Motor içi temizleme

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Motor içi temizleme

İleti fencolic » 12 Şub 2013, 00:34

Arkadaşlar yağ değiştireceğim, yağ kararmış, yağ kartı yok, aracımı alırken en son 2 bin km önce değiştiğini söylemişti sahibi bende inanıp değiştirmedim, 4 bin km de ben yaptım üstüne ama içim rahat değil hiç.

Motorun içi de temizlensin istiyorum, bunun için bazı forumlarda yağı boşaltıp 1-2 litre mazot ekleyip 1dk rölantide çalıştırıp motorun içinden çamur gibi yağ aktığını, ardından yeni yağı ekleyip işlemin tamamlandığını okudum. Böyle birşey deneyen oldu mu, biraz riskli geldi bana.

İkincisi motor iç temizleyici olarak satılan ürünler var, yağ değişimi öncesi motora katılıp 10 dk çalıştırıp yağ boşaltılıyor ve yeni yağ eklenip işlem tamamlanıyormuş.

Önce sizlere danışmak istedim, daha önce böyle ya da daha farklı uygulamalar yapan olduysa tavsiyelerinizi bekliyorum.

biR dERdiM vaR biN dERMaNA dEĞişMeM

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Düzce
Arabanız: Felicia 1.3 GLXi

İleti AhmetH » 12 Şub 2013, 00:36

Yeni filitre takıp düz 10 numara yağ doldurup 1 hafta kullanın :)

1 hafta sonra 10 numara yağıda akıtıp yeni filitre ile istediiniz yağınızı koyarsınız.

en güzel temizlik böyledir.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti fencolic » 12 Şub 2013, 00:39

AhmetH yazdı:Yeni filitre takıp düz 10 numara yağ doldurup 1 hafta kullanın :)

1 hafta sonra 10 numara yağıda akıtıp yeni filitre ile istediiniz yağınızı koyarsınız.

Düz 10 numara yağ derken, şu tırcıların kullandığı ve yol kenarlarında "10 numara yağ bulunur" yazısı olan yerlerde satılan yağları mı kastediyorsunuz?:D

biR dERdiM vaR biN dERMaNA dEĞişMeM

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Düzce
Arabanız: Felicia 1.3 GLXi

İleti AhmetH » 12 Şub 2013, 00:42

aynen öyle :D

her sanayide mutlaka yağcı vardır böyle her nevi motor yağının gresin falan bulunduğu.

onlarda bulunur 4 litre alın 30 lira bişey tutuyor.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti onurson » 13 Şub 2013, 09:15

liqui moly nin motor içi temizleme ilacı var. Bence öyle birşey kullan.
Kullanıcı avatarı
onurson
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: onur sonmez
Nereden: Ankara
Arabanız: YENİ KİA RİO SEDAN

İleti scania_seat_skoda » 13 Şub 2013, 09:59

fencolic yazdı:
AhmetH yazdı:Yeni filitre takıp düz 10 numara yağ doldurup 1 hafta kullanın :)

Düz 10 numara yağ derken, şu tırcıların kullandığı ve yol kenarlarında "10 numara yağ bulunur" yazısı olan yerlerde satılan yağları mı kastediyorsunuz?:D

Kastetdiginiz yagi motora koyarsaniz buyuk hata yaparsiniz.motor yaginin siyahligina aldanmayin.motorun ici sandiginiz bigi camur felan tutmaz.olmasi gereken degerdeki yagi mobil marka koyun.yagdegisimlerini birazda erken yapin.olay budur hic macera aramayin bence.liqui moly gibi bor icerikli katkilarda ise yariyor ama degmez bence.
Kullanıcı avatarı
scania_seat_skoda
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ufuk usta
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 2001 1.9 TDI octavia combi L&K 110 kw 6 vites

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir