Boş vitese atmak tüketim avantajı sağlar mı?

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Boş vitese atmak tüketim avantajı sağlar mı?

İleti suppiluliuma » 21 Eyl 2007, 15:23

Bir bilgi de benden Smile
Bilenleriniz vardır mutlaka ama bazen taksici, otobüs şoförü gibi profesyonel şoförlerin bile yanlış yaptığını görüyorum. Dolayısıyla paylaşmak istedim.

Tüketimi düşürmek için uzun yokuşlarda aşağı doğru giderken genellikle vites boşa atılır (peygamber vitesi). Bu şekilde tüketimin azalacağı doğrudur ama daha da düşürmek hatta sıfırlamak mümkün: boşa atmak yerine viteste rölantiyle inmek en doğru uygulamadır. Yalnız tüketim açısından değil, güvenlik açısından da: araç boştayken kontrol minimumdur.

Bunu bilmeyen, şüphesi olan arkadaşlar varsa, araçlarında yol bilgisayarı olanlar, deneyebilir. Anlık tüketimden görebilirsiniz.

Herkese güvenli ve zevkli sürüşler dilerim.

suppiluliuma
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 21 Eyl 2007, 15:36

Cut-off özelliği sayesinde, gaz vermiyorken viteste yokuş aşağı inerken yakıt tüketimi sıfır olur (ta ki rölanti 1500 civarına düşene kadar).
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti ZAMBOĞLU » 21 Eyl 2007, 15:46

karbüratörlü araçlarda da bu böylemidir. viteste gitmek ekonomikmidir.
ZAMBOĞLU
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti irfant » 21 Eyl 2007, 15:51

Cut-off yeni nesil motorlarda var ne yazık ki.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti suppiluliuma » 21 Eyl 2007, 15:54

[quote="ZAMBOĞLU"]karbüratörlü araçlarda da bu böylemidir. viteste gitmek ekonomikmidir.[/QUOTE]

Güzel soru Smile

Emin değilim ama sanıyorum böyledir. Çünkü vitesteyken kompresyon ekstra enerji sağlar. Boşta motor kompresör yapmaz...diye düşünüyorum.
suppiluliuma
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BaTeRRiiSStt » 21 Eyl 2007, 16:00

[quote="irfant"] Cut-off yeni nesil motorlarda var ne yazık ki.[/QUOTE]
Bizim fabıalarda varmı pekı bu sistem?
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti irfant » 21 Eyl 2007, 16:03

[quote="BaTeRRiiSStt"] [quote="irfant"] Cut-off yeni nesil motorlarda var ne yazık ki.[/QUOTE]
Bizim fabıalarda varmı pekı bu sistem?[/QUOTE]

Elbette var!

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 21 Eyl 2007, 22:07

Yani o profesyonel şöforler doğru olanı yapıyor. Magirus Deutzlarda ne gezer cut off...

bide ben hala tam anlamıyla inanmış değilim. şimdi ben viteste gazdan çekiyom, tekerler motoru döndürüyo, araba hiç yakıt almadan gidiyo...

yav o zaman tekrar gaz vereceğin zaman marşa basmak gerekmezmi???

yakıt gitmiyosa istop etmiş gibi bişey demek... benzinlilerde viteste gaz kesince hiç yakmıyo, biz gaz verince hop bujiler tekrar mı çakmaya başlıyo bi gaza dokunmayla?

ben inanmıyom abi bence millet boşa atıp kaza yapmasın diye yol bilgisayarını öle programlamışlar, anlık 0.0 gösteriyo. ben 140 ta gaz kesiyom, motor bilmem kaç bin devirde ayı gibi hinildiyo,(bağırıyo) hemde hiç yakmadan... garip...
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti AV-2006 » 21 Eyl 2007, 22:25

[quote="hakanerdogan"]Yani o profesyonel şöforler doğru olanı yapıyor. Magirus Deutzlarda ne gezer cut off...

bide ben hala tam anlamıyla inanmış değilim. şimdi ben viteste gazdan çekiyom, tekerler motoru döndürüyo, araba hiç yakıt almadan gidiyo...

yav o zaman tekrar gaz vereceğin zaman marşa basmak gerekmezmi???

yakıt gitmiyosa istop etmiş gibi bişey demek... benzinlilerde viteste gaz kesince hiç yakmıyo, biz gaz verince hop bujiler tekrar mı çakmaya başlıyo bi gaza dokunmayla?

ben inanmıyom abi bence millet boşa atıp kaza yapmasın diye yol bilgisayarını öle programlamışlar, anlık 0.0 gösteriyo. ben 140 ta gaz kesiyom, motor bilmem kaç bin devirde ayı gibi hinildiyo,(bağırıyo) hemde hiç yakmadan... garip...
[/QUOTE]

ONNO USTADAN ALINTI

Soru:Yokuş aşağı giderken yakıt harcanmaz mı?,
Sabancı Üniversitesi'nde öğrenciyim.Ben ve üç oda arkadaşım günlerdir bir konu üzerinde tartışıp duruyoruz. fakat bir sonuca varamadık.En sonunda soruyu ustasına sormaya karar verdik.Soru şu.Bir araç viteste,gaza basılmıyor halde (örneğin 90 km hızla 5. viteste) yokuş aşağı hareket ederken benzin harcar mı?Bunun araçların kullandığı teknolojiyle bir ilgisi olabilirmi?Örneğin eski tip,karbiratörlü ve tamamıyla mekanik işleyen bir motorla yeni teknoloji kullanan,bilgisayar kontrollü subap zamanlaması olan araçlarda bu durum farklılık gösterir mi? Ustam,bunu bize açıklayabilirseniz minnettar kalırız.

Cevap:Elektronik püskürtme sistemli ve bazı karbüratörlü ve elektronik ateşleme sistemli araçlarda Cut-Off olarak adlandırılan , dekompresyonda motora sevk edilen benzini elektronik olarak durduran bir sistem mevcuttur.Bu,her ayağınızı gazdan çektiğinizde veya yokuş aşağı dekompresyonda yol aldığınızda motorun belli bir devrine kadar (1500-1800d/d) yakıt sevkini durdurarak tüketim ekonomisi sağlar.

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti hakanerdogan » 21 Eyl 2007, 22:41

ya hocam iyi hoşda, yakıt gitmiyorken motor durmuş gibi bişey, tekrar gaza basınca motora gaz pedalına dokunulması ile birlikte gelen ilk yakıtı buji nası ateşler ki?

benim araba dizel. sade marşa basınca buji yanar, onda sora sıkışmayla gider. bujiye gerek kalmaz. ben gazdan kesiyom giden arabayı, bujiler zaten ateşlemiyodu, ben tekrar gaz verince buji gelen ilk yakıtı tekrar yakabilmek için bi dahamı çakıyo? e benz gazdan kestiydim, silindir içinde bi yanma, bi ısı, bi egzoslama yok...

o zaman gaz kesince egzostan gazda mı çıkmayacak? araba sadece dışardaki havayı alıp, yine aynısını mı atacak egzosttan? e dışardaki hava silindir içinde yanmazsa ısınmaz, egzosa soğuk hava gider, turbo napacak bu durumda? al, bide turbo işi çıktı...

motor yakıt yakmıyo madem ben 4000 devre getirip gaz kesiyom niye bağırıyo araba? yakıt yakmıyodu hani? yakıt yoksa patlamada yok, patlama yoksa sesde yok demi?

bence yalan...
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ali » 21 Eyl 2007, 22:46

yokuş aşağı inerken viteste olunca yakıt harcamıyor, haklısın ama bir çok yerde de vitesi boşa atmak faydalı oluyor. boştayken çok az yakıyor, ama epey bir mesafe gidiyorsun. yani duruma göre ayarlamak lazım.
ali
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 21 Eyl 2007, 22:49

yok ya ben inanmıyom abi. viteste gaz kesiyom çok bağırıyo motor. ben hep boşa atarım. bağırmıyo en azından.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti pospond » 22 Eyl 2007, 00:11

ya budurum formenlerde de aynımıdır???
pospond
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti nuriatasoy » 15 Şub 2008, 22:43

Konu çok eski ama yeni bir başlık açmayayım dedim. Bu cut-off sistemi LPG li araçlarda da var mı? Tabi ki sıralı sistemli araç için soruyorum.
nuriatasoy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti umt_d » 15 Şub 2008, 22:50

Cinayet cinayet boş vites bir iki damla tasarruf için insanların canını tehlikeye atmak gereksiz bence
umt_d
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 15 Şub 2008, 23:35

boşa atmak bence daha mantıklı. Özellikle altını çizerek söylüyorum BENCE...

neden derseniz motor gereksiz yere devirlenip yıpranmayacak, motor yağı daha az eskiyecek ve herşeyden önemlisi turboyu gereksiz yere devirlendirmeyecem.

Ama gaz kesince yakmadığına hala hiç mi hiç inanamadım gitti. Peki gaz kesince araba 0.0 anlık tüketimle giderken hiç emisyon olmuyor mu?
Turbo cırıl cırıl bağırıyor... 

şöle baya uzun bi yol bulsam yokuş aşağı, yakıt ışığı yanmasına ramak kala salacam aşağı bende biliyorum ki o araba yakıt tüketip ışığı yakacak ama nerde işte...
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti Aykan DURAN » 15 Şub 2008, 23:44

Babamın Tırda Denedim ben. Boşa Alıdığında 0,bilmemkaç Yakıyor, Yüksek vitese alıp inerken 0,00 Gösteriyor.
Aykan DURAN
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti erdinc » 15 Şub 2008, 23:47

hakanım ben her hafta ufak ta olsa bi 60 km git gel yapıorum,yolda tam bayır,bnmde aklıma takılmıyo değil dedikleri gibi boşta inerken 0,7 de olsa yakıt tüketio ama 4 e cekince 0,0 gösterio ve araba daha kontrollü oluo,bana da yakıo gelio sanki yol bilgisayarı hilesi gibi,bu arada arabayı yeni aldığımızda daha alışamadan başıma bi iş gelmişti 1.vitesten 2ye alıp gaza hiç dokunmadığım halde araba kendinden ivmelenip öne atılmıştı dönmem gerekiodu son anda sıyırmıştım,mesela hakan bu sende oluo mu ben cok farklı arabalar kullandım ama bu olay bi tek bzmkinde başıma geldi,1den 2ye alıp ayagımı gazdan cektiğimde kendi kendine gaz verio gibi bişey
erdinc
Yeni Üye
Yeni Üye

Sonraki

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir