Geçmeyen Balans Titreşimi Sorunu Çözümü.

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Geçmeyen Balans Titreşimi Sorunu Çözümü.

İleti firarim19 » 11 Şub 2013, 20:43

Merhaba arkadaşlar,

Bildiğiniz üzere benim aracıma pejo jantı takmıştık. Aldığımız "muhterem" !!! bana jant göbeklerı arasında bir fark oldugunu söylememişti.
Tabi ben daha önce birşey yaşamadığımdan 2-3 ay civarı şehir içi gezdim. İlk gittiğim uzun yolda titremeyi farkedip heralde balans bozuk zaten kışlıklar takılacak diyip yaklaşık 1 ay da öyle salladım.

Birkaç gün önce takılan kışlıklar ile çıktığım uzun yolda 100 den sonra aşırılaşan titremeye sinir ola ola 300 km gittim. Kastamonuda uğradığım balanscı aynen şunu dedi : " abi bunlar peju jantı bu arabaya olmaz bak böyle boşluk var, lastiklerde 0 balans hatası olsa bile bu boşluk yüzünden hep sallar bunlar. Bİrde bu şekilde hep bijonlara biner yük tehlikeli çok abey "

İnternetten olayi biraz araştırıp göbek ile aradaki boşlugu doldurmak için bilezik diye tabir edilen çeşitli kalınlıkarda ve ebatta plastik veya çelik halkalarla bu sorun giderilebiliyormuş. 2 jantcı gezdim bugün 2 sinde de yoktu o ebat. Bende sizlerle ekte paylaşacağım dökümandan bakarak ebatları ve boşluğu hesapladım. Tornacıya giderek çelik malzemeden 4 halka yaptırıp işyerinde gelip hepsini taktım. Sonuç mükemmel. 160 a kadar test edebildim ve 0 titreşim vardı.

Uzun uzun yazıp kafa şişirdiysem affola. Ancak ben yıllardır bu sektörde olduğum halde böyle bir detayı hiç duymamıştım. İstedim ki birileri belki okur ileride faydası olur.

http://www.dosya.tc/server/z41iKk/bilezik_sistemi.pdf.html

93 Favorit L
99 Felicia GLX LPG
03 Fabia Elegance 1.4 LPG
11 Fiesta TDCI
15 Rapid Spaceback 1.2 MPI

Skoda bir bakış açısı, bir yaşam tarzıdır. Mütevaziliğin simgesidir.
firarim19
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Samsun
Arabanız: Rapid Spaceback 2015

İleti furunotr » 11 Şub 2013, 20:51

Her aracın off-set değeri var jant alırken diğer ölçülerden başka buna da bakmak gerekiyor ve önemli... O adaptörleri taksanız bile yükte iken lastikler çamurluğa sürtebilir ya da başka problemler yaşanabilir...

Şurda jant ile ilgili gerekli bilgiller var...

http://www.sekizsilindir.com/2012/02/ja ... rleri.html
furunotr
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Haluk Pirinç
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Felicia Combi GLXİ

İleti firarim19 » 11 Şub 2013, 21:23

ofset konusunu biliyordum da göbek ebat farkını bilmiyordum. Jantlarda herhangi bir sürtme yok 4 aydır yüklü yüksüz hızlı yavaş uzun kısa her koşulda denedik.
93 Favorit L
99 Felicia GLX LPG
11 Fiesta TDCI

firarim19
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hetepe » 11 Şub 2013, 21:47

Bilezik diye söylenen şey de pek güvenli değil, olması gereken göbek değerinin de araca uymasıdır, jant alırken sadece bijon delikleri, jant çapı değil, onlar kadar önemli olan ölçüler de dikkate alınmalı ve bilinçsiz satıcıların lafına gidilmemelidir, onlar elindekini satmak ister...
Örnek olarak ölçüler: Fabia mk1 : 6J14 ET57 38 5*100
jant çapı : 14'' (inch)
jant kalınlığı : 6'' (takacağınız lastiği sınırlar, daraldıkça tabanın yere bastığı bölüm azalır)
Bijon aralık değeri : 5*100 ( bijon sayısı ve merkeze olan uzaklık değeri, (mm))
Offset : 57-38 ( göbek çapı, jant ekseninin dışa olan mesafesi, sanayi dili ofset)
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti fatih usta » 11 Şub 2013, 22:15

ford araçlarda özellikle 4 bijon olanlarda hiç bir jant ford a olmuyor pejo ile benzerliği bijon çaplarının aynı 4*108 oluşudur. ama göbekleri farklı pejo daha büyük . ustalar doğru söylemiş balans tutmaz . tutsada üzerinde yani finishbalans ile tutar oda lastik sökülünce geri bozulur
Kullanıcı avatarı
fatih usta
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fatih
Nereden: Ankara
Arabanız: favorit 135 l

İleti firarim19 » 11 Şub 2013, 23:06

Aynen fatih usta dediğin gibi olay.

Mümkün mertebe orjinalde kalmak lazım. Zaten orjinal dışı taktığım tek şey jantlar oldu araca.

Birde flans takanları merak ediyorum. Bana gerekmiyor da takılan araçlarda zararı olur mu?
93 Favorit L
99 Felicia GLX LPG
11 Fiesta TDCI

firarim19
AMBIENTE
AMBIENTE

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir