direksiyon sertleşmesi...

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

direksiyon sertleşmesi...

İleti ugurgeylani » 20 Eyl 2006, 23:43

emir bey,arkadaşımın superb inde direksiyon sert dönmekte.fakat servis  normal olduğunu beyan etmekte.direksiyon sertliği neden kaynaklanamıyor?tşkler...

ugurgeylani
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yonetici » 21 Eyl 2006, 00:17

Elektrohidrolik servo direksiyon hızlandıkça sertleşir bundan bahsediliyor ise normaldir. Birde sertlik göreceli bir kavramdır görmeden, kıyaslamadan birşey söylemek mümkün değil. Normal şartlarda böyle bir arabanın direksiyonunun avuç içi ile hareket halinde değilken bile az çok dönebiliyor olması gerekir. Lastik havaları, hidrolik sıvı seviyesi, direksiyon pompası direksiyon sertliğine etki eder.
Kullanıcı avatarı
yonetici
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi

Ad Soyad: Skodam Yöneticisi
Nereden: İstanbul (And.)

İleti Safariali » 14 Şub 2010, 12:11

arkadaşlar benimde direksiyon çok sertleşti 1 ay kadar böyle kullanıyorum ve biraz önce arabanın altına girdim ve gördüm aks körüğü patlak ve elimi içine soktum bilyalar dağılmış ve sanırım direksiyon sertliğinin kaynağını buldum yarın aks rulman değiştirecem inşaallah sonucu tekrar yazarım sizde bi kontrol ettirin bence selamlar
Safariali
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali desidero
Nereden: Aydın
Arabanız: Seat cordoba vario

İleti Musa » 14 Şub 2010, 14:46

Elektrikli direksiyonlarda adaptasyon yapılması ile bu sertlik gideriliyor.Daha önce direksiyon kutusu sökülmüş mü acaba ?

Eğer çok fazla sert ise direksiyon kutusunun üstünde ki pompa veya soketlerinde bir sıkıntı olabilir.Eğer bunlarda bir sıkıntı yoksa adaptasyon yapılıp düzeltilebilir.
Kullanıcı avatarı
Musa
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda felicia

İleti ünsal » 14 Şub 2010, 17:28

bu konu çok göreceli eleştirye çok musait parçaların durumu,diğer etkenler mesela emirin bahsettiği gibi lastik havaları,sıvılar,ekipmanlar benim kendi yorumum power direksiyonlar biraz sert ama elektiro servo sistemler ise tamamen elektironiğe bağlı ve arızaya çok musait bence ...
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir