pistonlardan biri çalışmıyor

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

pistonlardan biri çalışmıyor

İleti ünsal » 15 Haz 2006, 16:38

arkadaşlar  ilginç bir olayla karşılaştım arkadaşımın aracında söyle bi sonrun var pistonun biri çalışmıyormuş araç gürültülü çalışıyor,titreme yaptığı için servise gitti boyle bir sorunla karşılaştı araç nissan primea 97 model ne gibi sorunlar olur nelerle karşılaşır ?

AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti yonetici » 15 Haz 2006, 19:45

Motor çekişten düşer, gürültülü ve sarsıntılı çalışır, silindir duvarlarında oval aşınma meydana gelebilir, kompresyon kaçakları oluşabilir kısaca böyle gidilmez. Bu arıza muhtemelen distribütör, distribütör kablosu, enjektör, buji gibi bir parçadan kaynaklanıyordur ve çözümü basittir herhangi bir usta sorunu bulacaktır.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti ünsal » 16 Haz 2006, 13:15

bunun beyinden kaynaklanması mümkünmü acaba servis en son beyin den gelen kabloda var demiş daha sonra bi entekre de olduğunu söylemişler şu an araç düzeldi (sizde doğru yönlendirdiniz çok teşekkür ederim sayın ?)
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

İleti yonetici » 16 Haz 2006, 16:15

Japonların işi belli olmaz beyinden gelen tek sinyali her enjektöre ayrıca dağıtan bir entegreden bahsediliyor olabilir ama doğrudan beyinle alakalı bir sorun olmaz yoksa tüm silindirler bozulurdu. Arabanın beyni silindirlerin tamamını birbiri ile aynı çalıştırır motorun düzgün çalışması içinde bu şarttır bu yüzden her birini ayrıca ayarlamayla falan uğraşmaz beyinden kaynaklı tek silindire etki eden bir sorun olma ihtimali bence çok düşük. Bana göre arabada sadece o silindire ait enjektör sinyal hattı bozuktu benzin göndermiyordu.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti ünsal » 19 Haz 2006, 14:14

verdiniz bilgiler doğrultusunda servise gittik ve harfiyen söylediğiniz şekilde entekre enjeksiyonun birini tetiklemediği için çalışmıyormuş bir entekre değiştirdiler sorun hal oldu bilgileriniz için çok teşekkür ederim  iyi çalışmalar
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

İleti ugurgeylani » 13 Eyl 2006, 00:52

çok özür dilerim arabanın beyni dediğiniz parça hangi parça oluyor ve görevi ne oluyor.teşekkür ederim...
ugurgeylani
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 13 Eyl 2006, 03:32

Arabanın beyni adında anlaşılacağı gibi aracın elektronik işletim sistemidir. Bilgisayarın işlemcisi, anakartı ve harddiski gibi düşünün. O yoksa arabanın hiçbirşeyi çalışmaz. Onsuz oto çakmağına elektrik bile gelmez desem çok fazla abartmış olmam.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti yonetici » 13 Eyl 2006, 03:41

Aşağıdaki resimde fabianın beyni bulunmaktadır diğer marka ve model araçlarda da çok farklı bir görüntüsü yoktur hatta arabaların hepsinde birbirlerine çok benzerler.

Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti skodacı » 08 Ekm 2006, 18:50

peki emir bey sadece çalışmıyan pistonu değiştiremezmiyiz?yani illa piston takımının komple değişmesimi gerekiyor?
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Sselim » 08 Ekm 2006, 21:06

pistonun birinin çalışmaması demek arabanın motorunun kendisini yemesi demek,,,

biran önce tamiri yapılmalı aksi halde piston kendiyle yetinmeyip diğer parçalarada zarar verir,,,

ayrıca pistonun çalışmaması aracın güçten düşmesinide sağlar,,,

oda yetmezmiş gibi araba zengin karışım üretir ve daha fazla benzin yakar,,,

cebe zarar,,,

biran önce yapılmalı,,,,
Sselim
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 08 Ekm 2006, 22:35

peki sadece çalışmayan 1 pistonu değiştirsek sorun çözülmez mi?yani çalışmayan 1 piston için piston takımının komple değişimi gerekli...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ünsal » 08 Ekm 2006, 23:27

piston değiştirmek mi ..?

piston değişmesi için biraz daha farklı problem olmuş olması gerekiyo iş o safhaya gelmedi anlıcanız .. eğer geerekseydi  değişecekti arkadaşlar Smile
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

İleti ünsal » 08 Ekm 2006, 23:32

[quote="?"]

Japonların işi belli olmaz beyinden gelen tek sinyali her enjektöre ayrıca dağıtan bir entegreden bahsediliyor olabilir ama doğrudan beyinle alakalı bir sorun olmaz yoksa tüm silindirler bozulurdu. Arabanın beyni silindirlerin tamamını birbiri ile aynı çalıştırır motorun düzgün çalışması içinde bu şarttır bu yüzden her birini ayrıca ayarlamayla falan uğraşmaz beyinden kaynaklı tek silindire etki eden bir sorun olma ihtimali bence çok düşük. Bana göre arabada sadece o silindire ait enjektör sinyal hattı bozuktu benzin göndermiyordu.

[/QUOTE]
çıkma bir entekre bulundu arıza giderildi piston değiştirmeye gerek yok

arıza hemen fark edildi çünkü tüp montajı yapılırken servisin dikkatsizliğinden kaynaklanmış yani böyle bir işiçin piston değiştirmedik
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

İleti skodacı » 08 Ekm 2006, 23:34

minik bey ben neden bahsediyorum siz neden bahsediyorsunuz?ben pistonlardan birinin çalışmaması durumunda komple piston takımının değişimi gerekli mi diye soruyorum siz bana neden bahsediyorsunuz?emir bey bu konuda görüşleriniz bekliyorum...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ünsal » 08 Ekm 2006, 23:40

ben yaptığım işi anlattım siz sorunuzun cevabını emir beyden alın ...

AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

İleti yonetici » 09 Ekm 2006, 03:39

[quote="skodacı"]peki sadece çalışmayan 1 pistonu değiştirsek sorun çözülmez mi?yani çalışmayan 1 piston için piston takımının komple değişimi gerekli...[/QUOTE]

Pistonun çalışmamasının pistonun kendisinden kaynaklanan bir sorunu olmaz ki. Ancak pistonun biyel kolu kırılacak yada eğilecek ki değiştirmek gereksin. Ayrıca 1 tanesi çalışmıyor diye tamamını değiştirmenin mantıklı bir tarafı yok.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

İleti skodacı » 09 Ekm 2006, 21:54

1 ğistonun çalışmaması durumunda sadece o pistonu değiştirmek uatalara göre pek sağlıklı bir işlem değilmiş.piston takımının komple değişmesi gerekir diyor çoğu usta.siz bu konuda neler sötlüyeceksiniz emir bey...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 11 Ekm 2006, 07:08

Ustaların söylediklerine ben şahsen inanmadım. Orijinal ekipman kullanılırsa böyle birşey gerekmez yan sanayi parçalar diğer pistonlarla çok hassas farklılıklara sahip olabilir onlar bundan dolayı tamamını değiştirmek istiyordur.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Sonraki

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir