Boş vitese atmak tüketim avantajı sağlar mı?

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Boş vitese atmak tüketim avantajı sağlar mı?

İleti irfant » 19 Şub 2008, 09:46

Ahmet arkadaşımın dediği gibi, enjeksiyonlu araçlarda rölanti devrinin üzerinde (yaklaşık 1500 ve yukarısı) yakıt tamamen kesilir, kesilmese adına cut-off demezlerdi.

irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti sainz » 19 Şub 2008, 14:20

VW Caddy kullandığımda dikkatimi şu çekti:
2. viteste rampa aşağı inerken gazı tamamen bıraktığımda tüketim 0.00 lt. olarak gösteriliyor yol bilgisayarında, ancak frene bastığımda 7.0 lt. gibi bir rakam gösteriyor. Bu nedir Ahmet? Bilgin var mı?
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti sonerx » 22 Şub 2008, 01:11

frene basınca devir düşer araçta otomatik devrini yükseltmek ister ve ondan dolayı 0.7 l yazar bence.
Bu ustalar adamı USTA eder!
Kullanıcı avatarı
sonerx
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: yaşar balcı(soner)
Nereden: Trabzon
Arabanız: Hyundai Getz 1.5 CRDİ 2006

İleti esercelik24 » 29 Mar 2008, 13:43

arkadaşlar herkesin görüşüne saygılıyım rabam 1999 glxi fls ben iniş asağı sürekli ayak alişkanlığı debreje basılı iniyorum ve vites bazen boşta gidiyorum bunun ne zararı veya karı var açıklıyan arkadaşlara teşekür ederim

99 Felicia Glx-i 1.3 Mpi bir efsaneydi... (SATILDI)
Honda Civic 2007 1.6 İ-Vtec
Kullanıcı avatarı
esercelik24
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Eser ÇELİK
Nereden: İzmir
Arabanız: Honda CiViC 1.6 İ-Vtec

İleti sainz » 29 Mar 2008, 13:51

[quote="esercelik24"]arkadaşlar herkesin görüşüne saygılıyım rabam 1999 glxi fls ben iniş asağı sürekli ayak alişkanlığı debreje basılı iniyorum ve vites bazen boşta gidiyorum bunun ne zararı veya karı var açıklıyan arkadaşlara teşekür ederim[/QUOTE]

Hiç bir faydası yok enjeksiyonlu araçta yokuş aşağı boş vitese atmanın. Hele ki araç viteste ama debriyaj basılı olarak iniyorsanız, debriyaj bilyasına, baskısına gereksiz yere yük bindirmiş oluyorsunuz.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti kale » 29 Mar 2008, 13:51

[quote="esercelik24"]arkadaşlar herkesin görüşüne saygılıyım rabam 1999 glxi fls ben iniş asağı sürekli ayak alişkanlığı debreje basılı iniyorum ve vites bazen boşta gidiyorum bunun ne zararı veya karı var açıklıyan arkadaşlara teşekür ederim[/QUOTE]

boşa atmak yerine debriyaja basıyorsanız hiç birşeye yoksa debriyaj balatasına zararı var ışıklarda beklerken bile debriyaja basılı tutmamak gerek
kale
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti esercelik24 » 29 Mar 2008, 13:57

teşekür ederim saygılar

Kullanıcı avatarı
esercelik24
CLASSIC
CLASSIC

İleti BlueVRS » 29 Mar 2008, 14:05

ya bu forum iyice biz yedek parçacıların zararına çalışır hale geldi bu kadar bilgi vermeyin arkadaşlar bırakında debriyaj falan satılsın artık..işler durgun zaten..LOL
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti esercelik24 » 29 Mar 2008, 14:21

kale arkadaşım sizin izmirde 6.sanayı olabilir izmiri pek bilmem daha önce yazmistim iki yekili servise gitmiştım ama sorunu çözemediler sabah soğuklarda arabayı çalıştırırken araba gaza basinca iştop ediyar  gaz yemiyor devir düşüyor biraz yani 3-4 dakika boşta çaliştırınca düzeliyor bana iyi bir karbiratorcü ustanın adreşi lazım araba enzeksonlu daha önce sorunu yazmıştım sitedeki arkadaşlar cevap yazmıştı jiklededir diye yazmışlardı

Kullanıcı avatarı
esercelik24
CLASSIC
CLASSIC

İleti irfant » 29 Mar 2008, 17:31

Güvenlik açısından da boşta yokuş inmek tehlikeli.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kale » 29 Mar 2008, 17:36

[quote="esercelik24"]kale arkadaşım sizin izmirde 6.sanayı olabilir izmiri pek bilmem daha önce yazmistim iki yekili servise gitmiştım ama sorunu çözemediler sabah soğuklarda arabayı çalıştırırken araba gaza basinca iştop ediyar  gaz yemiyor devir düşüyor biraz yani 3-4 dakika boşta çaliştırınca düzeliyor bana iyi bir karbiratorcü ustanın adreşi lazım araba enzeksonlu daha önce sorunu yazmıştım sitedeki arkadaşlar cevap yazmıştı jiklededir diye yazmışlardı[/QUOTE]

benim götürsdüğüm bir ustam var ama karbüratör hakkında özel bir becerisi yok o yüzden dediğiniz gibi yoğunlukla karbüratör tamiri yapan bir ustaya götürmeniz faydanıza benim gittiğim karbüratörcü yok ama sitede izmirden olan baya bi arkadaş var yardımcı olurlar ...Wink
kale
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 29 Mar 2008, 17:41

[quote="esercelik24"]kale arkadaşım sizin izmirde 6.sanayı olabilir izmiri pek bilmem daha önce yazmistim iki yekili servise gitmiştım ama sorunu çözemediler sabah soğuklarda arabayı çalıştırırken araba gaza basinca iştop ediyar  gaz yemiyor devir düşüyor biraz yani 3-4 dakika boşta çaliştırınca düzeliyor bana iyi bir karbiratorcü ustanın adreşi lazım araba enzeksonlu daha önce sorunu yazmıştım sitedeki arkadaşlar cevap yazmıştı jiklededir diye yazmışlardı[/QUOTE]

Araç enjeksiyonluysa karbüratörcüde ne işiniz olacak anlayamadım.Confused
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti esercelik24 » 29 Mar 2008, 17:52

arkadaşım zaten bilseydim kime gideceğimi sormadan giderdim daha önce iki skoda servisine gittim arızayı bulamadılar jikleyi bir kontrol ediyim diye yazdım mesaji yardım bekledim

Kullanıcı avatarı
esercelik24
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 29 Mar 2008, 18:26

[quote="esercelik24"]

arkadaşım zaten bilseydim kime gideceğimi sormadan giderdim daha önce iki skoda servisine gittim arızayı bulamadılar jikleyi bir kontrol ediyim diye yazdım mesaji yardım bekledim

[/QUOTE]

Araç enjeksiyonlu madem, arıza elektronik aksamda aranmalıdır. Karbüratörlülerdeki gibi bir jikle tertibatı olacağını zannetmiyorum enjeksiyonlu Felicia' da. Bu nedenle arıza elektronik olarak aranmalı.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti esercelik24 » 29 Mar 2008, 19:41

arkadaşım ben daha önce donatıma skoda servisine gittim arabam 1 hafta kaldı beyin dahil tüm elekronik parçalar aynı model bir arabanın parçalarıyla tek tek değiştirildi  ancak arıza giderilmedi fakat forumu okuyorum aynı arızaları jikle yapıyor jikleyi ayarlıyarak gidermişler çünkü araç yazın bu arızayı yapmiyor kışın yapıyor saygılar

Kullanıcı avatarı
esercelik24
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 29 Mar 2008, 19:49

Bişey soracağım, ben viteste gazı bırakmış yokuş aşağı 0.0 anlık inerken, emisyon olmuyor mu, egzosttan bişey çıkmıyor mu?

çünkü hala inanmıyorum yakmadığına...
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti irfant » 29 Mar 2008, 20:03

[quote="hakanerdogan"]Bişey soracağım, ben viteste gazı bırakmış yokuş aşağı 0.0 anlık inerken, emisyon olmuyor mu, egzosttan bişey çıkmıyor mu?

çünkü hala inanmıyorum yakmadığına...
[/QUOTE]

Egzostan hava çıkar, zira pistonlar çalışıyor....
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 29 Mar 2008, 20:16

pistonlar çalışıyor, motor hava emiyor, turbo cırlıyor, motor gürül gürül çalışıyor... motordan patlama sesleri geliyor ama yakıt yanmıyor...

tamam ben illede yakıyor demiyorum ama, ya yakıyodur ya...

o kadar merak ediyorum ki, şöle yokuş aşağı uzun bi mesafe bulsam, bi boşta bide viteste sallasam nolacak.

yav devirlenen motor nasıl yakıt tüketmez, tekerler o momentle volanı o da pistonları çeviriyor... yav iyide niye gürültü yapıyor, mesela 4.-5. viteste giderken araç vitese takılı iken istop edince (kontak ışıkları filan yanarken) hıvvvv diye bi ses çıkarır. motor gürültüsü gelmez.

siz gazı ittirince tekrar motor start alır. ama benimki resmen gürül gürül bağırıyor. ben hala yol bilgisayarının işi olduğunu düşünüyorum... neyse çok uzadı...
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

ÖncekiSonraki

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir