Yeni çalışan arabada gaza basınca ses geliyor

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yeni çalışan arabada gaza basınca ses geliyor

İleti nuriatasoy » 24 Arl 2007, 23:20

2004 model  60000 km de 1.6 V Megan 2 sedan benzinli aracım var. Son 2-3 aydır arabadan gaza basarken ses geliyor. Ses motor kısmından geliyor ve özellikle gaza bastığım sıralarda belirginleşiyor.
Gıcırdama sesi gibi bir şey. Aynı döneme rast gelen benzin kullanımında artış var. Öyle böyle değil 2-3 kat benzin kullanımı arttı diyebilirim.  Ancak uzun yolda benzin kullanımı nispeten normale dönüyor ve araçtan uzun yolda bir süre sonra ses kesiliyor.

Lütfen birisi yardım etsinnnnn. Bu araba suyu içiyor artık. Bu ses ile alakası olabilir mi?

Bu arada sanki arabanın çekişinde bir sıkıntıda var gibi hissediyorum. 30-40 km ile giderken sanki araç tekliyormuş gibi hissediyorum.

nuriatasoy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti loveskoda » 24 Arl 2007, 23:38

Eğer triger kayışında problem olsaydı motordan patlama benzeri bir ses çıkar ve motorun işi biterdi... 

Debriyaj balatası vs. değişmeli veya ayarı yapılmalı. Meganların kronik sorunu bu....
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti elemsi » 24 Arl 2007, 23:41

kesinlikle v kayışı biraz gevşek olunca yapar :) sanki kedinın kuyrugun basıyormusun gibi ...kayışın gerginlik ayarını yaptır para etmez bir ayar ..belki kayış değişimesi gerekebilir ...çünkü germe yeri bitmiş olabılır...
      benzin yakmaya gelince motorun hava filtresini bujılerın temizliğini  enjektörleri supap ayarlarının en son ne zaman yaptırdın cok olduysa yenile komşumuz uzun zamandır tamircıye gıtmemış hava filtresini çıkardık nerdeyse dolmuş çok yakıyor diyordu senınkı de olmasın olma ihtimalı var mı ??
elemsi
CLASSIC
CLASSIC

İleti nuriatasoy » 24 Arl 2007, 23:45

hava filtresini değiştirdim. yakıtı düzeldi ama çok da fazla değil yanii. Bende debriyajdan balatasımıdır diye korkuyorum ama ....

Bujilere baktılar temiz. 60000 bakımını geçen sene yaptırmıştım. Trigiyer seti, buji falan ççok şey değiştiler. Enjeksiyon subaplarına baktırmadım henüz. Sanırım en son çare debriyaj ve enjeksiyon bobinlerine baktırmak olacak sanırım
nuriatasoy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti elemsi » 24 Arl 2007, 23:47

ses için v kayısına baktır benzın çok yakması bakmadan arabaya anlamak çok zor ...debriyajdan emın olmak ıstıyorsan 1 e al el frenini çek kaldırma çalış eğer araba asılmaya ve yerinde debelenmeye başlıyorsa sorun yok ama kesiliyorsa vites kutusundan cayırt cayırt dıye ses gelıyorsa debriyaj bıtmıstır...

elemsi
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 24 Arl 2007, 23:48

Yakıt filtresi, enjektör, debriyaj baskı, buji, kayış...

bunlardan biridir. kirli yakıt almış olabilirsin. debriyaj diye korkuyorum demişsiniz korkmanıza gerek yok, çok da ahım şahım bi set değildir debriyaj seti.

carbon temizliğide bi alternatif.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti loveskoda » 24 Arl 2007, 23:48

Bence kesinlikle debriyaj balatası... Ayarını yaptırın. Kaçırma yaptığı için gıcırdıyor, uzun yolda çok ısındığı için ses kesiliyor. Yakında yolda bırakır......
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 24 Arl 2007, 23:49

[quote="loveskoda"]Bence kesinlikle debriyaj balatası... Ayarını yaptırın. Kaçırma yaptığı için gıcırdıyor, uzun yolda çok ısındığı için ses kesiliyor. Yakında yolda bırakır......[/QUOTE]

kesinlikle doğru olabilir gelen ses konusunda.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti elemsi » 24 Arl 2007, 23:51

nuri kardesım bu ses araba boşta gaza basınca yapar mı ? boştayken gaza basıp çekince ses azalıp artıyor mu ?
elemsi
CLASSIC
CLASSIC

İleti nuriatasoy » 24 Arl 2007, 23:52

[quote="loveskoda"]Bence kesinlikle debriyaj balatası... Ayarını yaptırın. Kaçırma yaptığı için gıcırdıyor, uzun yolda çok ısındığı için ses kesiliyor. Yakında yolda bırakır......[/QUOTE]

Araba hiç hareket etmezken de, boşta ikende bu sesi yapıyor. Gaza basınca özellikle çok belirgin. Yine de olabilir mi acaba.Gaza basınca artıyor, bırakınca azalıyor valla helal sen yardım edeceksin inşallah kardeş

Ben korkuyorum derken etraftan masraflı diye duyduğum için dedim.
nuriatasoy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti loveskoda » 24 Arl 2007, 23:54

[quote="nuriatasoy"] [quote="loveskoda"]Bence kesinlikle debriyaj balatası... Ayarını yaptırın. Kaçırma yaptığı için gıcırdıyor, uzun yolda çok ısındığı için ses kesiliyor. Yakında yolda bırakır......[/QUOTE]

Araba hiç hareket etmezken de, boşta ikende bu sesi yapıyor. Gaza basınca özellikle çok belirgin. Yine de olabilir mi acaba.Gaza basınca artıyor, bırakınca azalıyor valla helal sen yardım edeceksin inşallah kardeş

Ben korkuyorum derken etraftan masraflı diye duyduğum için dedim.
[/QUOTE]

İşte sorun debriyajda. Boştayken de yarım basılıymış gibi davranıyor... Daha evvel aynı sorun Megane II sahibi tarafından Autoshow-Onno Usta ya yazılmıştı. Oradan biliyorum....
loveskoda
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti elemsi » 24 Arl 2007, 23:54

arkadaslar araba boştayken gaza basınca ses artıyormuş sizce debreyaj nasıl olabılır bu ??? belırgin kayış gevşek sarj dinomosunun kayışı gergisi ayar istiyor ...ne alaka debrajla ::??
elemsi
CLASSIC
CLASSIC

İleti elemsi » 24 Arl 2007, 23:56

arkadasım git tamırcıye ılk önce kayısını ayarlat bir en ucuz ıhtımal bu yok kesılmezse arkadan debrajını sor hangisiyse problem çözümü deburaya yazarsan cok sevınecegız ...

elemsi
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 24 Arl 2007, 23:57

[quote="elemsi"]arkadaslar araba boştayken gaza basınca ses artıyormuş sizce debreyaj nasıl olabılır bu ??? belırgin kayış gevşek sarj dinomosunun kayışı gergisi ayar istiyor ...ne alaka debrajla ::??[/QUOTE]

aklımada gelmedi değil demin onu düşünüyordum. tespit doğru.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti elemsi » 24 Arl 2007, 23:58

arkadaşlar v kayısı ıllettır eger kaçırırsa kendini debraj kacıyormus gıbı ses cıkartır eger arkadasın arabsında debrej bu kadar sorun olsa zaten vıtesten anlar vıtes abuk sabuk derece tıtretır ...viteste bu sesler cıkarken anarmol derce hareket var mı titretme ???
elemsi
CLASSIC
CLASSIC

İleti nuriatasoy » 24 Arl 2007, 23:58

İlk fırsatta zaten yapacam da ben ilçede olduğum için  adam gibi tamirciye gitmek için il merkezine gitmem gerekiyor.  Problem çözüldüğünde ilk yapacağım şey buraya cevabı iletmek olacak.

Tamirciye gösterdim adam öyle baktı, bilgisayara soktu bir sorun bulamadı. Sonra oda kayış falan bişiler söyledi ama gerek yok dedi. AMa sorunum devam ediyor. çok can sıkıcı.
nuriatasoy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti nuriatasoy » 25 Arl 2007, 00:00

Vitesten gelmiyor ses. Sanki motorun sağ ön tarafından geliyor gibime geliyor. Titreme falan yok.
nuriatasoy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti elemsi » 25 Arl 2007, 00:01

sorun söyle olur sarj ısıgı bellı belırsız yanabılır biraz zorlayınca sogutma yavas oldugundan ısı cabuk yukselır ...sıkılca iyi olur bır de ses yapar kayış surttugu içinde o kayış buyuk ıhtımal bitmiştir yada bıtmek uzerıdır...

elemsi
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir