EN İYİ PLASTİK YAPIŞTIRICI?

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

EN İYİ PLASTİK YAPIŞTIRICI?

İleti Fabian » 23 Şub 2013, 14:25

Arkadaşlar,

Aracımda 2 kırık plastik var :

1. Kutu İçecek soğutma kapağının plastik ucunu, soket takarken nasıl açmışlarsa kırmışlar. Yumuşak plastik ..
2. Aracın beynini tutan üst klips..Sert Plastik:..

Bu iki plastiği bir daha kırılmamak üzere nasıl yapıştırabilirim?

Not : Her iki plastikte esneme yoluyla iş görüyor.. Yapıştırdıktan sonra da esneyeceği için (beyin klipsi hariç) çok sağlam bir yapıştırıcı olması lazım.. Teşekkürler

Fabian
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fabian
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Fabia

İleti hakangemini » 23 Şub 2013, 15:08

Loctite 406 Rubber, plastic yapıştırıcısı iyi yapıştırır.Loctite® 7239 Polyolefin Primer i de almanı gerekli. Henkel'in Pattex extreme adlı esnek ürünleri yapıştıran yapıştırıcısı var. Yapıştırmanın sağlam olması için biraz beklemek gerekiyor.
Kullanıcı avatarı
hakangemini
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: HB
Nereden: Düzce
Arabanız: 2003 Octavia Business

İleti hakangemini » 23 Şub 2013, 15:56

Bir de yine Henkel'in çift bileşenli yapıştırıcıları var. Kürlenme süresi biraz uzun ama belirttiğiniz şekilde esnemeye dayancak yapışmayı sağlayabilecek yapıyı oluşturabilir. Diğer yapıştırıcılar esnemeyi tam muhafaza edemezler.
Kullanıcı avatarı
hakangemini
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti felicia042 » 23 Şub 2013, 18:53

en iyi yapıştırıcı JB WELD bildiğim kadarı ile
2 side benim başıma geldi.
1. sinde oraya başka bir plastik parçayı mini vida ile tutturdum sorun çözüldü.
2. sinde de çift taraflı süngerimsi yapışkanlar var eni 3 cm olanlardan al 2 sini üst üste yapıştır, ecunun üzerine tuttur sonra yerine tak oda yerinden kıpırdamaz
Kullanıcı avatarı
felicia042
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ayhan
Nereden: Konya
Arabanız: VW POLO 1.0

İleti alper33 » 23 Şub 2013, 22:03

Tangit adlı bir yapıştırıcı var, sadece plastigi plastiğe yapıştırmak için kullanılır.kuruma süresi uzundur fakat plastik yapıştırmada bir numaradır.
Kullanıcı avatarı
alper33
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: erkan gül
Nereden: Kırklareli
Arabanız: Honda civic 2005

İleti hakangemini » 23 Şub 2013, 23:28

TANGIT PVC boru yapıştırmada sıklıkla kullanılır. Ama her plastikte kullanmaya uygun değil, bazılarını eritiyor. JB Weld markasını duymuştum, ama hiç kullanmadım. Ama Henkel ürünlerini kullandım.
Kullanıcı avatarı
hakangemini
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti yonetici » 23 Şub 2013, 23:46

Literatürde "epoksi yapıştırıcı" olarak geçen reçine içerikli ürünler ihtiyacınızı karşılar. Pattex Rapid Auto adlı ürünü kırık tampon tırnakları için kullandım gayet başarılı.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti Fabian » 25 Şub 2013, 09:20

Pattex'in solüsyonlu yapıştırıcısından aldım ilk önce. Sonra mağaza çalışanına sordum. Aracımda kırılan bir klips var, sert plastik... Bu Pattex işimi görür mü? dedim..

Abi senin işini TANGİT görür dedi...

Aldığım pattexi yerine bırakıp Tangiti alıp eve geldim. Sert bir plastik parçayı kırdım. Tekrar yapıştırdım deneme yaptım akşam. Sabah çok hafif zorlamamla aynı yerden tekrar kırıldı ???

Götürüp İade edeceğim...

BİSON Plastic vardı reyonda. Onu kullanan var mı?
Fabian
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Fabian
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Fabia

İleti hakangemini » 25 Şub 2013, 13:36

Çift bileşenli yapıştırıcı kullanın, ?'un belirttiği epoksi bazlı yapıştırıcılarda genelde çift bileşenli olarak ambalajlanıp satılıyor.

Devcon plastci welder (22 TL), Pattex repair extreme, bison sert plastik yapıştırıcı (7TL), 404 hızlı plastik, 404 epokis yapıştırıcı, Akfix epoksi piyasada bulabileceğiniz ürünler. epoksi bazlı olanlar için kürlenme süresi uzundur (12-24 saat)

Hemen yapışmış gözükse de mukavemetli olması için beklemek gerekiyor.

Biraz pahalı olmak ile birlikte Würth'ün replast easy ürünü de var. Bu da başarılı bir ürün.http://www.wurth.com.tr/images/katalog/pdf/14_0150.pdf
Kullanıcı avatarı
hakangemini
AMBIENTE
AMBIENTE

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir