antifriz nekadar konur?

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

antifriz nekadar konur?

İleti sainz » 08 Oca 2008, 15:26

[quote="goksu"][quote="sainz"]Sıfır araçlarda soğutma sistemine tamamen antifriz doldurularak çıkıyor fabrikadan. Su koymanızı kireç, ...vs. nedeniyle tavsiye etmem. Bir de mavi antifriz ile pembe antifrizi birbirine karıştırmayın.[/QUOTE]
Yanlışınız var, hiç bir araç fabrikadan saf antifrizle çıkmaz.
[/QUOTE]

Antifrizler artık epey bir akışkan olarak üretiliyor, eski tip antifrizler yok. Önceleri sulu muhallebi kıvamında olurdu antifriz ve belli bir oranda su ile karıştırılarak sisteme ilave edilirdi.

İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti skodacı » 08 Oca 2008, 21:31

nede çok antifiriz uzmanı varmış...soğutma sıvısı komple değişimi skodalarda üreticinin tavsiyesi 3 yıldır...diyelimki 2. yılda aracınızla 90.000 km yi gördünüz...dolayısıyla 90.000 km periodik bakımında su pompasınında değişimi neticesinde soğutma sıvısı komple bir şekilde değişir...aracınız benzinli olsun,dizel olsun;4.yıllık bakımda(veya 90.000 km bakımda)su pompası değişiminde siz istesinizde istemesenizde soğutma sıvısı komple değişir...ilgili vakitlerden önce(su pompası değişim vakti hariç tabii)soğutma sıvısının komple değişmesine gerek yoktur...bomometre ile donma ve hararet derecesi ölçülür...ölçüm değeri aracın bulunduğu yörenin sıcaklık ve soğukluk değerleri ile uyumsuzsa bir miktar antifiriz ilavesinde bulunarak değerler uyumlu hale getirilir aracın bulunduğu yöreyle...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 08 Oca 2008, 21:58

[quote="skodacı"]nede çok antifiriz uzmanı varmış...[/QUOTE]

Ben  üzerine  alınmak isteyenlerden biriyim..

teşekkürler LOL
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti skodacı » 08 Oca 2008, 22:03

bence gülme,Cry...gerçi sen gülmekten başka bir ifade kullanmazsında...LOL

skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 08 Oca 2008, 22:05

maşallah  beni çok iyi  tanıyorsunuz heralde..

Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti karadeniz » 08 Oca 2008, 22:56

[quote="skodacı"]nede çok antifiriz uzmanı varmış...soğutma sıvısı komple değişimi skodalarda üreticinin tavsiyesi 3 yıldır...diyelimki 2. yılda aracınızla 90.000 km yi gördünüz...dolayısıyla 90.000 km periodik bakımında su pompasınında değişimi neticesinde soğutma sıvısı komple bir şekilde değişir...aracınız benzinli olsun,dizel olsun;4.yıllık bakımda(veya 90.000 km bakımda)su pompası değişiminde siz istesinizde istemesenizde soğutma sıvısı komple değişir...ilgili vakitlerden önce(su pompası değişim vakti hariç tabii)soğutma sıvısının komple değişmesine gerek yoktur...bomometre ile donma ve hararet derecesi ölçülür...ölçüm değeri aracın bulunduğu yörenin sıcaklık ve soğukluk değerleri ile uyumsuzsa bir miktar antifiriz ilavesinde bulunarak değerler uyumlu hale getirilir aracın bulunduğu yöreyle...[/QUOTE]

canım tek usta semnisin.belki baska utalarda varLOL
karadeniz
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti skodacı » 08 Oca 2008, 22:59

anladım konuşmayacaksın bu hususta
ama ben anladım usta...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sinnex » 13 Oca 2008, 19:30

[quote="AhmetH"]En iyi  ısı  iletimi saf su  ile  olur..

tamamı antifriz araba  hararet yapar.

[/QUOTE]

Antifiriz hararet yapmaz arkadaşlar, antifiriz kimyası gereği donmaz yani antifiriz sıcak bir madde değildir. hatta aracınıza tamamende antifiriz koyabilirsiniz...
sinnex
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AhmetH » 13 Oca 2008, 20:07

tamamı antifriz soğutma sıvısına sahip araç hararet yapar dedim  ben

antifrizin  kendisi  demedim.

tamamen antifriz konulmaz araca  ısı  iletimi  güçleşir.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti jel » 27 Oca 2010, 12:56

tamamen antifriz koymanın bir dezavantajı da; soğuk bir kış gününde bir bakarsınız kalorifer eskisi gibi sıcak üflemiyor.. %50-50 en iyisi bence de.
jel
CLASSIC
CLASSIC

İleti recebov » 27 Oca 2010, 16:02

,  arkadaşlar bence antiviriz yerine kanyak koysak nasıl olur..oda ısıtır.
recebov
CLASSIC
CLASSIC

Önceki

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir