Fren limitörü nedir?

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fren limitörü nedir?

İleti skodacı » 18 Eyl 2007, 21:04

Fren limitör’ü genellikle aracın arka suspansiyon devresine bağlı bir parçadır ilk frene basıldığı zaman  arka balatalara önlere oranla birkaç saniye  hidroliğin  geç gitmesini sağlar. Bu da ön frenlerin işlerini yaparken yolun ve lastiklerin durumuna göre  aracın sağa veya sola savrulmasını önler ve dengeli birşekilde durmasını sağlar...Eğer arka fren balatası önden daha çabuk  bitiyorsa  ya bu aracın limitör diye tabir edilen parçası çalışmıyor yada iptal edilmiş olmalı.(bu etkenlerden sadece biridir)Kaynak:Skodacı

skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mygokhan » 18 Eyl 2007, 21:34

teşekkürler bilgi için..
Skoda Fabia 2011 1.2 70 HP
mygokhan
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Gökhan
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Fabia II FL 1.2

İleti skodacı » 19 Eyl 2007, 00:41

arka fren balatasının ön fren balatasından önce bitmesine neden olan unsurlardan biri...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ukucukali » 21 Eyl 2007, 11:50

Ön fren balatalarının önce bitmesine neden olan unsurlardan biri olabilir.

Arka fren limitörü aracın yüküne göre arka frenlerin daha az tutmasına yarayan bir sistemdir.

Arka koltuklarda ve bagajda yük arttıkça, limitör sayesinde arka fren silindirlerine giden hidrolik miktarıda artırılıyor. ( Kısılan hidrolik yolu açılıyor ) Yüke göre frenlerin tutması artırılmış oluyor.

Araç boşken arka frenlerim hiç tutmuyor, diyorsanız fren limitör ayarınız bozulmuş olabilir.  Limitör arızalanmış da olabilir.

ukucukali
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti slamy » 21 Eyl 2007, 14:51

[quote="ukucukali"]Ön fren balatalarının önce bitmesine neden olan unsurlardan biri olabilir.

Arka fren limitörü aracın yüküne göre arka frenlerin daha az tutmasına yarayan bir sistemdir.

Arka koltuklarda ve bagajda yük arttıkça, limitör sayesinde arka fren silindirlerine giden hidrolik miktarıda artırılıyor. ( Kısılan hidrolik yolu açılıyor ) Yüke göre frenlerin tutması artırılmış oluyor.

Araç boşken arka frenlerim hiç tutmuyor, diyorsanız fren limitör ayarınız bozulmuş olabilir.  Limitör arızalanmış da olabilir.

[/QUOTE]

Yawru şahinler de bu yüzden fren arkada yük fazlayken yada içine delikanlı sürüsü binmişken daha güvenli oluyor frenler daha sağlam Big%20smile
slamy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 21 Eyl 2007, 20:52

arka fren balatasının önden daha erken bitmesine neden olur...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Abdulkadir OĞUZ » 15 Oca 2012, 23:09

Arkadaşlar.
Benim 1990 mod.skoda favoritiminde fren limitör sorunu var. Muayeneden geçiremiyoruz. Bu fren limitörleri aracın neresinde bilen varmı? Bilen varsa beni bilgilendirirse memnun olurum. İyi Günler.
Abdulkadir OĞUZ
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Abdulkadir OĞUZ
Nereden: Hatay
Arabanız: 1990 Mod.Skoda Favorit

İleti PİCK-UP » 15 Oca 2012, 23:15

Abdulkadir OĞUZ yazdı:Arkadaşlar.
Benim 1990 mod.skoda favoritiminde fren limitör sorunu var. Muayeneden geçiremiyoruz. Bu fren limitörleri aracın neresinde bilen varmı? Bilen varsa beni bilgilendirirse memnun olurum. İyi Günler.

arka dingilde diye biliyorum... fiyatı:: 300tl civarıydı geçen yıl.
Kullanıcı avatarı
PİCK-UP
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Semih KÖYMEN
Nereden: Adana
Arabanız: Felicia Pickup 1.3 LX- VW T5 - CTR. Nemo C.P

İleti AhmetH » 16 Oca 2012, 00:14

Skodacı beyi özlemişiz

fren limitörü bizim skodalarda fren ana merkezin üzerinde arka fren borularının bağlandığı yerde.

her koşulda basıncı belli yani.

arka dingilde olanlar kuş serilerinde sol arkaya yakın bir çubukla kumanda ediliyor.

bizimkiler işte bu resimde olanlar. dikkat ederseniz soldaki çıkışlar direk boruya geçiyorken sağdakiler önce limitörden geçiyor sonra boruya..

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti hakanerdogan » 16 Oca 2012, 01:07

Benim bildiğim elektronik bir güç dağıtıcısı olur, panik fren halinde ayak kudretinden çok üstün full press basar diye biliyorum bir de tekerin biri karda biri asfaltta olunca falan arabanın sapıtmasını önleyen bir şeyler olacaktı.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti AhmetH » 16 Oca 2012, 01:27

doğru "bizim skodalar" derken eskilerden bahsetmek istemiştim Hakan bu yenilerde her zıkkım var
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti Abdulkadir OĞUZ » 14 Şub 2012, 21:54

Ahmet kardeş
Fren limitörleri için, bizle paylaştığın bilgi için teşekkür ederim. İyi günler.
Abdulkadir OĞUZ
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Abdulkadir OĞUZ
Nereden: Hatay
Arabanız: 1990 Mod.Skoda Favorit

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir