YAKIT KATKILARI...

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

YAKIT KATKILARI...

İleti skodacı » 02 Şub 2008, 23:41

Arkadaşlar,sizleri yakıt katkısı adı ile bilinen ürünler hakkında bilgilendirmek istiyorum...neden yağ ve yakıt katkılarına forumumuzda sürekli karşı çıktığım aşağıdaki açıklamalarında apaçık belli olacak...

Piyasa da çok çeşitli yakıt katkıları var.

Bunlar genelde;

1. Performans artırıcılar: Yakıttaki oktan artışına sebep verdiklerini ve bu sayede de motorun performansını arttırdıklarını iddia ediyorlar.

2. Temizleyiciler: Bunlar da kendi aralarında ikiye ayrılır. a-) Depo temizleyiciler: Depoda biriken artıkları küçük parçalara ayırıp, filtreye kadar taşıdıklarını ve böylece deponun temizlendiğini iddia ediyorlar.       b-) Enjektör temizleyiciler: Bunlar da dizel veya benzinli motorlardaki enjektör sistemlerini temizledikleri iddiasındalar.

3. Donmaya karşı etkili olanlar: Bunlar da özellikle mazotun içindeki suyu absorve ederek mazotun donma derecesini düşürdüklerini iddia ederler.

4. Yakıt tasarrufu sağlayanlar:  Bunlar da adlarından anlaşılacağı gibi yakıtta tasarruf sağladıklarını iddia ediyorlar.

Tüm bu iddia edilen nitelikler teoride mümkündür. Aynı yağlarda olduğu gibi burada da esas motor üreticisinin onayı olup olmadığıdır. Yakıtta tasarruf sağladıkları iddiasıyla şimdiye kadar Tübitak' a 600 den fazla

başvuru olmuştur. Yapılan deneylerde %1 yakıt tasarruf oranına ulaşabilen olmamıştır. Sadece bu örnek bile konunun ne kadar suistimale açık olduğunun göstergesidir. Ben mazot katığı diye normal mazotu küçük ambalajlara koyup satanlar olduğunu bile duydum.Skodacı

skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti trakyalı » 03 Şub 2008, 00:02

paylaşım için tüşekkürler,ben şahsen yağ ve yakıt katkılarında yazdıklarına katılıyorum.
trakyalı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ünsal » 03 Şub 2008, 02:15

önceki araçlarımda kullandım ama bi fayda görmedim...
sonra araştırdım kimse tavsiyye etmiyor...

paylaşım için teşekkürler ...
AUDİ A3 1.6
Kullanıcı avatarı
ünsal
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ünsal gündogdu
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Audi A3

İleti yexplorer » 03 Şub 2008, 04:40

doğru söylüyorsun ustam ama insan %10 15 leri görünce acaba diye geçiriyo kafasından.
yexplorer
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Balıkesir
Arabanız: 2003 Business

İleti irfant » 03 Şub 2008, 09:16

Skoda'nın bildirisini bir zamanlar foruma koymuştum, ne yakıt ne de yağ katkısını kesinlikle önermiyorlar.
irfant
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Fabia 1.2 TSI DSG 2011

İleti skodacı » 03 Şub 2008, 15:20

[quote="irfant"]Skoda'nın bildirisini bir zamanlar foruma koymuştum, ne yakıt ne de yağ katkısını kesinlikle önermiyorlar.[/QUOTE]

Skodanın değil,Skodacının bildirisini dikkate alın...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir