kışın klima kullanımı

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

kışın klima kullanımı

İleti Koray » 07 Kas 2007, 00:29

arkadaşlar klimamızı etkin ve verimli biçimde kullanmak için kışında zaman zaman çalıştırmak gerektiğini hepimiz biliyoruz. ancak benim tam olarak bilmediğim klimayı kışın kullanırken yazın olduğu gibi soğuk konumda mı kullanacağız yoksa ısı ayar düğmesini sıcak konuma getirip mi çalıştıracağız. çünkü kışın dışarıdaki hava klimanın üfleyeceği havadan çok daha soğuk, biz de klimayı soğuk konumda çalıştırırsak zararı olabilir ve klima zaten çalışmaz diye düşünüyorum. yorum ve bilgilerinizi paylaşmanızı bekliyorum. iyi günler

Koray
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti fabialife » 07 Kas 2007, 00:49

dereceyi en düşüğe alıp hava devirdaimini içeriye çevirdiğin zaman arabanın içi sıcakken içerideki sıcak havayı alıp üfler, amaç sadece 1-2 dakika çalıştırıp gaz devir daimini sağlamak
fabialife
CLASSIC
CLASSIC

İleti Koray » 07 Kas 2007, 01:02

bu konumda klima çalışmış oluyor mu. yani "AC" düğmesi açık değilken de yalnızca devir daim düğmesine basınca yeterli mi?
Koray
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Koray » 08 Kas 2007, 21:11

evet arkadaşlar. kışın klimanın gazının özelliğini yitirmememsi amacıyla yaptığımız klima kullanımı sıcak konumda mı yoksa soğuk konumda mı olacak? ayrıca yalnızca havayı aracın içinde dolaştıran düğmeye basmak yeterli mi yoksa "AC" düğmesi açık mı olacak? bir türlü açıklığa kavuşturamadık.  yardımlarınızı bekliyorum
Koray
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yexplorer » 08 Kas 2007, 21:24

soğukta olması gerek bence sonuçta sıcak olunca gazla bir ilşkisi kalmıyor ama araçta split ( sıcak - soğuk ) klima tarzında bir alet varsa ozaman farketmez. sıcak alıştırdığımız zaman motordan alıyor ısıyı ama soğukta gaz sayesinde soğutuyor en başta dediğim gibi bence..
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: 2003 Business

İleti ünsal » 08 Kas 2007, 21:31

klimayı 'AC' düğmesiyle açabilirsiniz düğmeye basıp klimayı 1 konumuna getirin ve 18/22 derece arasında bir iki dakika çalıştırmak yeterli diye biliyorum gazın devirdaim yapması yeterli.... fabianın kitapçığında yeterli bilgi var çalışma prensibi yazıyor...
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti ilk aşk » 09 Kas 2007, 00:44

firemoon kardeşim ilk bakışta gs li serveti hatırlatıyorsun
ilk aşk
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BaTeRRiiSStt » 09 Kas 2007, 00:51

[quote="ilk aşk"] firemoon kardeşim ilk bakışta gs li serveti hatırlatıyorsun[/QUOTE]
gecen hafta aynı şeyi ben dıyecekdım :))
BaTeRRiiSStt
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Bursa

İleti irfant » 09 Kas 2007, 09:58

En soğuk (mavi) ayara getirin.

Hava sıcaklığının 4 C'den daha düşük sıcaklıklarda klimanın çalışmadığını unutmayın!
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti semazen » 09 Kas 2007, 18:27

[quote="irfant"]

Hava sıcaklığının 4 C'den daha düşük sıcaklıklarda klimanın çalışmadığını unutmayın!
[/QUOTE]

Nasıl yaniii kardeş...Şimdi hava sıcaklığı 4 ün altına düştümü soğuk yada sıcak hava gelmezmi fanlardanShockedO zaman Doğu illerimizde araba kullanıcılarının klima sistemi felç oluyoo deseneee...Bu adamların kliması çalışmazsa arabalarının içi nasıl ısınıyor o zaman????
semazen
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AV-2006 » 09 Kas 2007, 18:36

[quote="semazen"] [quote="irfant"]

[/QUOTE]

Nasıl yaniii kardeş...Şimdi hava sıcaklığı 4 ün altına düştümü soğuk yada sıcak hava gelmezmi fanlardanShockedO zaman Doğu illerimizde araba kullanıcılarının klima sistemi felç oluyoo deseneee...Bu adamların kliması çalışmazsa arabalarının içi nasıl ısınıyor o zaman????
[/QUOTE]

Klimasız araçlar nasıl ısınıyorsa öyle, yani motor ısısıyla.

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti irfant » 09 Kas 2007, 18:45

[quote="semazen"] [quote="irfant"]

[/QUOTE]

[/QUOTE]

Kalorifer çalışmaz demedim ki ben, sadece klima çalışmaz.

+4 dereceden daha soğuk havada klima niye çalışsın ki zaten? Isınmak için kaloriferi açman yeterli....
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti Koray » 09 Kas 2007, 21:31

[quote="ilk aşk"]firemoon kardeşim ilk bakışta gs li serveti hatırlatıyorsun[/QUOTE]   doğrudur dostum futbolu takip etmiyorum. servet dediğiniz futbolcuyu da tam olarak bilmiyorum. ne diyelim insan insana benzer gerçi yakın ve uzak çevremde bana benzeyen yok ama... Smile
Koray
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti semazen » 10 Kas 2007, 15:20

[quote="irfant"][quote="semazen"] [quote="irfant"]

[/QUOTE]

[/QUOTE]

Kalorifer çalışmaz demedim ki ben, sadece klima çalışmaz.

+4 dereceden daha soğuk havada klima niye çalışsın ki zaten? Isınmak için kaloriferi açman yeterli....

Tamam tamam.... arkadaşlar jeton yeni düştü anlamışım,,,Ama yinede şu aklıma takılıyo ??? Klimadan sıcak hava gelmezmi_Aklım suna gidiyor evlerimizdeki klimalarda yazın soğuk hava kışında sıcak hava üflemesinden yararlanıyoruz!!!Tabi arabalarda klima sistemi yazın serinletmesi için faydalanıyoruz.Kışın bu olay yerini her araçta olduğu gibi klasik kalorifel sistem moduna geçiyor..Olay bu_ dimiii...
[/QUOTE]
semazen
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AV-2006 » 10 Kas 2007, 15:50

Mesela ben biraz önce 5 dakika klimayı çalıştırdım.Bu arada Ankara 10 derece idi.Wink

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 10 Kas 2007, 18:20

ben daha klimayı hiç açmadım aylardır... sabah giderken de araba öttü hava sıcaklığı +4 ün altında diye, bi baktım su birikintileri don... dedim lan hakan araba işi biliyo LOL bide ekrana direk kar simgesini getiriyo otomatik olarak.

klimayı açayım bari yarın.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti loveskoda » 10 Kas 2007, 18:41

Klimam koku yapıyo.. Rutubet kokusu... fikri olan var mı nası halletcez???
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AV-2006 » 10 Kas 2007, 18:45

[quote="skoda-auto"]Klimam koku yapıyo.. Rutubet kokusu... fikri olan var mı nası halletcez???[/QUOTE]

Ne güzel işte biz kokulara para veriyoz..LOL

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi