Ankara Skoda Arıkan Rezilliği

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Ankara Skoda Arıkan Rezilliği

İleti portative » 04 Ağu 2015, 12:54

Arkadaşlar merhaba,

Aracımı bu sabah buradaki övgülere dayanamayıp Arıkan Otoya götürdüm. İbrahim Usta. Bilenler bilir orayı.
Gitmeden önce aradım ustayı. Malzeme benden bakım işcilik fiyatını sordum 30tl dedi. Filtreleri ve yağı gitmeden önce parçacımdan satın almıştım.
Neyse usta yağ ve filtreleri değiştirmeden önce Ön ve Arka balatalara baktı. Arka balataya 7 liralık balata spreyinin yarısını sıktı.

Z rot değişecek dedi. Eyvallah dedim değiştirdim.

İş ödeme kısmına geldi.
30tl dediği bakım ücretine 50 tl yazdı. (Önemsemedim)
Z rot: 25 tl. Ok.
Ancak 7 tlik spreye de 18 tl yazdı. "Usta spreyi benim için mi açtın" dedim "evet" dedi.
Ben de çıkarken yeni açtığı parasının 2 kat fazlasını ödediğim balata spreyinin kalan yarınısın benim olduğunu düşünerek aldım.
Sözüm ona usta bana "ufak hesap yapıyorsun, spreyi neden alıyorsun, ben senin arka diske sprey boya sıktım parasını yazmadım (1 liralık ancak harcamıştır) tarzında çıkıştı bana.
Ben de "hem fazla fala parasını alıyorsun, hem faturaya yazıyorsun, hem de kalanı nasıl vermezsin" dedim ama herif pişkin pişkin sırıtarak kendini savunuyor hala.
Spreyi masasına bıraktım tabi. Sonra geri çevirip "istersen al" falan da dedi. Ben de yaptığın ayıp dedim çıktım.
Üstelik diğer müşterilerin yanında yaşandı bu. Ben olayın parasında değilim kurnazlık yapıp adam yolmaya çalışan bu ustayı tanıyın istedim.

portative
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Ankara
Arabanız: Seat Ibiza 2005 1.4 16V. 75HB

İleti mustklc » 04 Ağu 2015, 16:26

zrotu da değiştirip toplam işcilik 30 tl aldıysa normal bence.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti murat11h1 » 04 Ağu 2015, 16:53

İşini uyanıklığa verip müşteriyi sazan yerine koymucaksın. Gerekirse fazla fiyat vereceksin sonradan film çevirmiceksin. Bu devran böyle dönüyor demek ki... Herkes halinden memnun kimse bir çift laf bile etmemiş. :|
Kullanıcı avatarı
murat11h1
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Murat
Nereden: Çorum
Arabanız: Fabia 2005 101Hp Special

İleti ellham » 05 Ağu 2015, 12:49

piyasada düzgün esnaf bulmak çok zor arkadaşlar hakkını arayınca da böyle yapıyorlar Valla işimiz zor bu ustalarla hakikatlı adam bulmak sıkıntı.
ellham
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: erhan gön
Arabanız: skoda felicia 1.3 mpi

İleti portative » 05 Ağu 2015, 14:04

ellham yazdı:piyasada düzgün esnaf bulmak çok zor arkadaşlar hakkını arayınca da böyle yapıyorlar Valla işimiz zor bu ustalarla hakikatlı adam bulmak sıkıntı.

Sorgusuz sualsiz ne para isterlerse verelim diye düşünüyorlar. "Neden böyle" desek suratları düşüyor. Şu vidayı da sık desek işçiliklerine ekliyorlar. Ben de çalışıyorum ve çok insan çalıştırdım bunlar gibi yapmıyorum hiçbir zaman.
Arabada sıkıntı çıksa vereceğim paraya değil de bunun gibi esnafla muhatap olacağım anlara üzülüyorum.
portative
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: Seat Ibiza 2005 1.4 16V. 75HB

İleti teksamet » 05 Ağu 2015, 21:58

geçmiş olsun,

ben skoda yetkili servisinde buna benzer sıkıntı lar yaşadım, sen böyle bir serviste bunları yaşaman normal,

ben o günden beridir kendi bakımımı kendim yapıyorum. 5lt mobil1 5w/30 esp ve filtreler toplamda 200 TL ye alıyorum.

hepsini kendim değiştiriyorum, kimsenin ağız kokusunu çekmiyorum, hemde param cebimde kalıyor.

her şeyi kendim yaptığım için kafam da çok rahat.
teksamet
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ünal tek
Arabanız: roomster

İleti sainz » 06 Ağu 2015, 12:14

Maalesef artık bütün insanlar manyak.
Bugün hastanede randevu almak için ilgili kişinin nerede olduğunu sorduk güvenlik görevlisine. Bizi 2 kat aşağıya gönderdi. Halbuki ilgili kişi 3. katta imiş. Neyse bulduk ettik, işimizi hallettik. Güvenlik görevlisine de neden böyle yaptığını sorduğumuzda mal mal yüzümüze bakıp sadece sırıttı. Ölür müsün öldürür müsün? Sizin yaşadığınız gene en basitlerinden birisi. Bununla gelmiş geçmiş olsun İnşaallah.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti muharrem06 » 11 Kas 2015, 21:09

şimdi arkadaşlar bu arkadaş güzel yazmış. şimdi işin aslına gelelim.bakım fiyatına 30 tl dedik dogrudur. bu 30 tl motor yagı yag filtresi hava filtresi ve polen filtresi degişimi için olan ücret.arkadaşın artı olarak balatarı kontrol edildi . ön balataları iyi durumdaydı ama arka fren ayarları çok boşalmış durumdaydı ve ön takımda z rotunun (1 adet) bozuk oldugunu arkadaşa söyledik; yapalım dedi. işe başladık.arka frenleri balata spreyi ile temizledik fren ayarlarını yaptık.bu aradada kanpanalari cok paslı halde idi;tel fırça yardımı ile temizleyip gri sprey boya ile boyadık.(spreyi kullandıgımız bölgenin birini bu arada anladık). ön takımda z rotunu degiştirdik.sonra iş yag filitre degişimine geldi. filitre sökülünce akan yaglar oluyor. spreyin kalanınıda bu bölgeyi yıkamak için kullanıyoruz.(kalmamış ise kendimizden kullanıyoruz) ve sprey ücretine 10 tl yazıyoruz(18 tl) degil. ve arka kampanaları boyamış oldugumuz sprey boya 10 tl yazılan gibi 1 tl degil bunuda ona yansıtmadık. şimdi geldik hesap bölümüne; bakım işçiligi 30 tl; fren ayarı ve z rotu degişimi 20 tl; z rot fiyatı 25 tl;balata sprey 10 tl toplam 85 tl (şimdi sprey nasıl 18 tl olabilir) ödemeside vıza ile yapıldı faturası ve slipste elimizde mevcut. BİZ BU ARIKAN OTO REZİLLİGİ DİYE FORMDA DOLAŞAN ŞEYLERİ DÜN FARK ETTİK. YOKSA BU PİŞKİN ARKADAŞIN YAZDIKLARINI CEVAPLARDIK... VE ONA YORUM YAPAN ARKADAŞLAR ŞİMDİ BU DURUMADA BİR YORUM YAPARSINIZ ARTIK. ÇAMUR AT İZİ KALSIN TAKTİGİ İLE YOLA ÇIKMİS PİŞKİN ARKADAŞA BİRER YORUM YAPMAK İSTEYENLER BUYURABİLİR. HAYIRLI AKŞAMLAR DİLERİM.....
muharrem06
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: muharrem engör
Arabanız: octavia

İleti blauzahn » 11 Kas 2015, 21:38

Ben çok merak ettim, elinde ödemeye dair kanıtı olan paylaşsın görelim.. Her iki taraf için de çamur at izi kalsın durumu oluşuyor..
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

İleti Şeneröci » 11 Kas 2015, 23:03

iyi akşamlar şimdi sen 50tl ye aracım bakımlarını yaptıracaksın ve ustayı 2 veya 3 saat el koyacaksın ve sen ustaya pişkin diyeceksin ben tam 8 senedir tanıyorum bunları ve kendi aracımı bunlara götürürüm en ufak yanlışlarını görmedim ve okadarda cevremi gönderdim en ufak şikayet gelmedi sen o işlemleri servise gitip yaptırsaydın senden en az 200 tl işcilik alırlardı ve sen gıkını bile cıkartamazdın eyer verdiğin para zoruna gittiyse ben söylerim sana iyade ederler sende servise gider rahat rahat yaptırırsın.
Şeneröci
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Şener öci
Arabanız: Octavia

İleti Onur » 11 Kas 2015, 23:40

Arkadaşlar böyle şeyler çok ayıp bence alınan para çok fazla bişe değil burda yazılmaya bile değmez bazen ustanın gönlü olsun die 15 20 lirada fazladan atsan ne olur yarın öbür gün adam bi kaç vidanı sıktığı zaman senden ücret istemediği anlarda olur önemli olan dostluk baki kalsın hani deseniz 200 liralık işe 450 lira aldı vs arada uçurumlar olur o zaman ustaya gereken ceza kesilir bence admin bu konuya noktayı koyup kapatırsa daha iyi olur hem ustanın hemde diğer arkadaşımızın daha fazla rencide edilmesini engellemek adına...
Onur
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ONUR SERGÜL
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Fabia

İleti SKDFORMAN » 12 Kas 2015, 00:38

Bu tür hizmet üreten işletmelerden hizmet alırken üçün beşin hesabını yapmamak lazım. Bu bakkaldan ekmek almaya benzemez. 100 tl ile gidersin başka sorunlar çıkar 500 tl ile çıkarsın. Bu başıma cok geldi.
İki tarafına okuduk. bence yüzde yüz işletme haklı. Zaten bahse konu olan ücret çok küçük. 1 vidanın üstünde gittiğimizi hatırlarım. Öyle 3ün 5in hesabını yaparsak cok daha büyük sorunlar çıkar Allah korusun.
Önemli olan husus hizmeti dörtdörlük aldıkmı, aracımızdaki problemler halloldumu.
Ödediğimiz ücret piyasa şartlarına uygun mu.
e bunlar tamamsa yolumuza devam edeceğiz. Yinede memnuniytsizlik varsa daha başka işletmeler binlerce var.
Ben hizmet üreten işletmelerde, müşteri tamamen haklıdır görüşüne katılmıyorum. Çünkü bazı müşteri hizmet alacam derken insanı satın aldığını düşünüyor.
Bende hizmet üreten farklı bi sektörde çalışıyorum. Bazen müşteriye fazladan o kadar çok iş yapıyoruz ki. Ama sonunda iş ücret ödemeye gelince 10-20 tl hesabı yapıyo. Bu cidden insanı üzüyo.
Kusura bakmayın ama bazen ben kazık atan yaranıyo söylemine katılıyorum. Çünkü kitabına uydurup kazık atınca emin olun sorun olmuyo, hatta sizden iyisi olmuyo. Ama dürüst insanda bunu yapamıyor. Sora hem köle yerine konuluyor hemde emeği gasp ediliyo.

Geçenlerde başıma gelen bi olaydan bahsedeyim. Ankara Şaşmazda ün yapmış bi honda servisi ama yetkili olmayandan. Sadece hondaya bakıyor. 1000 tl gibi bi ücret ödeyip baskı balata değişimi, sbop ayarı ve bi kaç küçük işlem yaptırdık. Bunlar yaklaşık 3 saat sürdü. Daha sonra baskı balatada ciddi bi sorun olduğunu tespit edip hatayı kabul edip ücretsiz değiştireceklerini söyledir. Daha önceki işlemleri hafta sonu yapmalarına karşın hatalı işlemi hafta içi yapmak için direttiler. Bizde mecburen kabullenmek zorunda kaldık ücreti ödediğimiz için. Söyledikleri gün saat 9 da aracı teslim ettik. Daha önce maxsimum 3 saat süren baskı balata değişimini bu sefer 7 saatte yaptılar. Yani akşam 16.00 gibi aracı teslim alabildik. Ve o kadar özensiz çalıştılarki anlatamam.
Yukardaki bahsettiğim olayın nedeni ücret almıycaklarından. Oysa ücreti fazlasıyla en başta almışlardı. Ama olurmu yeni gelen başka müşteriler kaçırılırmı. Olmassa bidaha gelirler yeterki parayı kapsınlar.
İşte buna benzer olaylarda var. Ama allahtan hatalarını kabul edip ücret almadılar. İşçilik talep edende var çünkü. Ben veya çevrem bidaha önünden geçermiyim. Tabiykide asla.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti hetepe » 12 Kas 2015, 09:41

Bu konuyu açan arkadaş adını yazmamış ama yanlış hatırlamıyorsam önceden gri bir fabiası olan, benim de iyi tanıdığım bir arkadaş...
Kötü niyetli değil ama hesapta kitapta titiz olan ve bir rahatsızlık olmuş ki buraya yazmış.
Kimseye işini öğretmek haddim değil ama ben usta olsam, sprey boya, balata spreyi gibi sarf malzemelerini hesaba katmaz, baştan işçiliğe eklerim, neden?
o işe ne kadar boya veya temizleyici sprey sıkılacağı belli olmaz, yarım da kalabilir, 2 tüp de gidebilir...para verilince böyle konular çıkabilir.
Bazı insan 5 lirayı hesap eder, kimisi hiç etmez...

geçenlerde antifrizim boşaldı, çevreyolu, yakupabdal girişinde yolda kaldım, çekici çağırdım, 70-80'e götürülen yere pazarlıkla 100 tl verdim...
Gölbaşı sanayisinde önüne çektirdiğim tamirci ''su pompası dağılmış'' dedi, sadece ''işçiliğe 150'' dedi, ''tamam'' dedim, ''açmışken triger setini yenileyelim'' dedi, tamam dedim,
set, pompa, antifriz, işçilik derken 650 tl gitti...
İncelesem 50-100 aşağı düşürebilirdim belki ama usta ile tersleşmek, işin kalitesine etki eder diye birşey demedim, akşama kadar çay, tv, gazete, muhabbet falan iş bitti bir şekilde...

Haaa, işte bu yüzden alakasız bir çok işi de ''bedavadan'' aradan çıkardı usta, mesela bijonların plastik kapakları eksikti, , (serviste dahi bulunmaz) tamponda, davlumbazlarda eksik vidalar vardı, yanmayan plaka lambaları, park lambası falan , tamamladı, motoru parlattı, temizledi, lastik havalarını tamamladı, sallanan plakaları sabitledi, pc de arıza sorgusu ve silme yaptı.
sonuçta işim hallolmuş olarak ayrıldım, o beni, ben onu ilk defa gördük ama şimdi gitsem ''param yok'' desem, olabilecek kolaylığı yapar diye düşünüyorum.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti simurg66 » 12 Kas 2015, 10:12

Ben burada şikayetçi arkadaşı daha haklı görüyorum. Müşteri 3'ün 5'in lafını yapabilir ama usta yapmayacak kardeşim. Yaparsan böyle başlık açılır ve başta ben olmak üzere bir sürü müşteri kaybedersin. Madem başta konuşulan fiyat değişecek eklenen işlerle ve yeni oluşacak fiyatla alakalı müşteriye bilgi verirsin onay alıp ona göre işe devam edersin. Maalesef bizim toplumda dürüstlük kalmamış veya çok az kalmış, biraz gözü açık olmayan, işten anlamayan müşteri geldiğinde ben bu adamı nasıl kazıklarım onun hesabı yapılıyor. 2 yıl önce falandı arabama bakım yaptırırken emniyet kemeri ikaz sesini susturmak için plastik kemer başlığı var mı diye sordum ustaya getirdi. fatura ederken de 5 tl yazdı. birkaç ay sonra opette aynı parçanın 2 TL ye satıldığını görünce "yav boşver 3 tl yediğin kazıktan ne olacak" demedim tabii, "sinek küçüktür ama mide bulandırır". o usta "ya sen bizim daimi müşterimsin, bu da bizden olsun" dese kolay kolay bırakmazdım bi daha onu ama geçenlerde de yazdığım kalorifer peteği temizlemeyle alakalı bi sıkıntıdan dolayı artık o ustaya gitmeyeceğim. Yani özetle müşteri küçük hesaplar yapabilir ama usta küçük hesaplar peşinde olursa, olacaksa bile şeffaf olmazsa uzun vadede kaybeder arkadaş..En azından bence böyle...
simurg66
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: bozoklu
Arabanız: Fabia 1.4 Choice

İleti simurg66 » 12 Kas 2015, 10:16

hetepe yazdı:Bu konuyu açan arkadaş adını yazmamış ama yanlış hatırlamıyorsam önceden gri bir fabiası olan, benim de iyi tanıdığım bir arkadaş...
Kötü niyetli değil ama hesapta kitapta titiz olan ve bir rahatsızlık olmuş ki buraya yazmış.
Kimseye işini öğretmek haddim değil ama ben usta olsam, sprey boya, balata spreyi gibi sarf malzemelerini hesaba katmaz, baştan işçiliğe eklerim, neden?
o işe ne kadar boya veya temizleyici sprey sıkılacağı belli olmaz, yarım da kalabilir, 2 tüp de gidebilir...para verilince böyle konular çıkabilir.
Bazı insan 5 lirayı hesap eder, kimisi hiç etmez...

geçenlerde antifrizim boşaldı, çevreyolu, yakupabdal girişinde yolda kaldım, çekici çağırdım, 70-80'e götürülen yere pazarlıkla 100 tl verdim...
Gölbaşı sanayisinde önüne çektirdiğim tamirci ''su pompası dağılmış'' dedi, sadece ''işçiliğe 150'' dedi, ''tamam'' dedim, ''açmışken triger setini yenileyelim'' dedi, tamam dedim,
set, pompa, antifriz, işçilik derken 650 tl gitti...
İncelesem 50-100 aşağı düşürebilirdim belki ama usta ile tersleşmek, işin kalitesine etki eder diye birşey demedim, akşama kadar çay, tv, gazete, muhabbet falan iş bitti bir şekilde...

Haaa, işte bu yüzden alakasız bir çok işi de ''bedavadan'' aradan çıkardı usta, mesela bijonların plastik kapakları eksikti, , (serviste dahi bulunmaz) tamponda, davlumbazlarda eksik vidalar vardı, yanmayan plaka lambaları, park lambası falan , tamamladı, motoru parlattı, temizledi, lastik havalarını tamamladı, sallanan plakaları sabitledi, pc de arıza sorgusu ve silme yaptı.
sonuçta işim hallolmuş olarak ayrıldım, o beni, ben onu ilk defa gördük ama şimdi gitsem ''param yok'' desem, olabilecek kolaylığı yapar diye düşünüyorum.

Engin Bey anladığım kadarıyla o ustaya ilk kez gitmişsiniz. Siz hassas birine benziyorsunuz ama triger değiştirme gibi ciddi bir işi nasıl güvenipte ilk defa gittiğiniz bir yerde yaptırdınız, biraz şaşırdım doğrusu.
simurg66
CLASSIC
CLASSIC

İleti muharrem06 » 12 Kas 2015, 10:28

arkadasım biz işi yaparken arada yaptıklarımızla üçün beşin hesabını yapmıyoruz zaten.ama gördügümüz detayları atlamadan halledip yansıtmıyoruz işi yaparken yeterince şeffaf davranıyoruz. ama iş sonunda küçük ve hakkımız olan miktara gelince;ustayı satın aldım gibi tavırlar olunca moral bozuluyor. bizde insanız sonucta. simurg66 kardeşim. birde böyle düşün..
muharrem06
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: muharrem engör
Arabanız: octavia

İleti simurg66 » 12 Kas 2015, 10:44

Arkadaşın orada size karşı bir ukalalığı, ustayı satım aldım tavırlarına girmesi söz konusuysa tabii ki bu kabul edilemez bir durum, ona bir şey diyemem. Şahsen ben usta olsam ve öyle tavır takınan bir müşteri gelse kovardım herhalde.(O yüzden esnaflık bana göre değil). Ben meselenin sadece görünen yüzüne göre eleştirimi yaptım. Belki olaya bizzat şahit olmadığımız için bu olaya daha fazla yorum yapmak bir tarafa haksızlık yapmamız sonucunu doğurabilir, olayı bizzat müşahede etsem belki de şu an farklı yorum yapabilirdim ama son sözüm; bu gibi tartışmalardan herkes hissesine düşeni almalı.
simurg66
CLASSIC
CLASSIC

İleti hetepe » 12 Kas 2015, 16:37

simurg66 yazdı:
hetepe yazdı:..........................

Engin Bey anladığım kadarıyla o ustaya ilk kez gitmişsiniz. Siz hassas birine benziyorsunuz ama triger değiştirme gibi ciddi bir işi nasıl güvenipte ilk defa gittiğiniz bir yerde yaptırdınız, biraz şaşırdım doğrusu.

Teknik konularda az birşey anladığım için hassasım, evet...
triger konusu şöyle; öncelikle yolda kaldığım için seçme şansım yoktu, bu ustaya da önceden birkaç defa iş yaptırmış olan birinden duyup direkt önüne çektik arabayı...
çekiciyle gidince daha bir kuyruk adamın ayağı altında oluyor ama ben beğenmezsem ortalık çekici kaynıyor, yine çektiririm havası verdim...tok müşteri havası yani...Yoksa durumlar daha başka da gelişebilirdi, size katılıyorum.

su pompası değiştirmek için ciddi söküm yapılıyor, sadece triger ve gergileri kalıyor...
bu kadar söküm yapılıp, sadece su pompası değişseydi ve triger de 5-10 bin km sonra zamanı gelecek ve aynı masraf tekrar yapılacaktı.
trigeri en iyi marka verdiler (SKF) kayışlar (CONTİ) ve hepsi made in Germany...
işçiliğinin de zorluğu yok, kasnaklar üzerinde işaretler var, onları kaçırmadığınız sürece sorun çıkmaz, garanti olsun diye kasnaklara işaret falan da yaptılar ki, geri kalan tehlike sadece sökme takmadaki aksaklıklar ...onu da hep takip ettim, 7 saat ayakta dikildim...
gerisi de kısmet, iş olacağına varıyor...
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

Sonraki

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir