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Düzce
Arabanız: Felicia 1.3 GLXi

İleti AhmetH » 07 Şub 2013, 23:00

kullanılmıyorsa bişey olmaz denebilir ama kullanılıyorsa sıkıntı.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti hakanerdogan » 07 Şub 2013, 23:03

Km ya da yıl sınırının konmasındaki mevzu, km dolmuyorsa demek ki çok kısa mesafe biniliyor, kısa mesafe binildiği için de ısınan yağ, soğuk motora değdiğinden zamanla nemlenme yaparak gittikçe çamurlaşıyor.

Kullanmıyorsan, petrolyüm malzeme, durduğu yerde ne olabilir ki? :)
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hakangemini » 08 Şub 2013, 23:46

Yağın da üretildiğindeki özellikleri zamanla bozulur, içinde asitlik oranı artar. Isı ve ışık bu etkiyi daha da arttırır. Ortamdaki nem de bozulmayı hızlandırır. Yağlara çeşitli kimyasallar eklenmektedir ve bunlarında bir bozunma süresi vardır. Orjinal ambalaj açılmadığı takdirde raf ömrü genelde 2 yıl olarak verilmektedir.

http://www.teknikport.com/2012/05/yaglar2/
Kullanıcı avatarı
hakangemini
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: HB
Nereden: Düzce
Arabanız: 2003 Octavia Business

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir