Elektirk bağlantısı-Yardım gerekli

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Elektirk bağlantısı-Yardım gerekli

İleti fencolic » 31 Mar 2013, 16:50

XM891_320x240.jpg
XM891_320x240.jpg (14.68 KiB) 3144 defa görüntülendi

Arkadaşlar tavan lambasından elektrik alıp şerit led ile ayak aydınlatması yapacağım. Kapılar açılınca yanacak, kapılar kapanınca sönecek. Ancak hangi kablodan paralel çekeceğimi bilmiyorum, elimde multimetre de yok. Bilen varsa eklediğim resim üzerinde (+) ve (-) uçları işaretleyebilir mi?

biR dERdiM vaR biN dERMaNA dEĞişMeM

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Düzce
Arabanız: Felicia 1.3 GLXi

İleti axiqonyalı42 » 31 Mar 2013, 18:21

fencolic yazdı:
XM891_320x240.jpg

Arkadaşlar tavan lambasından elektrik alıp şerit led ile ayak aydınlatması yapacağım. Kapılar açılınca yanacak, kapılar kapanınca sönecek. Ancak hangi kablodan paralel çekeceğimi bilmiyorum, elimde multimetre de yok. Bilen varsa eklediğim resim üzerinde (+) ve (-) uçları işaretleyebilir mi?

dostum madam kapılar açılınca yanacak kapanınca sönecek kapılardaki sensörlerden alsana daha basit olur ;)
axiqonyalı42
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: yakup akıncı
Nereden: Konya
Arabanız: 95 felicia lx

İleti axiqonyalı42 » 31 Mar 2013, 18:22

fencolic yazdı:
XM891_320x240.jpg

dostum madem kapılar açılınca yanacak kapanınca sönecek kapılardaki sensörlerden alsana daha basit olur ;)
axiqonyalı42
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: yakup akıncı
Nereden: Konya
Arabanız: 95 felicia lx

İleti fencolic » 31 Mar 2013, 19:23

axiqonyalı42 yazdı:
fencolic yazdı:
XM891_320x240.jpg

dostum madem kapılar açılınca yanacak kapanınca sönecek kapılardaki sensörlerden alsana daha basit olur ;)

Aklıma geldi ama tavan lambasını kendim açtığım zaman da yansın, arabanın içi daha aydınlık olsun diye ordan almak istedim. T avandan alırsam hem kapılar açışınca hemde kapılar kapalıyken ben istediğide yanmış olacak.

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti hetepe » 01 Nis 2013, 12:32

O zaman tavan lambası ampul uçlarından alabilirsiniz, en kolayı bu.. :idea:
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Nereden: Ankara
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti onurson » 01 Nis 2013, 14:57

hetepe yazdı:O zaman tavan lambası ampul uçlarından alabilirsiniz, en kolayı bu.. :idea:

Engin abi bende uzun zamandır böyle birşey düşünüyorum konu denk gelmişken sormak istedim. şerit ledler 3 er 3 er biliyorsun. en iyi aydınlatma için kaç tane kesmeliyim. 9 tane düşünüyorum. ama toplamda 36led eder. tavandan bu kadar akımı çekersem bir sıkıntı yaratır mı acaba?
Kullanıcı avatarı
onurson
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: onur sonmez
Arabanız: YENİ KİA RİO SEDAN

İleti hetepe » 01 Nis 2013, 15:23

SMD led ler tanesi 1W dan daha az akım çeker, tesisat rahat 20-30 w lık kablo ile çekildiğinden tüm tavanı şerit led ile gezdirsen yine de sorun yaşamazsın...Kolay gelsin.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti PİCK-UP » 01 Nis 2013, 15:39

tavan lambasındaki ampülü sökün ampülün deydigi yerler deliktir o delik yerlere ince ve kibar şekilde kabloyu geçir ve

dola oraya kablo çok kalın olmasın ampülü yerine geri tak olay biter. sağ güneşliğin vidalarını sök tavan kartonu biraz

aşagı iner ordan kabloyu geçir sonra sağ ön direk kapaklarını kanırtarak çıkart ordaki kablo kanalından aşagı indir ve

açılan ve sökülen yerleri geri kapatarak aşagıdan ledlerin montajını yap.
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti fencolic » 01 Nis 2013, 17:51

Kardeşim aynen dediğin gibi yaptım çalışıyordu ancak tavan lambasını yerine takınca bir aksilik oldu ve kapılar kapansa bile hem tavan lambası hemde ledler sürekli yanıyor. Normalde kapılar kapanınca bir süre sonra tavan lambası da sönüyordu, şimdi sönmüyor.

Led bağlantısını kestim, eski haline çevirdim ama tavan lambası yine sönmüyor. Sorun nerede olabilir?

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti PİCK-UP » 01 Nis 2013, 19:09

tavan lambanızın arka kısmında başka parçalarda var.

ne oldugunu yazarsanız yardımcı olabilirim size. normal araçlardan farklı duruyor. herhangi bir aparat taktınız mı_?

yada şöyle bir sorun olmuş olabilir tepedeki mekanizması takılı kalmıştır. ön camını söktüyseniz.
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti fencolic » 01 Nis 2013, 20:13

PİCK-UP yazdı:tavan lambanızın arka kısmında başka parçalarda var.

ne oldugunu yazarsanız yardımcı olabilirim size. normal araçlardan farklı duruyor. herhangi bir aparat taktınız mı_?

yada şöyle bir sorun olmuş olabilir tepedeki mekanizması takılı kalmıştır. ön camını söktüyseniz.

Ben başka birşey takmadım, o arkada görünen aparat zaten orjinalinde var yanılmıyorsam üzerinde skoda amblemi var çünkü. Lambayı komple söküp tekrar topladım, mekanizması zaten manuel. Bir hata göremedim. Kapılar kapandıktan birkaç saniye sonra sönmesi lazım ama hala ampul yanıyor, demekki hala akım geliyor. Akımı kesmesi gereken şey kesmiyor. O görünen parçanın soketini çıkardım ampul hala yanmaya devm etti. Hiçbir anlam veremedim.
XM891_800x600.jpg

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti PİCK-UP » 02 Nis 2013, 20:26

hocam tavan lambasının ön camını sökün.

söktügünüzde camın tam ortasına denk gelen bir çıkıntı var.

karşısında plastik mekanizma var o cam o mekanizmanın tam arasına giriyor sökün kontrol edin

sorun bence oradan kaynaklı aklıma gelen bu.

(not; lamba orta konumda olduguna dikkat edin. camı takarkende bakarak takın.
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti fencolic » 02 Nis 2013, 21:20

PİCK-UP yazdı:hocam tavan lambasının ön camını sökün.

karşısında plastik mekanizma var o cam o mekanizmanın tam arasına giriyor sökün kontrol edin

Teşekkür ederim yarın ilk işim buna bakmak.

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti fencolic » 03 Nis 2013, 18:21

hetepe yazdı:SMD led ler tanesi 1W dan daha az akım çeker, tesisat rahat 20-30 w lık kablo ile çekildiğinden tüm tavanı şerit led ile gezdirsen yine de sorun yaşamazsın...Kolay gelsin.

Kardeşim ben bu şekildeki gibi şerit led ile ayak aydınlatması yapacağım. Bugün tavan lambası ucundan elektrik alıp kabloyu tavandan sol direkten pedalların oraya indirdim. Kablo ucuna 12 tane led olan şerit ledi bağladım. Gayet hoş aydınlatıyor. Ancak devam etmedim çünkü endişelendim. Bu resimdeki gösterdiğim şekilde 12 ledli şeritler ekleyip bağlamaya devam edebilir miyim? Sigorta ya da direnç filan takmaya gerek var mı bir tehlike oluşturur mu toplam 48 led aynı kaynaktan besleniyor çünkü.
fencolic yazdı:
PİCK-UP yazdı:hocam tavan lambasının ön camını sökün.

Teşekkür ederim yarın ilk işim buna bakmak.

ledled.JPG
ledled.JPG (10.97 KiB) 2983 defa görüntülendi

Arkadaşım hakkını helal et çok yardımcı oldun, bugün elektikçiye gittim meğer gecikmeli sönmeyi sağlayan devrenin bir parçası yanmış. Eski bir devreden benzer parçayı söküp ekledi ve düzeldi şimdi:) Ancak aklıma takılan şu, acaba ben şerit led aydınlatması yaptığım için akım-direnç dengesizliğinden dolayı yandı bu parça? Şu an gecikmeli yanmayı sağlayan parçayı söküp direkt bağladım serit ledi, belki yine zarar görür diye. Yukarıdaki arkadaş sorun olmaz istediğiniz kada bağlayın demiş ama emin olamadım tekara tanmasın aynı parça.

Kullanıcı avatarı
fencolic
AMBIENTE
AMBIENTE

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir