Yakıt göstergesi 0 dediğinde

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yakıt göstergesi 0 dediğinde

İleti isnilgiz » 04 Oca 2008, 13:28

Güzel bir konu olmuş açan arkadaşa teşekkür ederim. Cevabını aldım gibi ama netleştirmek için "EMİRTUZUL" kardeş size sormak istiyorum. Octavia A5 kasa için, gösterge kırmızı bölgeye geldiğinde kulllanım durumuna göre yaklaşık 100 km daha yol var diyor. kırmızı bölge boyunca da, siz yol aldıkça km düşüyor ve sıfır yazıyor. Dediğinize göre bu noktadan sonra yaklaşık 7 litrelik daha benzin var demek oluyor. Daha önce başka bir sitede  ve de aracın kullanım klavuzunda kırmızı bölgenin yedek depoyu gösterdiğini ifade eden yazılar okumuştum. Yani bu anlamda kırmızı bölgenin yedek depoyu gösterdiği sonucu çıkarken sizin açıklmalarınıza göre kırmızı bölge bittikten sonra göstergelerde gözükmeyen ( yedek depo dedğimiz) 7 litrelik benzin daha olduğu sonucu ortaya çıkıyor. Değil mi?   

isnilgiz
CLASSIC
CLASSIC

İleti umt_d » 04 Oca 2008, 13:31

Ben de kırmızı bölümün yedek oldugunu biliyorum ilk defa öyle bişey duydum o arkdaştan yanlış oldu biraz galiba çünkü depo 45 litre kırmızıyı da dibe getirdigimde 0 yazında full doldurunca 52 litre doluyo yani 45+7

umt_d
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Aykan DURAN » 04 Oca 2008, 13:53

Benimki Hep Yarım Depoyu Gösteriyo. Hatta Arabayı İlk Aldığımda Marşı Yakmıştım O Yüzden LOL
Aykan DURAN
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ilk aşk » 05 Oca 2008, 00:54

ışık yandımı yaklaşık 30 40 km gidersin
ilk aşk
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti umt_d » 05 Oca 2008, 03:56

Şimdi ben şunu anlamadım acaba ışık yandıgı zaman mı yedek depo'ya geçiyor yoksa kırmızı ışık dibine gelince mi?
umt_d
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 05 Oca 2008, 16:28

[quote="umt_d"]Şimdi ben şunu anlamadım acaba ışık yandıgı zaman mı yedek depo'ya geçiyor yoksa kırmızı ışık dibine gelince mi?[/QUOTE]

kırmızı ışık yandığı anda yedek depo diye tabir edilen 7.5 litrelik kalan yakıtı kullanır.

arabanın deposu 45 litredir. 7-7.5 lite kalınca ışık yakar. gösterge en sola dayandığında, kırmızı yere geldiğinde geçecek, kullanacak herhangi bir yakıtınız kalmış olmayacak, motorunuz hava yapacak, arabanıza uzun bi süreliğine veda edeceksiniz.

TDI sahibi olarak, çeyrek deponun altında hiç tutmam. 75 YTL ye sabitledim, depo kalan+75 liraya doluyor. her hafta fix...
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sainz » 05 Oca 2008, 16:39

[quote="isnilgiz"]Güzel bir konu olmuş açan arkadaşa teşekkür ederim. Cevabını aldım gibi ama netleştirmek için "EMİRTUZUL" kardeş size sormak istiyorum. Octavia A5 kasa için, gösterge kırmızı bölgeye geldiğinde kulllanım durumuna göre yaklaşık 100 km daha yol var diyor. kırmızı bölge boyunca da, siz yol aldıkça km düşüyor ve sıfır yazıyor. Dediğinize göre bu noktadan sonra yaklaşık 7 litrelik daha benzin var demek oluyor. Daha önce başka bir sitede  ve de aracın kullanım klavuzunda kırmızı bölgenin yedek depoyu gösterdiğini ifade eden yazılar okumuştum. Yani bu anlamda kırmızı bölgenin yedek depoyu gösterdiği sonucu çıkarken sizin açıklmalarınıza göre kırmızı bölge bittikten sonra göstergelerde gözükmeyen ( yedek depo dedğimiz) 7 litrelik benzin daha olduğu sonucu ortaya çıkıyor. Değil mi?   [/QUOTE]

Sanırım Emir "reload fuel" yazısı çıkınca kalan miktarı yazmış.

Favorit karbüratöründe kalan benzinle, depodan hiç çekmeksizin 500 metre gidebiliyor.Big%20smile
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti umt_d » 07 Oca 2008, 02:42

[quote="sainz"][quote="isnilgiz"]Güzel bir konu olmuş açan arkadaşa teşekkür ederim. Cevabını aldım gibi ama netleştirmek için "EMİRTUZUL" kardeş size sormak istiyorum. Octavia A5 kasa için, gösterge kırmızı bölgeye geldiğinde kulllanım durumuna göre yaklaşık 100 km daha yol var diyor. kırmızı bölge boyunca da, siz yol aldıkça km düşüyor ve sıfır yazıyor. Dediğinize göre bu noktadan sonra yaklaşık 7 litrelik daha benzin var demek oluyor. Daha önce başka bir sitede  ve de aracın kullanım klavuzunda kırmızı bölgenin yedek depoyu gösterdiğini ifade eden yazılar okumuştum. Yani bu anlamda kırmızı bölgenin yedek depoyu gösterdiği sonucu çıkarken sizin açıklmalarınıza göre kırmızı bölge bittikten sonra göstergelerde gözükmeyen ( yedek depo dedğimiz) 7 litrelik benzin daha olduğu sonucu ortaya çıkıyor. Değil mi?   [/QUOTE]

Sanırım Emir "reload fuel" yazısı çıkınca kalan miktarı yazmış.

Favorit karbüratöründe kalan benzinle, depodan hiç çekmeksizin 500 metre gidebiliyor.Big%20smile
[/QUOTE]

500 Metre fena değilmiş =) ehueLOL
umt_d
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti tam3r » 07 Oca 2008, 12:06

peki başlıkla alakasız ama birşey sorucam 120-130 gibi hızlarda sabit olarak giderken yol bilgisayarı 6-7 lt gibi rakamlar gösteriyor bu ne kadar doğru acaba?
tam3r
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti umt_d » 07 Oca 2008, 13:15

[quote="tam3r"]peki başlıkla alakasız ama birşey sorucam 120-130 gibi hızlarda sabit olarak giderken yol bilgisayarı 6-7 lt gibi rakamlar gösteriyor bu ne kadar doğru acaba?[/QUOTE]

O öyle diyosa diyecek bişeyimiz yok =)
umt_d
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti engint » 07 Oca 2008, 14:14

Birkac ay once servise gittigimde vag.com'la yapilan muayenede bana soylenen bir konuyu burada belirtmekte fayda var... Diger Skoda modellerinde de ayni oldugunu varsayarak yaziyorum...
Superb'lerde 62 lt depo var... Ancak, bazen pompaci, fiyati yuvarlamak icin, pompa otomatik attiktan sonra da dolum yapiyor... Servistekilerin belittigine gore, depo icindeki rezerv (7-8 lt) kismin da uzerine cikan bu tip dolumlarda sistem otomatik ariza moduna giriyor ve rezerv depo kullanim disi kaliyormus... Bu durumda ise, vag.com rezerv depo arizasi veriyor... Rezerv deponun tekrar devreye girmesi ise, sistemin tekrar vag.com ile "reset" edilmesi ile mumkun imis...
Eger sistem bu sekilde calisiyorsa, bizim yedek deponun devreye girip girmeyecegini bilme sansimiz yok...Bu ne kadar dogru bilmiyorum, ama size tavsiyem deponuzu sonuna kadar sifirlamadan doldurmanizdir...
Boylece hem injection sistemine hava girmesini, hem depo pisliklerinin sistemi tikamasini, hem de yedek deponun devre disi kalmasi halinde yolda kalmanizi onleyebilirsiniz...
Sevgiler
engint
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 07 Oca 2008, 15:50

valla benimkine pompa attıktan sonrada basıyorlar. hiç bişey olmuyor. sadece yakıt göstergesinin ibresi bi 100 km kadar en sağ taraftan milim oynamıyor.

o sonradan koyduğu yakıt bitince gösterge çalışmaya başlıyor.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti umt_d » 16 Oca 2008, 12:30

[quote="hakanerdogan"]valla benimkine pompa attıktan sonrada basıyorlar. hiç bişey olmuyor. sadece yakıt göstergesinin ibresi bi 100 km kadar en sağ taraftan milim oynamıyor.

[/QUOTE]

Bende de öyle oluyor bir sorun çıkmadı çıkacagını da zannetmiyorum.
umt_d
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AV-2006 » 18 Oca 2008, 20:36

[quote="umt_d"][quote="hakanerdogan"]valla benimkine pompa attıktan sonrada basıyorlar. hiç bişey olmuyor. sadece yakıt göstergesinin ibresi bi 100 km kadar en sağ taraftan milim oynamıyor.

[/QUOTE]

Bende de öyle oluyor bir sorun çıkmadı çıkacagını da zannetmiyorum.
[/QUOTE]

Aynen.Uzun yola çıkacaksam doldurturum yedek depoyu(genleşme tankını).Gerçi bu tank neden 7lt dir çözmüş değilim.Yedek depoysa tamam da.Genleşme tankıysa 7 lt genleşme olur mu?

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

Önceki

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir