yağlar hakkında genel bilgiler

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

yağlar hakkında genel bilgiler

İleti lazianke » 09 Ekm 2007, 14:59

Sentetik yağ ile mineral yağ arasında ne fark vardır?

Mineral yağlar, petrolün işlenmesiyle elde edilen baz yağa gerekli katıkların eklenmesiyle üretilir. Sentetik yağlar ise, laboratuar koşullarında çeşitli kimyasal işlemlerden geçtikten sonra gerekli katıkların eklenmesiyle elde edilir. Laboratuar ortamında farklı bir teknoloji ile üretilen sentetik yağlar, mineral yağlara oranla daha yüksek ve daha düşük sıcaklıklar ile yüksek basınca karşı daha dayanıklıdır.

Sentetik yağlar mineral yağlara göre neden daha pahalıdır?

Sentetik yağların hammaddesi olan sentetik baz yağ, ileri teknoloji ile yoğun işlemlerden geçerek üretildiği için maliyeti yüksektir. Bu da fiyatını etkileyen nedendir.

Motorlar neden yağ eksiltir?

Yağ eksilmesi motorun teknolojisiyle ilgilidir. Yeni teknolojilerle üretilen modern motorlarda yüksek performans sağlamak amacıyla metaller (silindirler, pistonlar) birbirine daha yakın tasarlanmıştır. Motorlarda ki bu özellik yağın yıpranmasına, dolayısıyla da eksilmesine yol açar. Araç üreticileri, araçların belirli km. aralıkları için yağ eksiltme paylarını araç kitapçıklarında belirtmişlerdir. Sentetik yağlar mineral yağlara oranla daha az eksiltme yapmaktadırlar.

Sentetik yağları mineral yağlar ile karıştırıp kullanabilir miyiz?

Sentet

lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti guvenxoca » 09 Ekm 2007, 16:45

hocam paylaşım için teşekkürler...
guvenxoca
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti aytekin041 » 09 Ekm 2007, 19:07

saolun öğretmenimEmbarrassed  hep merak ettim acaba öğrencilerinizin size hocammı yoksa öğretmenimmi diye seslenmelerini istersiniz..
aytekin041
CLASSIC
CLASSIC

İleti spepe » 05 Kas 2007, 14:38

teşekür edrim. bilmediğimiz ne kadar çok şey var.
spepe
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti spepe » 23 Kas 2007, 18:19

95 favorit'e hangi yağ konulmalı.
spepe
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 24 Kas 2007, 00:26

[quote="spepe"]teşekür edrim. bilmediğimiz ne kadar çok şey var.[/QUOTE]
7 yıldır genelde "hocam"ı duydum.8. sene de öyle başladı. söylemesi de daha kolay. ama aslolan öğrencilerim hangisini tercih ederse odur.bazıları öğretmenim de derler.

ben ise "hocam"ı daha çok seviyorum.mana itibariyle daha karizmatik ve kapsamlı duruyorSmile
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti ilk aşk » 24 Kas 2007, 00:38

emeğinize teşekkürler

ilk aşk
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AV-2006 » 24 Kas 2007, 00:43

Bu birazda Perran kutman'ın oynadığı Hayat Bilgisi dizisinden kalma hoca camide...hoca camide...deyişinin kalıntısı.Tabiki öğrencinin hitabını değiştirmeye çalışmak bencede yanlış.Canı ne istiyorsa öyle hitap etsin.Bizim okuldan bir örnek ;okulumuz ilköğretim okulu olduğu için 1.kademe yani 1.2.3.4.5.sınıflar bizlere öğretmenim, 6.7.8.sınıflar hocam diye hitap eder.Her ikiside güzel bence.Ben de idarecilerime hocam diyorum.. (konu ile ilgili değil biliyorum ama sorulduğu için cevapladım.Smile)

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir