Karda Araç Kullanmak...

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Karda Araç Kullanmak...

İleti slamy » 07 Oca 2008, 22:06

Sürüş stili

Sürüş stilini yol ve hava şartlarına uydurmak, dikkatli davranmak, kışın güvenli yolculuk yapmanın temel kuralıdır. Karlı havalarda prensip "Yumuşak düşün, yumuşak davran" olmalı. Gaz pedalına aniden basmaktan ya da bırakmaktan, sert direksiyon hareketlerinden kaçınmalı, fren pedalına yumuşakça basılmalı. Çekiş tekerleklerinin patinaja düşmesi ya da direksiyonun aniden hafiflemesi zeminin kaygan olduğunun göstergeleridir. Ayrıca önünüzde giden aracın yoldan çıkma eğilimi göstermesi ya da lastiklerinin parıldaması da kaygan zemine işarettir.

İleriye bakın

Bir kazadan kaçınmanın en iyi yolu önceden tahmin etmektir. Bu nedenle önünüzdeki araçla aranızdaki takip mesafesini normalin iki katına çıkarın. Manuel şanzımanlı araç kullananlar debriyaj pedalını dikkatli kullanmalı, pedalı sertçe bırakmamalı. Otomatik şanzımanlı araç kullananlarsa hızlanmalarda asla "kick down" (gaz pedalına sonuna kadar basılması) yapmamalı. Eğer otomatik şanzımanda kış kullanım seçeneği varsa mutlaka kullanın.
Bir yokuşu tırmanırken motor devrini fazla yükseltmeden vites büyütmek ve yumuşak hızlanma patinajın önüne geçer. Buzlu ya da karla kaplı bir yokuş inerkense mümkün olduğunca motorun frenleme gücünden faydanılmalı, belirli aralıklarla fren pedalına hafifçe basılmalıdır. Aracınızda ABS sistemi bulunsa bile sürücünün kontrolü elinde bulundurması aracın kontrolü elinde bulundurmasından daha iyidir.

Gör ve görül

Cam ve silecek süpürgeleri arasına karton koymak, soğuk gecelerde sileceklerin donup cama yapışmasını önlemek için denenmiş en pratik yöntemdir. Motor ve varsa katalitik konvertörün ısınması için rölantide beklemek yerine hareket etmek daha doğrudur. Buğulanmış camlar soğuk günlerde yola çıkarken karşılaşılan diğer bir önemli sorundur. Bu problemin çözümü de oldukça kolay: Yan camlardan birini hafifçe aralayın, havalandırmayı en sıcak konuma getirin, fanı en yüksek hıza getirip ön cama yönlendirin. Eğer aracınızda klima sistemi varsa işiniz daha da kolay. Klimayı çalıştırıp ön cama yönlendirin yeter. Far ve stop lambaları da kışın özel ilgi ister. Kar ve buzlanma nedeniyle aydınlatma sisteminin etkisi yüzde 90 oranında düşebilir. Bu nedenle her sabah otomobile binmeden önce bir kar ve buz kazıyıcısıyla bu temizliği yapmayı alışkanlık haline getirin.

Acil durumlar için

Sağlam bir çekme halatı, takoz, yedek ampuller, eldiven ve sizi sıcak tutacak yedek giysiler acil durumlardan kurtulmanızı kolaylaştıracaktır. Öndeki aracın izinden giderek patinaj riskini azaltabilirsiniz. Ayrıca karanlıkta bozulmuş bir sigortayı bulmak el feneri olmadan çok zor olabilir. Doğru seçilmiş koruma ürünleriyle kilitlerin ve kapı fitillerinin donmasını engeller. Kar küreği, buz kazıyıcısı ve buğu çözücü spreyler otomobilini açık havaya park eden sürücüler için en gerekli ekipmanlar arasında yer alıyor. Yolda kaldığınızda açlığınız bastıracak ve enerji verecek bir paket çikolata da otomobilde bulunmalı.

Zincir hayat kurtarıyor

Otomobili karlı ve buzlu havalarda yolda kalmaktan kurtaracak olan patinaj zincirleri, merdiven ve örgülü olmak üzere iki farklı desen grubuna sahip. Merdiven tipi patinaj zincirleri lastiğin tabanını dikey olarak kestiği için hem daha fazla sarsıntıya neden oluyor, hem de yandan kaymalarda yeterli güvenliği sağlayamıyor. Ayrıca merdiven tipi zincirde, fren yapıldığında lastik zincirin üzerinde değilse, otomobilin durma mesafesi uzuyor.
Örgülü tip zincirdeyse lastikler tamamen zincirin üzerinde olduğu için sarsıntı azaldığı gibi, fren ve kayma emniyeti de yükseliyor. Zincir lastiğin tamamını sardığı için hem önden, hem de yandan kayma durumunda maksimum güvenlik sağlanıyor. Ayrıca bu zincirler birkaç dakika gibi bir zamanda takılabildikleri için büyük ilgi görüyorlar.
Zincirin kalitesini belirleyen temel unsursa kullanılan çeliğin malzemesi. Örneğin, yumuşak çelikten üretilen zincirler alaşımlı çelikten üretilenlere göre daha kısa ömürlü oluyor ve araç birkaç yüz metre gittikten sonra kopabiliyor.

Patinaj

slamy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti aytekin041 » 07 Oca 2008, 22:09

paylaşım için teşekkürler..
aytekin041
CLASSIC
CLASSIC

İleti hakanerdogan » 07 Oca 2008, 23:01

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hakanerdogan » 07 Oca 2008, 23:02

[quote="hakanerdogan"] 
[/QUOTE]

dersaneye girdim bugün 16.30 gibi. 20.00 de çıktım bi de ne göreyim her
yer bembeyaz, hala devam ediyor kar yağışı. önce arabayı bi güzel
temizledim.

çalışıyordu tabi, ön cama hava veridirdim, arka rezistans düğmesine bastım ayna jostiğini ortaya aldım...

bi baktım millet patinaja kalmış, debeleniyor, polis arabaları koşuşturuyor...

inanın milletin kaldığı rampaları patinajsız çıkıyor fabia TDI. eve
gelene dek inip çıkmadığım rampa kalmadı, bi kez ABS yi devreye
sokmadım ayak boyu karda. bi kavşağı dönerken dönüş çapını büyük aldı o
kadar.

tekniklerimi paylaşayım, frene basmak yerine vitesi 1 e alıp debriyajı
bırakıyorum, buzun üstünde yavaşlıyor. çook ileriye bakıp ona göre hız
ayarlıyorum dur kalk olmasın diye.

karşıdan geleni sürekli selektörlüyorum öte çekilsin diye iyice,

ve otopark rampalarında kesinlikle 1500 devri aşmadan patinajsız
çıkıyorum. Benzinliler hemen devirlenip patinaja kalıyor. TDI düşük
devirde patinajsız rampa çıkacak torku veriyor.

buda evin önüne geldiğimdeki son hali:

hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti angora » 07 Oca 2008, 23:37

bende bu akşam ostimden dışkapıya gittim. nerdeyse fireni hiç kullanmadım vites küçülterek durmak daha güvenli. asr ninde desteğiyle çok rahat gidip geldim evim

ama trafikte okadar dikkatsiz ve kazma insan varki onlara karşı da onkere dikkatli olmak lazım. adam kar buz demiyor basıyor gaza,ani manevralar yapıyor. ANKARALI arkadaşlar aman dikkatli olun yollar berbat işiniz önemli değilse yola çıkmayın. çünkü siz nekadar dikkatli olursanız olun diğer sürücülerin gazabına urayabilirsiniz.
angora
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AV-2006 » 07 Oca 2008, 23:39

Bizim evin önünde de millet debeleniyor.Kayan kayana.

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti slamy » 08 Oca 2008, 00:29

zaten kaygan yolda frene basmak al ben süremedim sen sür demek heral de Smile ondan sonrada kısmet de ne varsa artık

slamy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lazianke » 08 Oca 2008, 11:49

paylaşım için teşekkürler...
lazianke
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ömer
Nereden: Rize

İleti ilk aşk » 09 Oca 2008, 00:16

ne güzel siz kar görüyorsunuz izmir de kar yok
ilk aşk
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 09 Oca 2008, 00:20

[quote="angora"]

bende bu akşam ostimden dışkapıya gittim. nerdeyse fireni hiç kullanmadım vites küçülterek durmak daha güvenli. asr ninde desteğiyle çok rahat gidip geldim evim

ama trafikte okadar dikkatsiz ve kazma insan varki onlara karşı da onkere dikkatli olmak lazım. adam kar buz demiyor basıyor gaza,ani manevralar yapıyor. ANKARALI arkadaşlar aman dikkatli olun yollar berbat işiniz önemli değilse yola çıkmayın. çünkü siz nekadar dikkatli olursanız olun diğer sürücülerin gazabına urayabilirsiniz.[/QUOTE]

yav sormayın... 3.etap köprüsünde gidiyorum 2. viteste 1750 d/d civarıyım, yerler bembeyaz, arkamdan selektör yapıyo kazmaoğlu kazma herif, hemen usulca çekildim verdim sinyali, bağıra bağıra geçti yanımdan clionun biri...

basıyo da basıyo... tekerler boşa dönüyo yolun ilersi 4 yol ağzı kavşak... ulan öküz senin neyine basmak bu havada... kavşağı dönemeyip kaldırıma sürtmeyide biliyorlar... kesin şirket arabası...

ben yavaşlayacam diye debriyaj vites dikkatten başım ağrıyo, gelsin patlatsın arkadan... vallaha döverim!
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti slamy » 09 Oca 2008, 00:23

[quote="ilk aşk"]ne güzel siz kar görüyorsunuz izmir de kar yok [/QUOTE]

ankara susuzlukdan kavruldu ihtiyac vardı allaha şükürler olsun. ama ankara havası yerine izmirde yaşamayı tercih ederdim doğrusu. Smile nitekim 15 gün sonra bi aksilik olmazsa antalya lı oluyorum
slamy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 09 Oca 2008, 00:27

[quote="slamy"][quote="ilk aşk"]ne güzel siz kar görüyorsunuz izmir de kar yok [/QUOTE]

ankara susuzlukdan kavruldu ihtiyac vardı allaha şükürler olsun. ama ankara havası yerine izmirde yaşamayı tercih ederdim doğrusu. Smile nitekim 15 gün sonra bi aksilik olmazsa antalya lı oluyorum
[/QUOTE]

eryamana elveda mı?
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti slamy » 09 Oca 2008, 00:33

[quote="hakanerdogan"] [quote="slamy"][quote="ilk aşk"]ne güzel siz kar görüyorsunuz izmir de kar yok [/QUOTE]

[/QUOTE]

eryamana elveda mı?
[/QUOTE]

aynen ama özleyecem kırmızı ışıkta son sürat geçerken rakı şişesine fondip yapan şöförlerini Big%20smile
slamy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 09 Oca 2008, 00:35

eh hayırlısı olsun... 
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti slamy » 09 Oca 2008, 00:38

[quote="hakanerdogan"]eh hayırlısı olsun...  [/QUOTE]

amin saolasın
slamy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti AV-2006 » 09 Oca 2008, 00:39

Ankara'nın beyazlığı dündü.Yerler artık simsiyah...Ama buza dikkat..Wink

• FABİA TDI
Kullanıcı avatarı
AV-2006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan murat bilgin
Nereden: Ankara
Arabanız: fabia

İleti ilk aşk » 09 Oca 2008, 23:49

[quote="slamy"][quote="ilk aşk"]ne güzel siz kar görüyorsunuz izmir de kar yok [/QUOTE]

[/QUOTE]

izmirin havasıda kızları gibi değişken sabah çok soğuk öğlen güneş yakıyor akşam yağışlı ne giyceğinizi şaşırıyorsunuz devamlı soğuk olsa vücudunuz alışır ama sıcaklık değişimi insanı hasta ediyor burada herkes nezle grip Dead
ilk aşk
Yeni Üye
Yeni Üye

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir