pistonlardan biri çalışmıyor

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

pistonlardan biri çalışmıyor

İleti sainz » 16 Ekm 2006, 21:16

[quote="skodacı"]peki emir bey sadece çalışmıyan pistonu değiştiremezmiyiz?yani illa piston takımının komple değişmesimi gerekiyor?[/QUOTE]

Eğer arızaya hemen müdahale edildiyse, pistonu değiştirmeye gerek kalmayabilir.

İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti parsanoto » 24 Ekm 2008, 15:09

bu konuyu eskilerde gezerken buldum dikkatimi çekti.piston çalışmaması demek pistonun mekanik hareketini yapmaması değil.piston yine blok içinde yukarı aşağı hareketini yapar. 1 ve 4.piston yukarı çıkarken 2 ve 3 aşağıya iner.zaten 1 tane  piston blok içinde bu çalışmayı yapmasa piston kolu yerinden çıkar motorda anormal dercede hasar ortaya çıkar.
pistonun çalışmaması ateşleme yapmıyor olması demektir yada yapması gereken ateşlemeyi standart oranda yapamamasıdır.yani pistonun tepesine benzin gelip patlama yapamıyorsa ya ateşleme sisteminde bi sorun vardır yada subaplarda.

bu sorunlar giderilmedikten sonra eski pistonu çıkarıp yenisinide taksanız sorun giderilmez.
parsanoto
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 24 Ekm 2008, 15:21

[quote="parsanoto"]bu konuyu eskilerde gezerken buldum dikkatimi çekti.piston çalışmaması demek pistonun mekanik hareketini yapmaması değil.piston yine blok içinde yukarı aşağı hareketini yapar. 1 ve 4.piston yukarı çıkarken 2 ve 3 aşağıya iner.zaten 1 tane  piston blok içinde bu çalışmayı yapmasa piston kolu yerinden çıkar motorda anormal dercede hasar ortaya çıkar.

pistonun çalışmaması ateşleme yapmıyor olması demektir yada yapması gereken ateşlemeyi standart oranda yapamamasıdır.yani pistonun tepesine benzin gelip patlama yapamıyorsa ya ateşleme sisteminde bi sorun vardır yada subaplarda.

bu sorunlar giderilmedikten sonra eski pistonu çıkarıp yenisinide taksanız sorun giderilmez.
[/QUOTE]

zaten ötekilere bağlı olduğu için istemesede çalışacaktır. lakin diğer silindirlere yük olup verimi düşürecek, vurunutuyu, sesi artıracaktır. beyin problemi imiş bu, ben silindirin içine yakıt veren enjektörlerden tıkananı ve bu yüzden çalışmayan silindiri, bunu fark ettirmeyecek şekilde olanı duydum. rölanti devri bozukluğundan uyanılıyor genelde.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti parsanoto » 24 Ekm 2008, 15:28

[quote="hakanerdogan"]
[quote="parsanoto"]bu konuyu eskilerde gezerken buldum dikkatimi çekti.piston çalışmaması demek pistonun mekanik hareketini yapmaması değil.piston yine blok içinde yukarı aşağı hareketini yapar. 1 ve 4.piston yukarı çıkarken 2 ve 3 aşağıya iner.zaten 1 tane  piston blok içinde bu çalışmayı yapmasa piston kolu yerinden çıkar motorda anormal dercede hasar ortaya çıkar.

[/QUOTE]

zaten ötekilere bağlı olduğu için istemesede çalışacaktır. lakin diğer silindirlere yük olup verimi düşürecek, vurunutuyu, sesi artıracaktır. beyin problemi imiş bu, ben silindirin içine yakıt veren enjektörlerden tıkananı ve bu yüzden çalışmayan silindiri, bunu fark ettirmeyecek şekilde olanı duydum. rölanti devri bozukluğundan uyanılıyor genelde.
[/QUOTE]
enjektör olayıda olağan problemlerdendir.enjektörde tıkandığı zaman yeterli yakıtı veremicektir pistonlara.zaten bu tip sorunlar  araba teklediği zaman veya çekiş düştüğü zaman anlaşılabiliyor.
parsanoto
CLASSIC
CLASSIC

Önceki

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir