YAĞ KATKILARI...

Marka ve modelden bağımsız her araçta karşımıza çıkabilecek sorunları ele aldığımız bölüm.
Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumun hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

YAĞ KATKILARI...

İleti skodacı » 02 Şub 2008, 23:47

Arkadaşlar yakıt katkılarından sonra birazda sizi yağ katkıları adı altında satılan ürünler hakkında bilgilendirmek istiyorum...yakıt katkıları başlığı altındaki yazımdaki gibi neden yakıtla beraber yağ katkılarınada karşı olduğum aşağıdaki açıklamalarımdan sonra belli olacak...

Yeni jenerasyon araçlarda yeni jenerasyon yağlar kullanılmaktadır ve bu yağlarda o motor için gereken tüm katkılar zaten mevcuttur.

Dışarıdan eklenecek hiç bir katık yağa homojen bir biçimde karışmaz. Yağ üretilirken belirlenen sıcaklıklara kadar (yaklaşık 80 derece) ısıtılır ve katıklar eklendikten sonra 5-8 saat arasında mikserlerle karıştırılır.

Dışarıdan eklenecek katkı malzemesi, bu koşullar sağlanamayacağından,  yağa karışmaz. Bir bardak suya biraz zeytinyağı ekleyin, ne kadar çalkalarsanız çalkalayın bardağı masanın üstüne koyduktan kısa bir müddet sonra zeytinyağının suyun üstüne çıkacağını gözlemlersiniz. Yağ katıklarında da aynı basit mantığı uygulayabilirsiniz.

Bu yağ katıkları ilk önce Amerika' da ortaya çıkmıştır. Orada bizdeki gibi tamir olmadığından, direkt motor değişimi veya arabanın kendisi değiştirildiğinden eskimiş motorlara bir takım katkı malzemeleri ilave edilerek motorun ömrü bir miktar kadar daha uzatılmaya çalışılır ki araç sahibi gereken finansman için vakit kazansın.

Bu katıkları ben morfine benzetiyorum. Biliyorsunuz kansere yakalanan hastalarda eğer ölüm kaçınılmaz ise ağrı, sızı çekmesin diye hastaya son zamanlarında  morfin verilir. Morfin bu hastalarda ağrıyı azalttığı için hastanın fiziksel durumu biraz da olsa bir iyileşme gösterir. Fakat morfinin kanseri iyileştirme etkisi olmadığından hasta bir süre sonra hayatını kaybeder. Sağlıklı bir insana ise asla morfin verilmez çünkü adam bağımlı hale gelir. Motorlarda da durum aynıdır. Sağlıklı bir motora zarar vermesi kuvvetle muhtemel hiç bir katkı koymamak gerekir. Eskimiş motorlarda mesala bir segman değiştirerek sorunu ortadan kaldırabilecekken katkı kullanmaya başlarsınız ve bir süre sonra motorun tamamen kullanılmaz hale geldiğini görebilirsiniz.

Her zaman üstüne basa basa söylediğim gibi motor üreticisinin onayı esastır. Onaysız ürün kullanmak risklidir. Skodacı

skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti ayhani » 02 Şub 2008, 23:48

Paylaşım için teşekkürler valla bu siteyi okuya okuya skoda ustası olacağımClap

ayhani
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti skodacı » 02 Şub 2008, 23:55

eyvallah kardeş...yakıt katkıları başlıklı yazımıda okumanızı tavsiye ederim...
skodacı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti trakyalı » 02 Şub 2008, 23:59

paylaşım için tüşekkürler.
trakyalı
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti 61ogretmen61 » 05 Şub 2008, 18:44

motor ustası bir arkadaşa sordum katkı yağlarını. dediği şey aynen şu. Bir motoru açtığımızda katkı yağı kullanıldığını hemen anlıyoruz. Motorun içi kurum bağlıyor. Kesinlikle tavsiye etmem diyor.

61ogretmen61
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti BlueVRS » 05 Şub 2008, 19:58

katkı diye satılanların bir çoğu kalın motor yağı hani şu klora lar falan vardı ya..ben eski arabaya koyardım bir zamanlar sıkışırdı motor şakır şakır avans vurdururdu arabaya..bir restore vardı eskilerde onu bilirim başka tanımam hepsi düzmece bir tek bor yağı katkısı var motor silk ona bişey diyemiyeceğim ama yeni yıpranmamış motorlara asla..
BlueVRS
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hakanerdogan » 05 Şub 2008, 21:21

Koskoca Castrol bilmiyo mu ki de yağ yapmayı biz içine sonradan üretilmiş yağ katkısı atalım...

Tamamen ticari amaçlı.
hakanerdogan
ELEGANCE
ELEGANCE

Genel Teknik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir