LPGli Araçta Yol Bilgisayarı

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

LPGli Araçta Yol Bilgisayarı

İleti kispest » 22 Arl 2013, 19:46

LPGli bir araçta yol bilgisayarı ne kadar sağlıklı sonuçlar veriyor?

Bir süredir aynı yolu gidip geliyorum ve aynı markanın, aynı istasyonunun, aynı pompasından gaz alıyorum. Pompacı bile aynı. :D Yol bilgisayarında 6.7 litre olarak hesapladığım yakıt, eski yöntemle (fulleyip boşalınca tekrar fulletme) ölçtüğümde 7.4 gibi bir sonuç verdi. Yol bilgisayarı verisine güvenip yakıt aldığım istasyonu mu değiştirmeliyim? Malum, bir süre hava pompalama sahtekarlığını yapan istasyonlar mevcut. Yoksa yol bilgisayarı birebir sonuç vermeyip aşağı yukarı bir değer mi gösteriyor LPGli araçlarda?

Bir de başka istasyondan yakıt alıp aynı karşılaştırmayı yapacağım, bakalım sonuç nasıl olacak.

Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Enes
Nereden: Ankara
Arabanız: Skoda Fabia (2005) 1.4 Special 101 HP

İleti blauzahn » 22 Arl 2013, 20:45

ben bir ek soru sorayım; ankara'da nereden yakıt alıyorsunuz?
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

İleti palandoken » 23 Arl 2013, 08:56

Bildiğim kadarıyla yol bilgisayarı benzine göre hesaplama yapıyor. Garibim motorun benzin tükettiğini zannediyor. Lpg tüketimi yol bilgisayarında gösterilen benzin tüketiminden daha fazla olur.
Kullanıcı avatarı
palandoken
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Adem YEŞİLYURT
Nereden: Erzurum
Arabanız: 2004 Octavia 1.6 Collection Plus

İleti ekremesiroglu » 23 Arl 2013, 10:21

albea aracımda defalarca test ettim. araçta gösterilen ortalama tüketimden LPG %30 daha fazla yakıyor.

Yol bilgisayarı Ortalama tüketme 100km de 6 lt yazıyor ise LPG de %30 fazlası 7,8 lt yakıyor
ekremesiroglu
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ekrem Esiroğlu
Nereden: Eskişehir
Arabanız: Skoda Felicia Pickup

İleti AhmetH » 23 Arl 2013, 13:59

Yol bilgisayari benzin yakiyormus gibi hesaplar.
Benim kisisel tecrubeme gore arada 1.6 lt kadar fark var 100km tuketimde.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti kispest » 26 Arl 2013, 18:31

blauzahn yazdı:ben bir ek soru sorayım; ankara'da nereden yakıt alıyorsunuz?

Kazım Karabekir Caddesi'nin sonunda bir Milangaz istasyonu var. Sanıyorum adı Coşkun Petrol olacak. Hiç şaşmaz, şehir içinde aynı güzergahta hep 8-8.5 litre arası yakarım buradan aldığımda.
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti blauzahn » 26 Arl 2013, 18:35

kispest yazdı:
blauzahn yazdı:ben bir ek soru sorayım; ankara'da nereden yakıt alıyorsunuz?

Kazım Karabekir Caddesi'nin sonunda bir Milangaz istasyonu var. Sanıyorum adı Coşkun Petrol olacak. Hiç şaşmaz, şehir içinde aynı güzergahta hep 8-8.5 litre arası yakarım buradan aldığımda.

Anladım kardeşim teşekkür ederim. Ben sincan tarafında olduğumdan bana uzak kalıyor.. Biz de shell den alıyoruz haliyle :)
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

İleti superb2009 » 05 Tem 2014, 11:31

kispest yazdı:LPGli bir araçta yol bilgisayarı ne kadar sağlıklı sonuçlar veriyor?

Bir süredir aynı yolu gidip geliyorum ve aynı markanın, aynı istasyonunun, aynı pompasından gaz alıyorum. Pompacı bile aynı. :D Yol bilgisayarında 6.7 litre olarak hesapladığım yakıt, eski yöntemle (fulleyip boşalınca tekrar fulletme) ölçtüğümde 7.4 gibi bir sonuç verdi. Yol bilgisayarı verisine güvenip yakıt aldığım istasyonu mu değiştirmeliyim? Malum, bir süre hava pompalama sahtekarlığını yapan istasyonlar mevcut. Yoksa yol bilgisayarı birebir sonuç vermeyip aşağı yukarı bir değer mi gösteriyor LPGli araçlarda?

Bir de başka istasyondan yakıt alıp aynı karşılaştırmayı yapacağım, bakalım sonuç nasıl olacak.

Merhaba ben 1.4 68 Hp Fabia'yı aldığım günden beri deniyorum. Yol bilgisayarındaki veriye % 15 eklediğimde LPG ortalamam şaşmadan çıkıyor. 9-10 depoda sonuç hep aynı oldu. Bu şekilde denemenizi tavsiye ederim. (Aynı istasyondan almaya özen gösteriyorum.)
Hayatı gereksizlerden ayrıştırdığınızda kalan kısım yaşanabilirlikle ifade edilebilir kanaatindeyim...
Kullanıcı avatarı
superb2009
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Kayseri
Arabanız: Superb II 1.4 TSI-Fabia'03 Elegance 68 Hp

İleti bbygt » 05 Tem 2014, 18:42

yol bilgisayarının gösterdiği değer lpg yi vermez. doğru yapılan bir ayar ile lpg tüketimi yol bilgisayarındaki değerin yaklaşık %20 fazlası olması lazım. çünkü 1 lt benzini yaktıınız zaman elde ettiğiniz enerjiyi yaklaşık olarak 1,2 lt lpg ile eşde edersiniz.
bbygt
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Kayseri

İleti amaninmb » 07 Tem 2014, 00:52

motosiklet kullanırken genelde shell , total , opet veya aytemizden almaya dikkat ederdim. küçük scooter ve depo 25 TL lik olunca (Honda Fizy), normalde 25 Tl ile 200 km fakan giden alet şehir dışında 550-600 km lik gezimde depo bitince bende dikkat etmeyince gördüğüm petrolden Bpet den aldım ve 100 km bile gidemedim.
Bilindik yerlerden alırsanız zanımca sorun çıkmaz, ucuz da olsa pahalıda olsa arasında çok az fark oluyor ve 1-2 kuruş ucuz diye iyi yerle aynı gidebiliyor.

Bildik yerden alın, hem aracınızda alışıyor...
Kullanıcı avatarı
amaninmb
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mehmet
Nereden: Konya
Arabanız: 93 Favo Prima - 94 Favo GLX - 98 Felicia glxi

İleti erginbkr » 07 Tem 2014, 04:04

enes merhaba...yol bilgisayarında gösterilen değerin üstüne ortalama %20 ilave edersen lpg tüketimini bulursun...ankarada lpg nerden alınır sorusuna en güzel yanıtı şu adresten öğrenebilirsin...sevgiler...

http://forum.donanimhaber.com/m_33687046/tm.htm
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti kispest » 08 Tem 2014, 12:59

erginbkr yazdı:enes merhaba...yol bilgisayarında gösterilen değerin üstüne ortalama %20 ilave edersen lpg tüketimini bulursun...ankarada lpg nerden alınır sorusuna en güzel yanıtı şu adresten öğrenebilirsin...sevgiler...

http://forum.donanimhaber.com/m_33687046/tm.htm

Ergin çok sağolasın. Evet, benim de aşağı yukarı %20 gibi bir sonuç çıkıyor zaten.

Bu arada link de çok faydalı oldu. Ben de bir ara burada Ankara'daki dürüst istasyonların veritabanını oluşturmayı düşündüm ama foruma pek ilgi olmayınca haliyle konuya da olmadı. Hazırda varmış zaten. :)
Kullanıcı avatarı
kispest
AMBIENTE
AMBIENTE

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir