Elini vites üzerinde tutmak.

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Elini vites üzerinde tutmak.

İleti silverlinemania » 10 Oca 2008, 02:42

zaralı olup olmadığını bilmiyorum ama favoda elimi üstüne koyduğumda şanzımandan ses geliyo hırrr diye ses çıkıyo elimi çekince kesiliyo sanki dişli aşınıyomuş gibi bi ses ama elimi hiç viteste tutmam fabiada yok böyle bi olay hissetmiyorum zaten motorun döndüğünü belki yaşlanınca hissettirir

silverlinemania
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yexplorer » 10 Oca 2008, 11:07

[quote="silverlinemania"]zaralı olup olmadığını bilmiyorum ama favoda elimi üstüne koyduğumda şanzımandan ses geliyo hırrr diye ses çıkıyo

Araba kızıyordur size bana baskı yapma diyeLOL
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: 2003 Business

İleti silverlinemania » 10 Oca 2008, 14:39

[quote="yexplorer"][quote="silverlinemania"]zaralı olup olmadığını bilmiyorum ama favoda elimi üstüne koyduğumda şanzımandan ses geliyo hırrr diye ses çıkıyo

Araba kızıyordur size bana baskı yapma diyeLOL
[/QUOTE]

hehehehe bak o olabilir işte çek bakiyim elini vites topuzumun üstünden diyordur belki de ben anlamıyorum LOL
silverlinemania
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mehmet61 » 14 Oca 2008, 23:37

bence alakası yok.elimin azıcık dokunuşundan zarar görecek şanzıman varsın bozulsun.LOL

mehmet61
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti PERTT » 14 Oca 2008, 23:59

ısın raconu elın vıtes ustunde durmasıı
PERTT
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yilmaM » 16 Oca 2008, 00:17

yeni rumimim kitapcığında da yazıyordu elin vitesde olması zararlı diye
yilmaM
CLASSIC
CLASSIC

İleti AV-2006 » 16 Oca 2008, 00:40

Zararı kesinde; raconu bilen arkadaşlar şanzımana acıyın bence..

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti yexplorer » 16 Oca 2008, 01:31

[quote="mehmet61"]

bence alakası yok.elimin azıcık dokunuşundan zarar görecek şanzıman varsın bozulsun.LOL

[/QUOTE]

yeni konu başlığını görür gibiyim ' yardıımmmm acillllllllll vites değiştirken ses geliyor.

' kimse yok mu yardım edecek'Big%20smile
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: 2003 Business

İleti RAZOR10 » 21 Haz 2008, 13:39

yok arkadaşlar daha neler bastırmadığınız sürece bi sorun olmaz, hemen hemen herkes elini vites üzerinde tutar zaten o şekilde kullanır.. eğer zararı olsaydı her araba problem çıkartırdı
Kullanıcı avatarı
RAZOR10
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: selçuk ÇİMŞİR
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Fabia ambiente 2005

İleti gurdal07 » 21 Haz 2008, 15:47

bende tutuyorum ama baskı yapmadan sadece elimin içne alıyormum yani bununda zararı olurmu? olmaz demi?
Kullanıcı avatarı
gurdal07
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Crzyboy » 21 Haz 2008, 17:30

[quote="gurdal07"]bende tutuyorum ama baskı yapmadan sadece elimin içne alıyormum yani bununda zararı olurmu? olmaz demi?[/QUOTE]bende aynı kalkıstan 5. vitese kadar elimi viteste tutarım sonra direksiyonu 2 elimde tutarım ama sadece elin vitesde durmasından bişey olacağını sanmıyorum...
[url=http://img134.imageshack.us/i/22462428.jpg/][IMG]http://img134.imageshack.us/img134/9449/22462428.th.jpg[/IMG][/url]
[font=Times New Roman][size=3][b][font=Verdana]'93 ?koda Favorit 135L ~ Beyaz..[/font][/b][/size][/font]
Crzyboy
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: '93 Favorit 135L

İleti alwaysloser » 21 Haz 2008, 17:39

bastırmadığınız sürece hiç bi sorun olmaz
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti crash » 21 Haz 2008, 18:14

Bende zarar verdiğini duymuştum ama bu zamana yayılıyo yani hemen kendini gösteren bi sorun değil.O yüzden bu gibi durumlarda şimdiyi değil geleceği düşünmek lazım.Zaten sürüş açısındanda güvenli değil

crash
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sinnex » 21 Haz 2008, 18:47

Hiç sanmıyorum, ne alakası var... vites yukarı aşağı hareket eden bişey değilki... ona kaldıysa hiç kullanmayalım...

sinnex
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Yasin Genç » 22 Haz 2008, 01:36

abi o zamn modifiye olsun diye vites topzunu değiştiriyoruz orji vites topuzu hafif kalır estetik olanıda demir olacağınan ağır basar oda şanzımana etki yapar:)
O kadarda bi etkisi olacağını sanmıyorum .

Fazla ince düşünmemek lazım nihayetinde bi motorun içini açıp inceleyeniniz varsa  ne kadar ince ayrıntılarla motora hareket verildiğini anlarsınız
Kullanıcı avatarı
Yasin Genç
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Felicia

İleti alwaysloser » 22 Haz 2008, 02:24

abi bizim burda bahsettiğimiz ağırlık neredeyse 5 -6 kilo yada daha fazla bi ağırlık yani sizin dediğiniz gibi vites topuzunun değişmesiye ilgili bi ağırlık değl hocam
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti emirkaansbp » 22 Haz 2008, 11:12

bastırmadan elimi üstünde tutuyorum, birşey olmaz diyen arkadaşlardan rica ediyorum ellerini tartsınlar, kaç kilo geliyor... vites topuzunu değişen arkadaşlara bilgi versinler.... vites topuzunu değişen modifiyeci arkadaşlarda vites topuzunun ağırlığıyla kıyaslayıp sonucu bize sölesinler...Tongue eliniz sizin tahmin ettiğiniz kadar hafif değil arkadaşlar.....ben 8 yaşında başladım araba sürmeye. şimdi 26  yaşındayım. 18 yıldır bu şekilde sürüyorum arabayı. zararlımı, hemde çok.. benim çükütay'da (fabia) sıfır aldığımda 2. vites ufak bi titreme yapıyordu... gözle görülmez şekilde, sadece dokununca elinizle motorun titremesini hissederdiniz... o şekilde... zamanla. o titreme gözle görülür seviyeye ulaşmıştı. hatta gaza basınca vites(2. vitesdeyken) yarım cm kadar geriye gidiyordu... ben bu sebepte ötürü olduğğunu sanıyorum... çünki vitesin üstündeyken eliniz sabit durmuyor. keskin viraj alırken vitesden destek alıyosunuz. birine kızarsanız vitese istemeden de olsa bastırıyosunuz vs.... yapmamak gerekir ama ne yazıkki, TDT ( Tukish Driving Technics) türk sürüş tekniklerinde vites elde durur.... koltuk yatırılır... kış mevsiminde değilsek dirsek dışarı çıkartılır....LOL sevgiler, saygılar....
emirkaansbp
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti SEAHAWK » 22 Haz 2008, 16:26

[quote="emirkaansbp"]bastırmadan elimi üstünde tutuyorum, birşey olmaz diyen arkadaşlardan rica ediyorum ellerini tartsınlar, kaç kilo geliyor... vites topuzunu değişen arkadaşlara bilgi versinler.... vites topuzunu değişen modifiyeci arkadaşlarda vites topuzunun ağırlığıyla kıyaslayıp sonucu bize sölesinler...Tongue eliniz sizin tahmin ettiğiniz kadar hafif değil arkadaşlar.....ben 8 yaşında başladım araba sürmeye. şimdi 26  yaşındayım. 18 yıldır bu şekilde sürüyorum arabayı. zararlımı, hemde çok.. benim çükütay'da (fabia) sıfır aldığımda 2. vites ufak bi titreme yapıyordu... gözle görülmez şekilde, sadece dokununca elinizle motorun titremesini hissederdiniz... o şekilde... zamanla. o titreme gözle görülür seviyeye ulaşmıştı. hatta gaza basınca vites(2. vitesdeyken) yarım cm kadar geriye gidiyordu... ben bu sebepte ötürü olduğğunu sanıyorum... çünki vitesin üstündeyken eliniz sabit durmuyor. keskin viraj alırken vitesden destek alıyosunuz. birine kızarsanız vitese istemeden de olsa bastırıyosunuz vs.... yapmamak gerekir ama ne yazıkki, TDT ( Tukish Driving Technics) türk sürüş tekniklerinde vites elde durur.... koltuk yatırılır... kış mevsiminde değilsek dirsek dışarı çıkartılır....LOL sevgiler, saygılar.... [/QUOTE]

Kesinlikle katılıyorum. Kullanım kılavuzunda da "elinizle vitese bastırmayınız, üstüne çanta, bavul koymayınız" demiyor zaten. "Elinizi vites topuzunun üzerine koyduğunuzda, elinizin ağırlığı..." diyor. Elinizi topuza "KOYARSANIZ", eliniz ağırlık yapmasın diye bütün kolunuza güç verip kasmadığınız sürece (ki bu imkansız ve mantıksız) elinizin ağırlığı topuza binecektir. Hiç bir insan olamaz ki, elini havada asılı olarak onlarca dakika tutsun...
SEAHAWK
Yeni Üye
Yeni Üye

ÖncekiSonraki

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir